Naujausios
Simbolinė vieta
Stogastulpis su lietuvaite, skaitančia Mato Slančiausko leistą laikraštėlį „Dainų nešėjas“, skirtą Joniškio, Šakynos ir Žagarės krašto jaunimui, iškilo gyvenvietės centre, naujame skvere, kurį seniūnija įkūrė vietoje nugriautų kultūros namų pastato–vaiduoklio. Rudiškietis Antanas Jarmalavičius renginyje dar prisiminė, kaip kadaise ten rinktasi koncertuoti.
Vieta labai simboliška – dar anksčiau, 1918-aisiais, ten stovėjusi pirmoji valstybinė Rudiškių mokykla.
Stogastulpį pagal kultūros darbuotojos Elenos Karnišauskienės sumanymą išskobė vietos auksinių rankų meistras Kęstutis Zastarskis, kuriam įteikti Seimo nario Arūno Gumuliausko ir kaimo bendruomenės padėkos raštai, prasmingą medžio meistro kūrinį pašventino kunigas Vytautas Ripinskis.
E. Karnišauskienė priminė „Atgajos“ draugijos istoriją, sveikinimo žodį tarė vicemerė Vaida Aleknavičienė, Joniškio kultūros centro direktorė Gerda Gudinaitė, seniūnė Jūratė Čepskienė.
Renginyje koncertavo folkloro kolektyvas „Rudbala“ (vadovės Ingrida Valytė–Buožiuvienė ir Elena Karnišauskienė), ansamblis iš Pakruojo rajono „Sidabrinė šarma“ (vadovas Medhardas Zubas), rudiškietė jaunoji solistė Amilė Apinytė, grojo ir dainavo Antanas Karnišauskas.
Ąžuolą pargabeno iš Pakruojo rajono
Stogastulpį statant pečius surėmė kaimo bendruomenės valdybos vyrai: Rimantas Lunskis, Vidmantas Uogelė, Arūnas Stasiulis, Viktoras Baltulis, o taip pat – jau aukščiau minėtas Antanas Karnišauskas. Jie negailėjo savo technikos ir rankų, atgabeno šį meno kūrinį iš medžio drožėjo dirbtuvių, betonavo, pritvirtino stogelį.
Stogastulpiui statyti pagal Joniškio kultūros centro rengtą projektą „Renginių ciklas „Atgajos“ pėdsakais“ buvo skirti 700 eurų. Jų nepakako, tad lėšomis iš surinkto nario mokesčio prisidėjo kaimo bendruomenė, UAB „Hem spot“ (vadovas Tomas Lunskis).
Leidimą ąžuolo medienai įsigyti skyrė Miškų urėdija, bet Joniškio rajone jos nepavyko rasti, teko vykti ir pargabenti į kaimyninį Pakruojo rajoną, Pamūšį.
Žadino tautinę savimonę
Lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu Joniškio apylinkėse spausdintą žodį puoselėjo 1889 metais įkurta švietėjiška draugija „Atgaja“. Jos nariai buvo gimnazistas L. Vaineikis, siuvėjas M. Slančiauskas iš Trumpaičių kaimo, vargonininkas A. Baranauskas iš Šiupylių, J. ir J.Lideikiai iš Ražų, J. Stonevičius iš Bučiūnų, P. Grigutis iš Trumpaičių, St. Strazdas iš Trumpaitėlių, A. Ratkus, J. Trumpulis iš Sargūnų ir P. Narvydas. Draugijos branduolį sudarė Joniškio ir Gruzdžių apylinkių gyventojai. Vienas veikliausių narių buvo M. Slančiauskas.
Svarbiausias draugijos uždavinys buvo kovoti su tautine priespauda, gaivinti tautinę savimonę, užsiimti švietėjiška veikla, gyventojus aprūpinti lietuviškais leidiniais.