Daržoves reikia ne tik spausti, bet ir valgyti

Daržoves reikia ne tik spausti, bet ir valgyti

Daržoves reikia ne tik spausti, bet ir valgyti

Iš daržo jau pargabentas daržo gėrybes gydytojai dietologai siūlo ne tik saugiai sandėliuoti žiemai, bet jomis stiprinti organizmą jau dabar.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Natūralūs ir skanūs vitaminai

Šviežiai spaustos sultys, dietologės Reginos Galubauskienės žodžiais, yra organizmui puikus vitaminų, mineralų ir kitų reikalingų medžiagų šaltinis. Daržovių sultys neturi tiek kalorijų kaip vaisių sultys, tačiau jose didesni mineralinių medžiagų kiekiai.

„Turintiems jautrią virškinimo sistemą, senyvo amžiaus žmonėms, vaikams šviežias sultis rekomenduojama skiesti vandeniu“, — sakė specialistė.

Pasak R. Galubauskienės, natūralios vaisių ar daržovių sultys yra ne tiek gėrimas, kiek maistas, todėl jų kaip ir maisto reikia vartoti saikingai. Rekomenduojama daržoves vartoti ir žalias, ir šutintas, nes daržovių skaidulinių medžiagų sultyse nebelieka.

Morkų sultys

Šių daržovių sulčių nepatariama gerti daugiau nei pusę stiklinės kas antrą dieną su truputėliu riebalo — aliejaus, sviesto, grietinėlės, kad organizmas lengviau įsisavintų morkose esantį beta karotiną. Siūloma morkų sulčių išgerti bent kartą per savaitę po 200 gramų pirmoje dienos pusėje. Pasigaminus sulčių jų nelaikyti, o gerti tuoj pat. Laikyti leistina ne daugiau negu pusvalandį.

Morkose gausu vitaminų C, B, D, E, mineralų: kalcio, geležies, magnio, daug vertingo karotino, kuris organizme virsta vitaminu A. Jis naudingas akims, imuninei sistemai, taip pat veikia kaip antioksidantas, didina atsparumą infekcijoms.

Tinka gerti esant mažakraujystei, vidurių užkietėjimui, sergant hemorojumi. Šviežiomis sultimis galima skalauti burną, kai žmogus serga stomatitu. Nuo kosulio sultis rekomenduojama gerti su medumi.

Burokėlių sultys

Burokėliuose cukraus kiekis yra didesnis negu kitose daržovėse. Juose yra augalinio pigmento — beta cianino, kuris, preliminariais duomenimis, gali būti naudingas apsaugant ląsteles nuo žalingų kancerogenų. Tiriamas jų poveikis nepiktybiniams navikams.

Burokėliuose yra bioflavonidų, betoinų ir betanino, manoma, kad ši medžiaga gali mažinti kraujospūdį. Burokėlių sultyse gausu kalio, geležies. Jos tinka kepenų funkcijai reguliuoti, šlapimui varyti. Sergant hipertonine liga rekomenduojama pasigaminti tokio mišinio: burokėlių, morkų, krienų sulčių, medaus (po stiklinę) ir vienos citrinos sultis. Gerti po valgomą šaukštą 2 kartus per dieną prieš valgį apie 2 mėnesius.

Maži burokėlių sulčių kiekiai įtakos kraujo krešumui neturi. Liaudies medicinoje burokėlių sultis gerti siūloma esant mažakraujystei, aišku, saikingai ir vien tik jomis mažakraujystės išgydyti negalima.

Siūloma dažnai išgerti burokėlių sulčių, sumaišytų su morkų ir obuolių sultimis. Toks mišinys gali būti naudojamas esant mažakraujystei bei cholesterolio kiekiui kraujyje mažinti.

Kopūstų sultys

Daugelis mitybos specialistų kopūstų sultis prilygina citrinos sultims, jose vitamino C yra daugiau negu citrinose, o raudongūžiuose kopūstuose vitamino C daugiau negu baltagūžiuose bei brokoliuose. Kopūstuose esanti tartrono rūgštis veikia riebalų apykaitą stabdydama angliavandenių virtimą riebalais, tačiau ši rūgštis neatspari aukštai temperatūrai, todėl geriau valgyti žalių kopūstų salotas arba gerti jų sultis.

Šviežių kopūstų sultys rekomenduojamos sergantiems gastritu, kai sumažėja skrandžio sulčių rūgštingumas, manoma, kad jose esantis vitaminas U greitina skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų gijimą, lėtina organizmo aterosklerotinius procesus.

Raugintų kopūstų sultys netinka kardiologiniams ligoniams bei inkstų ligomis sergantiems žmonėms, nes jose yra daug druskos (natrio), nepageidaujamo esant šiems susirgimams.

Nereikia pamiršti ir kopūstų dėl jose esančios ląstelienos ir veiksmingų antioksidantų, kurie padeda pašalinti iš organizmo žalingus estrogenus, skatinančius krūties vėžį, saugo nuo storosios žarnos, krūties ir skrandžio vėžio. Todėl reikėtų ne tik gerti sulčių, bet ir suvalgyti nors 1/5 kopūsto galvos kiekvieną dieną.

(Tęsinys kitame priede „Sveikata“)

B grupės vitaminai

 

PATARIMAS: „Daržovių sultis gerti sveika, tačiau labai gerai ir suvalgyti pačią daržovę dėl joje esančios ląstelienos“, — sakė gydytoja dietologė Regina Galubauskienė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

MORKA: Siūloma morkų sulčių išgerti bent kartą per savaitę po 200 gramų pirmoje dienos pusėje.

 

KOPŪSTAS: Rekomenduojama ne tik gerti kopūstų sulčių, bet ir suvalgyti nors 1/5 kopūsto galvos kiekvieną dieną.

 

BOROKĖLIAI: Burokėliuose cukraus kiekis yra didesnis negu kitose daržovėse.  

Redakcijos archyvo nuotr.