Abortų priešininkai gina embriono teisę gyventi

Abortų priešininkai gina embriono teisę gyventi

Abortų priešininkai gina embriono teisę gyventi

Šiauliuose vykusioje konferencijoje „Gyvybės saugumas ankstyvojoje raidoje“ medikai, mokslininkai, politikai prakalbo apie būtinybę atsisakyti abortų. Tikslas — išsaugoti užsimezgusią gyvybę, pripažinti embriono teisę į gyvenimą.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Nėra žmogaus — nėra problemos

Apie tai, jog dar negimusią gyvybę būtina išsaugoti kalbėjo gydytojas Igoris Strupeikis: žmonės, teigiantys, jog embrionas dar nėra žmogus nesupranta mokslo patvirtintų faktų, arba yra suinteresuoti jų nesuprasti.

„Sakantiems, kad embrionas yra ne žmogus, tiesiog taip yra patogiau. Nėra žmogaus — nėra žmogaus teisių pažeidimo. Tada embrioną galima sunaikinti, išsiurbti, išmesti. Bažnyčios nuostata šiuo klausimu tvirta: įstatymai turėtų saugoti pirmapradę žmogaus teisę į gyvenimą nuo prasidėjimo momento iki natūralios pabaigos“, — tikino gydytojas.

Jo nuomone, aršūs abortų šalininkai vengia akistatos su mokslininkų pagrįstais faktais: ar moterims, pasiryžusioms apsidaryti abortą pasakoma, kad iki 12 nėštumo savaitės jau būna pilnai susiformavusi vaiko nervų sistema, kuri jau kontroliuoja vaiko raumenis; jis jau jaučia skausmą, fiksuojami refleksų atgarsiai, skrandis išskiria virškinimo sultis, kepenys gamina kraujo ląsteles, pradeda veikti inkstai, jau yra viskas, kas randama išnešiotame vaike.

„Kiek žmonių ryžtųsi abortui tai žinodami? Jei bus uždrausta daryti abortus, gal atsiras darančių tai nelegaliai, bet tai jau bus nusikaltimas, už kurį bus baudžiama. Situacija turi keistis vaiko naudai“, — įsitikinęs medikas.

Priežasčių žudyti nėra

„Jau įsčiose esančią gyvybę veikia aplinka. Moksliškai įrodyta, kad į mamos ir tėčio balsą, garsus, muziką, emocijas vaikelis reaguoja. Teigiama, kad embrionas jau yra asmenybė, tai — gyvybė“, — sakė Šiaulių universiteto docentė Danė Šlapkauskaitė.

Lietuvos psichiatrai, pasak docentės, dažnai susiduria su abortus patyrusiomis moterimis, kurios nebepakelia depresijos naštos, nuolatinio nerimo, kaltės, nevilties ir gėdos jausmo, patikina, kad vaistai šioje situacijoje padeda itin retai.

Priminė, jog Lenkijoje, kur abortai uždrausti nuo 1993 metų, yra pavyzdys kitoms šalims. 1990 metais Lenkijoje buvo atlikti 59 tūkstančiai abortų, o 2006 buvo atlikti 340 abortai dėl medicininių indikacijų. Tikino, kad nuo 1999 iki 2006 metų nebuvo nė vienos moters mirusios dėl kriminalinių abortų pasekmių.

„Politikai pučia burbulą, jog abortus reikia daryti dėl daugelio priežasčių. Nėra tokių priežasčių, dėl kurių reikėtų žudyti savo vaikus, taip mažinti tautą, gydytojai teptų savo rankas negimusių kūdikių krauju. Pas mus dar trūksta sąmoningumo“, — mano D. Šlapkauskaitė.

Mamai ir vaikeliui — ramybė

„Norime, kad nėščia moteris būtų atidesnė savo sveikatai — ji nešioja vaikelį. Turėtų žinoti, kad maitina vaiką ir savo emocijomis. Teko gydyti vaikelį, kuris pirmąjį savo gyvenimo pusmetį buvo itin neramus, paaiškėjo, jog mama nėštumo metu turėjo silpnybę — žiūrėjo kovinius, siaubo filmus“, — teigė vaikų ligų gydytoja Liuda Gražina Bekerienė.

Medikė pasakojo, jog vaikas girdi širdies plakimą, tėvų balsus, todėl gimusį naujagimį reikia raminti glaudžiant prie širdies.

„Pabandykite įsiaudrinusį ar išsigandusį žmogų apsikabinti ir paglostyti nugarą, nes vaisius, būdamas gimdoje, nugara remiasi į sieneles ir jaučiasi ramus, tai likę pasąmonėje pas kiekvieną žmogų. Priglauskime vaiką prie širdies ir paglostykime nugarą — jis nurims“, — patarė gydytoja pediatrė.

Šiaulių universiteto docentė Aldona Vaičienė besilaukiančioms moterims siūlė nepamiršti, kad vaiko gyvenime labai svarbi muzika. Įrodyta, jog trijų mėnesių įsčiose esantis vaikas reaguoja į aplinką, keturių formuojasi intonacijų pojūtis, todėl rekomenduojama atsisakyti triukšmingos muzikos, pasirinkti ramias melodijas, klasikinius kūrinius, o geriausia dainuoti pačioms lopšines.

Iš vieno gydytojo pasakojimo:

„Vienai 2 mėnesių nėštumo moteriai, kuriai dėl negimdinio nėštumo trūko kiaušintakis, daviau anestetiką. Tai darydamas turėjau progą stebėti mažiausią iš kada nors matytų gyvą žmogų.

Embrioninis maišelis buvo sveikas ir permatomas. Jame smulkutis 8 milimetrų berniukas gyvai plaukiojo vandenyse, nors ir prisijungęs virkštele prie gimdos sienelės. Šis smulkutis žmogutis buvo tobulai išsivystęs, turėjo ilgus plonus pirštus, kojas, pėdas. Buvo beveik permatomas, matėsi arterijų ir venų raizginiai.

Kūdikis buvo nepaprastai judrus ir apiplaukdavo aplink maišelį maždaug kartą per sekundę natūraliais plaukiko judesiais. Šis žmogutis visai nepriminė „embrionų“ nuotraukų ir piešinių, kuriuos man teko matyti, nes buvo gyvas.

Kai vandenų pūslė buvo praplėšta, žmogeliukas bemat prarado gyvybę ir pasidarė tokio pavidalo, kaip parodyta šio amžiaus embrionų piešiniuose.„

citata:

„Sakantiems, kad embrionas yra ne žmogus, tiesiog taip yra patogiau. Nėra žmogaus — nėra žmogaus teisių pažeidimo.

TEISĖ: „Įstatymai turėtų saugoti pirmapradę žmogaus teisę į gyvenimą nuo prasidėjimo momento iki natūralios pabaigos“, — įsitikinęs Šiaulių tarybos narys, gydytojas Igoris Strupeikis.

RYŠYS: „Besilaukiančios moterys turėtų žinoti, kad maitina savo vaiką ne tik krauju, bet ir savo emocijomis“, — sakė vaikų ligų gydytoja Liuda Gražina Bekerienė.

Jono TAMULIO nuotr.