Šiaulietis stipruolis tapo pasaulio vicečempionu

Artūro STAPONKAUS nuotr.
„Šio medalio laukiau 30 metų. Simboliška, bet pirmą savo treniruotę padariau 1991 metų spalio 27 d. – lygiai prieš 30 metų“, – sako Linas Palivonas.
Vilniuje net 9 dienas, spalio 22–31 dienomis, vyko pasaulio štangos spaudimo čempionatas, kuriame sportininkai iš daugybės šalių varžėsi tiek klasikinio štangos spaudimo, tiek štangos spaudimo su specialia apranga rungtyse. Taip pat vyko visų amžiaus grupių varžybos: jaunių, jaunimo, suaugusiųjų ir veteranų. Praeitą trečiadienį veteranų klasikinio štangos spaudimo varžybose „Masters 1“ vyrų svorio kategorijoje per 120 kg sidabro medalį iškovojo šiaulietis Linas Palivonas, išspaudęs 215 kilogramų.

 

Ilgai lauktas medalis

Šiaulių tardymo izoliatoriuje dirbantis pareigūnas Linas Palivonas į redakciją pasidžiaugti pirmu tokiu aukštu savo laimėjimu atėjo nešinas dideliu ir sunkiu sidabro medaliu – kaip ir dera tokios sporto šakos ir rango varžyboms.

„Šio medalio laukiau 30 metų, – šypsodamasis sako Linas. – Simboliška, bet pirmą savo treniruotę padariau 1991 metų spalio 27 d. – lygiai prieš 30 metų.“

Tiesa, tarptautinėse varžybose Linas jau yra tapęs prizininku ir anksčiau. 2003 metais Lenkijoje vykusiame jėgos trikovės pasaulio jaunimo čempionate tuomet dar Šiaulių sporto klubo „Uola“ sportininkas L. Palivonas, treniruojamas Edvardo Kryževičiaus, pelnė bronzos medalį štangos atkėlimo rungtyje.

„Tarp suaugusiųjų Europos čempionatuose esu dalyvavęs gal septynis kartus, pasaulio – aštuonis kartus, bet iki medalio vis pritrūkdavo. Būdavau aštuntas, šeštas, tris kartus – penktas. Dabar veteranų per 40 metų amžiaus grupėje – pagaliau medalis. Žiūriu į priekį – dar reikia važiuoti ir važiuoti. Šiais metais buvo labai paranku, nes čempionatas vyko pas mus, Vilniuje“, – sako sportininkas.

Veteranų klasikinio štangos spaudimo varžybose „Masters 1“ vyrų svorio kategorijoje per 120 kg buvo užsiregistravę 7 dalyviai, tačiau varžybų dieną dalyvavo penki. Stipresnis už Liną buvo tik Vengrijos sportininkas Kornel Schauer, išspaudęs 225 kg. Trečiąją vietą pelnė Aldar Kaškarov iš Kazachijos, išspaudęs 212,5 kg.

Prisimindamas sidabrinę pergalę, Linas sako, kad tai buvo viena iš laimingiausių jo dienų gyvenime.

Brangus kiekvienas trofėjas

L. Palivono apdovanojimų kolekcijoje puikuojasi apie 15 trofėjų – visų trijų spalvų medalių, taurių, diplomų. Dauguma iškovota Lietuvos čempionatuose.

Prisimena Linas ir pirmąjį apdovanojimą – diplomą, kurį gavo 1996 metais kaip vienas stipriausiausių (antroji vieta) Rokiškio rajono moksleivių. Tuomet jis buvo devintokas.

1999 metais L. Palivonas sudalyvavo respublikinėse svarsčių kilnojimo varžybose ir pelnė trečiąją vietą tarp suaugusiųjų, nors buvo vos 18 metų.

„Jėgos trikovėje pirmą medalį iškovojau 2001 metais – Lietuvos jaunimo čempionate buvau trečias“, – pasakoja sportininkas.

Kiekvienas apdovanojimas Linui yra svarbus ir brangus, todėl visi medaliai, taurės ir diplomai namuose turi tam skirtą vietą.

L. Palivonas treniruojasi penkias dienas per savaitę po pusantros valandos. Nors pagrindinė sportininko šaka yra jėhos trikovė, tačiau laisvalaikiu pakiloja ir svarsčius.

„Tokios dienos savaitėje, kad visiškai ilsėčiausi, neturiu, gyvenu name, tai kieme visada yra ką veikti. Man geriausias poilsis – pasivaikščiojimas miške, prie ežero“, – sako Linas.

Šeimos tradicija

Linas yra kilęs iš Rokiškio rajono, kuriame jėgos sportas turi gilias tradicijas. Mėgėjiškai, dėl savęs, kad būtų stiprūs, svarsčius kilnodavo ir Lino senelis, ir tėtis. Todėl nenuostabu, kad pirmoji Lino treniruotė įvyko namuose, nes svarsčių, vadinamų gyrų, tam buvo užtektinai. Jaunasis sportininkas netgi vedė treniruočių dienoraštį.

„Kai atvažiavau studijuoti į Šiaulių krašto vadybos, teisės ir kalbų kolegiją, iš karto nuėjau pas legendinį jėgos trikovės trenerį Edvardą Kryževičių. Netgi vienas iš pagrindinių motyvų važiuoti studijuoti į Šiaulius buvo būtent šitas treneris. Nuo tada prasidėjo mano kelias jėgos trikovės sporte. Jau 2002 metais, vos pradėjęs studijuoti, dalyvavau Europos jaunimo čempionate Vengrijoje ir ten buvau penktas“, – prisiminimais dalijasi L. Palivonas.

Nuo 2002 metų L. Palivonas yra Lietuvos jėgos trikovės rinktinės narys.

Iki tol atstovavęs Šiauliams, prieš trejus metus L. Palivonas perėjo į Kuršėnų sporto klubą „Kristalas“ pas trenerį Antaną Gricių.

„Esu labai jam dėkingas, daug padėjo varžybose, nes ten vyksta žaidimas kaip šachmatuose. Tas strateginis žaidimas užsakinėjan svorius, kai visų sportininkų rezultatas apylygis, yra labai svarbus, ir treneris tai atliko meistriškai“, – negaili padėkų Linas savo treneriui A. Griciui, lydėjusiam jį pasaulio čempionate.

Trikovė susideda iš trijų rungčių: pritūpimai su štanga, spaudimas gulint ir štangos atkėlimas. Tačiau Lietuvoje, Europoje ir pasaulyje vyksta ne tik trikovės, bet ir atskirų jos rungčių čempionatai, turnyrai. Viena iš populiariausių pasaulyje rungčių yra būtent spaudimas.

„Net ir mokyklos laikais vienas iš pagrindinių vienas kito įvertinimų buvo – kiek spaudi?“ – prisimena Linas.

Jaunystėje L. Palivonas yra išbandęs jėgas ir galiūnų sporte, pelnęs medalių Lietuvos jaunimo čempionatuose.

Jėgos sportas Linui praverčia ir darbe. „Esu Šiaulių tardymo izoliatoriaus pareigūnas, tai panaudoti jėgą kartas nuo karto tenka, siekiant užtikrinti tvarką įstaigoje. Yra keletas bendradarbių, kurie taip pat aktyviai sportuoja. Be to, mums yra fizinės įskaitos, todėl visi turime sportuoti“, – sako Linas.

Daugiau ar mažiau sportuoja visa Lino šeima: žmona, dukra ir sūnus.„Mano 11 metų sūnus dabar ieško savęs ir vienoje sporto šakoje, ir kitoje, o aš jam sakau: „Jei seksi mano pėdomis, ir tu būsi čempionas, o tinklinyje – kažin“. Nes mes sunkūs, lėtesni, todėl kiekvienam savo“, – įsitikinęs stipruolis.