Antibiotikų ir raminamųjų vartojame per daug

Antibiotikų ir raminamųjų vartojame per daug

An­ti­bio­ti­kų ir ra­mi­na­mų­jų var­to­ja­me per daug

Šiau­lių te­ri­to­ri­nė li­go­nių ka­sa ir Lie­tu­vos kli­ni­ki­nės far­ma­ko­lo­gi­jos drau­gi­ja praei­tą sa­vai­tę su­ren­gė moks­li­nę-pra­kti­nę kon­fe­ren­ci­ją „Ra­cio­na­laus vais­tų var­to­ji­mo ak­tua­li­jos Lie­tu­vo­je“. Lie­tu­viai pa­gal su­var­to­ja­mų vais­tų vi­du­ti­nę pa­ros do­zę len­kia dau­ge­lį Eu­ro­pos ša­lių. Ypač ne­ra­cio­na­liai var­to­ja­mi pla­taus spekt­ro an­ti­bio­ti­kai ir ra­mi­na­mie­ji, ku­rių ne vi­sa­da pa­grįs­tai iš­ra­šo gy­dy­to­jai.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Vais­tų ko­mi­te­tas ste­bės, ar ra­cio­na­liai ski­ria­mi vais­tai

Vi­sų spe­cia­ly­bių gy­dy­to­jams ir as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų va­do­vams skir­to­je kon­fe­ren­ci­jo­je sa­vo ži­nio­mis ir pra­kti­ka da­li­jo­si gar­sus ša­ly­je kli­ni­ki­nės far­ma­ko­lo­gi­jos spe­cia­lis­tas, Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to (LSMU) pro­fe­so­rius Ro­mal­das Ma­čiu­lai­tis, Res­pub­li­ki­nės Vil­niaus uni­ver­si­te­ti­nės li­go­ni­nės Tok­si­ko­lo­gi­jos cent­ro va­do­vas Ro­ber­tas Ba­da­ras, apie far­ma­ko­te­ra­pi­jos pro­ble­mas, su ku­rio­mis su­si­du­ria­ma Šiau­lių re­gio­ne, pra­ne­ši­mą skai­tė Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos di­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka.

Kon­fe­ren­ci­ją ini­ci­ja­vo nuo šių me­tų Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos veik­los zo­no­je pra­dė­jęs dirb­ti ban­do­ma­sis vais­tų ko­mi­te­tas, teik­sian­tis pa­siū­ly­mus, kaip už­tik­rin­ti kuo ra­cio­na­les­nį vais­tų var­to­ji­mą ša­ly­je, prio­ri­te­tu lai­kant pa­cien­tų sau­gu­mą ir gy­dy­mo efek­ty­vu­mą.

Pa­sak R. Ma­žei­kos, kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų su­var­to­ji­mą ko­mi­te­tas ana­li­zuos pa­gal vais­tų sky­ri­mo ste­bė­se­nos ro­dik­lius, tarp­tau­ti­nė­se vais­tų var­to­ji­mo ap­žval­go­se skel­bia­mą in­for­ma­ci­ją, pro­fe­si­nių drau­gi­jų pa­reng­tas li­gų gy­dy­mo re­ko­men­da­ci­jas ir ki­tus duo­me­nis.

Or­ga­ni­zuo­da­mas se­mi­na­rus bei kon­fe­ren­ci­jas vais­tų ko­mi­te­tas ne tik to­bu­lins svei­ka­tos prie­žiū­ros ir far­ma­ci­jos spe­cia­lis­tų pro­fe­si­nę kva­li­fi­ka­ci­ją, bet ir skelbs pra­ne­ši­mus apie ra­cio­na­lų kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų sky­ri­mą ir var­to­ji­mą.

Nep­ro­tin­gas vais­tų var­to­ji­mas ga­li su­kel­ti net mir­tį

R. Ma­čiu­lai­tis, skai­tęs pra­ne­ši­mą „Ko­dėl ra­cio­na­lus vais­tų var­to­ji­mas Lie­tu­vo­je la­biau ho­bis nei ge­ra pra­kti­ka?“, at­krei­pė dė­me­sį į tai, kad tik da­bar vie­šai pra­de­da­mos kel­ti ne­ra­cio­na­laus vais­tų var­to­ji­mo pro­ble­mos, ku­rios anks­čiau bū­da­vo ap­ta­ri­nė­ja­mos už­da­ruo­se kli­ni­ki­nių far­ma­ko­lo­gų su­si­ti­ki­muo­se.

Ra­cio­na­lus vais­tų var­to­ji­mas, pa­sak pro­fe­so­raus R. Ma­čiu­lai­čio, kai op­ti­ma­lų gy­dy­mo lai­ko­tar­pį pa­cien­tui ski­ria­mas vais­tas at­si­žvel­giant į jo būk­lę (ar vais­tas bū­ti­nas, ar ne­pa­kenks, koks ga­li bū­ti ša­lu­ti­nis po­vei­kis), pa­ren­kant tin­ka­miau­sią do­zę (pa­vyz­džiui, pa­gal kū­no rau­me­nų ir rie­ba­lų san­ty­kį, gre­tu­ti­nes li­gas ir pan.) už ma­žiau­sius kaš­tus pa­cien­tui ir vi­suo­me­nei.

Gy­dy­mas bū­na ne­ra­cio­na­lus, kai ski­ria­mi ma­žo te­ra­pi­nio efek­ty­vu­mo vais­tai ar­ba efek­ty­vūs vais­tai ski­ria­mi per ma­žo­mis ar per di­de­lė­mis do­zė­mis, taip pat kai ski­ria­ma ne­tin­ka­ma gy­dy­mo truk­mė, pa­si­ren­ka­mas ne­tin­ka­mas vais­to var­to­ji­mo bū­das ar vais­tai ski­ria­mi ne pa­gal nu­sta­ty­tas li­gų gy­dy­mo me­to­di­kas, kai už­sii­ma­ma sa­vi­gy­da.

Ne­ra­cio­na­liai var­to­jant vais­tus ne­pa­sie­kia­ma no­ri­mo gy­dy­mo re­zul­ta­to, at­si­ran­da ne­pa­gei­dau­ja­mų vais­tų reak­ci­jų su­kel­tų svei­ka­tos su­tri­ki­mų, ne­re­tai pa­si­bai­gian­čių pa­te­ki­mu į li­go­ni­nę ar net rea­ni­ma­ci­ją. Skau­džiau­sia ne­ra­cio­na­laus vais­tų var­to­ji­mo ža­la – pa­cien­to mir­tis.

Mirš­ta­mu­mas nuo vais­tų, pa­sak R. Ma­čiu­lai­čio, pa­sau­ly­je yra ket­vir­to­je vie­to­je po kar­dio­lo­gi­nių li­gų, vė­žio ir trau­mų. Lie­tu­vo­je per me­tus to­kių at­ve­jų ga­li bū­ti nuo 8 iki 1200. De­ja, išaiš­ki­na­ma tik la­bai ma­ža da­lis at­ve­jų, nes ne vi­sa­da ar­ti­mie­ji su­tin­ka, kad bū­tų at­lik­tas mi­ru­sio­jo skro­di­mas.

Su­var­to­ja­me per daug an­ti­bio­ti­kų ir ra­mi­na­mų­jų

R. Ma­žei­ka kal­bė­jo apie tai, kad Šiau­lių re­gio­nas il­gą lai­ką pir­ma­vo pa­gal vai­kams ski­ria­mų an­ti­bio­ti­kų kie­kius. Pra­dė­jus tai­ky­ti „Stre­pA“ tes­tą, pla­taus spekt­ro an­ti­bio­ti­kai ski­ria­mi re­čiau, ta­čiau vis dar per­ne­lyg daž­nai.

Lie­tu­va vi­sas kai­my­ni­nes ša­lis len­kia pa­gal su­var­to­ja­mus ra­mi­na­mų­jų vais­tų kie­kius. Dau­gu­ma pa­cien­tų, ku­riems iš­ra­šo­mi ra­mi­na­mie­ji, – mo­te­rys ir vy­res­ni kaip 65 me­tų as­me­nys. Pa­sak R. Ma­žei­kos, to­dėl ne­nuos­ta­bu, kad dau­gė­ja pri­klau­so­my­bių nuo psi­chi­ką vei­kian­čių vais­tų.

„Var­to­ja­ma ne to­dėl, kad ne­bū­tų blo­gai, o tam, kad bū­tų ge­ra“, – iro­ni­za­vo pra­ne­šė­jas.

Ne­ma­žai su­var­to­ja­ma ir šir­dies bei krau­ja­gys­lių veik­lą re­gu­liuo­jan­čių vais­tų, ta­čiau pa­cien­tų li­go­ni­nė­se ir mir­tin­gu­mas nuo šių li­gų ne­ma­žė­ja.

Pa­vyz­džiui, skir­da­mas anit­rom­bo­zi­nius vais­tus (Var­fa­ri­ną) gy­dy­to­jas pa­cien­tui ga­li iki 12 kar­tų per me­tus at­lik­ti ne­mo­ka­mus ty­ri­mus, ta­čiau pra­kti­ka pa­ro­dė, kad dau­gu­mai pa­cien­tų ty­ri­mai bu­vo at­lik­ti vos po­rą kar­tų per me­tus, va­di­na­si, vais­tai ski­ria­mi tar­si iš iner­ci­jos, neat­siž­vel­giant į rea­lią pa­cien­to būk­lę.

Pra­ne­ši­mą apie ne­pa­gei­dau­ja­mą per­tek­li­nio gy­dy­mo pu­sę, su ku­ria kas­dien su­si­du­ria sa­vo tok­si­ko­lo­go pra­kti­ko­je, skai­tęs gy­dy­to­jas anes­te­zio­lo­gas-rea­ni­ma­to­lo­gas dr. R. Ba­da­ras at­krei­pė dė­me­sį, kad žmo­nės vis daž­niau svai­gi­na­si vais­tais, tiek le­ga­liais bū­dais įgy­ja­mais, tiek „juo­do­jo­je“ rin­ko­je.

Pikt­nau­džiau­ja­ma psi­chi­ką vei­kian­čiais vais­tais be­veik vi­sa­me pa­sau­ly­je ir Lie­tu­va – ne išim­tis. Be­je, tarp vais­tų su­kel­tų mir­čių do­mi­nuo­ja ap­si­nuo­di­ji­mas, per­do­za­vi­mas psi­chi­ką vei­kian­čiais vais­tais.

Vil­tys de­da­mos į vais­tų ko­mi­te­tus

Kon­fe­ren­ci­jo­je da­ly­va­vę kli­ni­ki­nės far­ma­ko­lo­gi­jos re­zi­den­tai da­li­jo­si pa­ste­bė­ji­mais iš sa­vo pra­kti­kos tre­čio ly­gio li­go­ni­nė­je, kur taip pat kar­tais nė­ra lai­ko­ma­si pa­tvir­tin­tų gai­rių, „kai ku­rie kli­ni­ki­niai spren­di­mai yra da­ro­mi va­do­vau­jan­tis įpro­čiu, o ne pa­tir­ti­mi ar įro­dy­mais“.

Jau­nų­jų spe­cia­lis­tų nuo­mo­ne, vais­tų ko­mi­te­tai – ta vie­ta, kur ga­li­ma įver­tin­ti daž­nai prieš­ta­rin­gus įro­dy­mus apie ak­tua­lius kli­ni­ki­nius klau­si­mus be pa­ša­li­nės įta­kos iš far­ma­ci­nių kom­pa­ni­jų ir su­ras­ti komp­ro­mi­są, ku­ris bus sau­giau­sias ir veiks­min­giau­sias pa­cien­tui.

„La­bai ti­ki­mės, kad po ke­le­to me­tų Šiau­lių vais­tų ko­mi­te­tas pa­rengs rei­ka­lin­gų gy­dy­mo gai­rių, su­ba­lan­suo­tų bū­tent šiam re­gio­nui“, – vy­lė­si re­zi­den­tė Si­mo­na Stan­ke­vi­čiū­tė.

Ire­nos BUD­RIE­NĖS nuo­tr.

Šiau­lių te­ri­to­ri­nė li­go­nių ka­sa ir Lie­tu­vos kli­ni­ki­nės far­ma­ko­lo­gi­jos drau­gi­ja praei­tą sa­vai­tę vi­sų spe­cia­ly­bių gy­dy­to­jams ir as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų va­do­vams su­ren­gė moks­li­nę pra­kti­nę kon­fe­ren­ci­ją „Ra­cio­na­laus vais­tų var­to­ji­mo ak­tua­li­jos Lie­tu­vo­je“.

Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to (LSMU) pro­fe­so­rius Ro­mal­das Ma­čiu­lai­tis sa­ko, kad ra­cio­na­lus vais­tų var­to­ji­mas yra tuo­met, kai op­ti­ma­lų gy­dy­mo lai­ko­tar­pį pa­cien­tui ski­ria­mas vais­tas at­si­žvel­giant į jo būk­lę, pa­ren­kant tin­ka­miau­sią do­zę ir už ma­žiau­sius kaš­tus pa­cien­tui ir vi­suo­me­nei.

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos di­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka ir Ir­ma Me­džiau­šai­tė, Vals­ty­bi­nės li­go­nių ka­sos Vais­tų kom­pen­sa­vi­mo sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­ja, kal­bė­jo apie ne­se­niai star­ta­vu­sio vais­tų ko­mi­te­to veik­lą.