Cukriniam diabetui pažaboti būdų daugėja

Cukriniam diabetui pažaboti būdų daugėja

Cukriniam diabetui pažaboti būdų daugėja

Diabetas, pasak specialistų, tapo epidemija. Gydytoja endokrinologė Aušra Sirutavičienė aiškino, kad ši lėtinė liga, kurios metu dėl insulino trūkumo sutrinka visų medžiagų apykaita, jau pažabojama, tačiau dar neišgydoma.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Pacientas gydytis turi norėti

Gydytoja A. Sirutavičienė ligonių, susergančių cukriniu diabetu kiekvienais metais sulaukia vis daugiau — diabeto atvejų daugėja. Tai viena iš dažniausiai diagnozuojamų ligų ir užima pirmą vietą pagal dažnį tarp ligų, kurias endokrinologui tenka gydyti.

„Liga reikšminga ne tik todėl, kad lemia daugumos organų veiklos sutrikimą, invalidumą, blogina gyvenimo kokybę, didina mirtingumą, bet ir tuo, kad savo paplitimu įgavo epidemijos mastą“, — sakė gydytoja endokrinologė.

Gydytoja pabrėžė, kad pats pacientas pirmiausia turi norėti gydytis ir prižiūrėti ne tik savo kūną, bet ir mitybą, su gydytoju turi būti viena komanda. Aiškintis, kaip gyventi su liga ir nuolat mokytis. Vienintelė galimybė išvengti skaudžių diabeto pasekmių — gera gliukozės kiekio kraujyje kontrolė tiek alkio metu, tiek po valgio, kurioje žmogus išbūna didžiąja paros dalį.

„Gerai gydyti diabetą labai sunku. Gydytojas kiekvieną dieną nestovės prie ligonio, jį reikia daug ko išmokyti. Yra nemažai ligonių, kurių negalėčiau pagirti. Kai jų kraujyje gliukozės kiekis būna nuolat padidėjęs, jie pripranta prie tokios būsenos ir sumažinus tą kiekį jaučiasi blogai. Sąmoningai mažinti cukraus kiekio kraujyje nebenori“, — sakė gydytoja.

Nesugrąžinami sveikatos pokyčiai

Jei pacientai blogai reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, nesilaiko gydytojo nurodymų, nevartoja medikamentų, organizme vyksta nesugrįžtami procesai — komplikacijos.

„Sugadinti inkstai šalinami, amputuojamos kojos, nelieka regėjimo. O kur dar likę neuropatiniai skausmai, kuriems malšinti skiriami nuskausminamieji nebepadeda, o morfijus neskiriamas, nes tai ne onkologinė liga“, — vardijo medikė, pridūrusi, kad žmogus dažniausiai jau sutiktų laikytis visų nurodymų, bet būna per vėlu.

Gydytoja pasakoja, kad diabetas — užslėpta bomba, nes yra genetiškai perduodama liga. Tačiau jei žmogus ir turi paveldėtą diabeto geną, bet sveikai gyvens, neturės viršsvorio, tai ir genas „neiškils“. Gydytoja akcentavo, kad svorio reguliavimas itin aktualus — “viršsvoris — liga ir su ja reikia kovoti, ir ne tada kai jis pasiekia 150 kilogramų“.

„Diabetas žmogui turi būti gyvenimo būdu, kuriame yra viskas: mityba, poilsis, savęs priežiūra“, — patikino gydytoja.

Spartūs medicinos žingsniai diabeto srityje

Cukriniam diabetui gydyti šiuo metu, pasak endokrinologės, medikamentų daugėja, jie modernėja, išbandomi vis naujesni. Gydymas Lietuvoje nėra blogesnis nei kitose Europos šalyse, medikamentinės naujienos su nedideliu pavėlavimu pasiekia šalies ligonius.

Gydyti ligą, pasak A. Sirutavičienės, yra gana platus arsenalas priemonių — skirtingo poveikio geriamieji preparatai, kuriuos galima derinti tarpusavyje, tačiau turinčių dozavimo ribas ir pašalinį poveikį.

„Medikamentai atsiranda vis naujesni, sulaukiu žmonių pasisakymų, kad kažkur paskaito, kad diabetas jau išgydomas kamieninėmis ląstelėmis. Netiesa. Dar niekas neišgydė šios ligos. Ateityje? Gal. Šiandien galima tik gerai gydyti“, — sakė endokrinologė.

Diabetas — 4 pagal mirtingumą

* Cukrinis diabetas yra lėtinė, progresuojanti, įvairias komplikacijas sukelianti ir brangia kainuojanti, neišgydoma, tačiau kontroliuojama liga.

* Įrodyta, kad cukrinis diabetas — tylusis žudikas, nuo kurio pasaulyje: kas 10 sekundžių miršta žmogus, kas 20 sekundžių diagnozuojamas naujas diabeto atvejis, kas 30 sekundžių dėl šios ligos komplikacijų amputuojama koja.

* Naujausiais Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, šiuo metu daugiau kaip 230 milijonų žmonių pasaulyje kenčia nuo diabeto. Kasmet šis skaičius pasipildo 6 milijonais naujų pacientų

* Manoma, kad diabetas yra pirminė priežastis beveik 30 procentų mirčių visame pasaulyje.

* Diabetas yra ketvirta iš pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje.

Citata:

„Medikamentai atsiranda vis naujesni, sulaukiu žmonių pasisakymų, kad kažkur paskaito, kad diabetas jau išgydomas kamieninėmis ląstelėmis. Netiesa.“

EPIDEMIJA: Gydytoja endokrinologė Aušra Sirutavičienė cukrinį diabetą vadina reišmingu ne tik todėl, kad jis lemia daugumos organų veiklos sutrikimų, invalidumą, blogina gyvenimo kokybę, didina mirtingumą, bet savo paplitimu jau įgavo epidemijos mastą.

 

Radakcijos archyvo nuotr.