Šv. Jokūbo kelias Lietuvoje vis ilgėja

"Camino Lituano" nuotr.
Camino Lituano – šv. Jokūbo kelias Lietuvoje – etapas po etapo vis ilgėja. Birželio viduryje žygeiviai šv. Jokūbo kriauklėmis ir rodyklėmis sužymėjo kelią nuo Gataučių (Joniškio r.) iki Paberžės (Kėdainių r.). Taigi kelias pasipildė šešiais naujais etapais: Gataučiai–Rusliai, Rusliai–Pakruojis, Pakruojis–Rozalimas, Rozalimas–Burbiškis, Burbiškis–Sidabravas ir Sidabravas–Paberžė.

Norintys geriau pažinti šiaurės Lietuvą jau dabar gali krautis kuprines, traukti vaikščiojimo lazdas ir leistis į kelią. Šiuose etapuose gausu lankytinų religinių, kultūrinių ir gamtinių objektų. O gal kai kam užteks tik ėjimo ar net tikėjimo. Nakvynę piligrimai ras "Saulėtųjų naktų" kempinge Gataučiuose, Senojoje Ruslių sodyboje, Pakruojo svečių namuose, Rozalime klebonijoje, bendruomenės ar svetingos Virginijos namuose, Burbiškio dvare, Sidabravo bendruomenės namuose, Paberžės klebonijoje.
Beliko išžvalgyti ir sužymėti dar du etapus (tarp Žagarės ir Gataučių) ir šv. Jokūbo kelias Lietuvoje bus baigtas. Šiaurėje jis susijungs su neseniai pradėtu žymėti latvių keliu Camino Latvia, o pietuose jau yra įsiliejęs į Camino Polaco. Taip sekant rodyklėmis ir kriauklėmis šiuo keliu galima keliauti per visą Europą iki pat Santjago de Kompostelos katedros Ispanijoje.
Ispanijoje šv. Jokūbo kelias labai išpopuliarėjo maždaug prieš 30 metų, o keliauti juo pradėta jau daugiau nei prieš tūkstantį metų. Pirmieji keliaujantys maldininkai eidavo aplankyti Jokūbo kapo ir gauti nuodėmių atleidimą. Beje, tų laikų piligrimai ne tik nueidavo iki Santjago de Kompostelos, bet turėdavo ir sugrįžti pėsčiomis. O šukučių krauklė buvo ir puodelis vandeniui įsipilti, ir lėkštelė maistui įsidėti. Ilgainiui kriauklė tapo kelio simboliu. Visi keliai veda į šv. Jokūbo katedrą. Vienas tų kelių yra ir mūsiškis – Camino Lituano.
Sakoma, nemesk kelio dėl takelio, bet, kaip savo dienoraštyje neseniai amžiams gimtojom žemėn sugrįžęs menininkas Jonas Mekas rašė: "žiūrint kas kur eina. Žiūrint kur kas nori nueiti. Yra vietų, kur gali nueiti tik takeliais. Takeliai dažniausiai veda prie gražiausių, subtiliausių papievėlių, upelių, žolynų, pavėsių. Keliai yra oficialūs, dulkini – tik pravažiuoti."