Po metų pertraukos sugrįžtantis L. Taico turnyras vyks jau dvyliktą kartą

Organizatorių nuotr.
Liovos Taico atminimo turnyras 2018 metais subūrė gausų būrį sportininkų ir garbingų svečių.
Gegužės 8-ąją Šiaulių apskrities žydų bendruomenė „Uniqua arenoje“ (buv. „Kane's arena“) organizuoja tradicinį Liovos Taico (1952–2009) atminimo sporto turnyrą. Po metų pertraukos, kai dėl pandeminių ribojimų turnyras neįvyko 2021 metais, dabar dalyviai varžysis šešių – mažojo futbolo, krepšinio 3X3, stalo teniso, šachmatų bei debiutuosiančių paplūdimio tinklinio bei skvošo – sporto šakų varžybose.

Pradžia – 2010 metais

Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis priminė, jog 2010 metais pradėtame rengti turnyre iš pradžių buvo vien tik mažasis futbolas, o tarp dalyvių – vien žydų bendruomenės nariai. Ilgainiui daugėjo tiek rungčių, tiek ir plėtėsi dalyvių ratas. Yra varžęsi ir NATO kariškiai, Šiaulių miesto bei rajono savivaldybių, Valstybinio Šiaulių dramos teatro, visuomeninių politinių judėjimų komandos. Kaip ir anksčiau, turnyre dalyvaus regioninių žydų bendruomenių, kitų komandų atstovai.

2020 metų varžybų laureatais tapo Šiaulių Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos futbolo komanda, krepšinio aikštelėje triumfavę „Aktyvūs šiauliečiai“, šachmatininkas iš Vilniaus Natanas Baver ir tarp stalo tenisininkų laimėjęs Saulius Mickus iš Kužių.

Tarp įsteigusių prizus bei rėmėjų yra „Geros valios fondas“, Šiaulių miesto savivaldybė, sporto centras „Dubysa“, Šiaulių apskrities futbolo federacija ir kiti.

Žinomas „Makabi“ žmogus

Sporto entuziastas Liova Taicas buvo žinomas ne vien Šiaulių, bet ir Lietuvos sporto klubo „Makabi“ žmogus, aktyviai su bendraminčiais (Oser Gleizer ir kt.) dalyvavęs atkuriant šį klubą 1988–1989 metais. „Visi buvome visuomenininkai. Savų tiesioginių darbų mums užteko, bet dirbome pasiaukojančiai, su entuziazmu, nes labai jau norėjome kuo greičiau atkurti „Makabi“ klubą“, – sake Taicas.

1989 metais atkurtas Lietuvos „Makabi“ dalyvavo tų pačių metų liepą Izraelyje vykusioje XIII pasaulinėje makabiadoje (45 šalys, 4500 dalyvių). Kaip pasakojo ilgametis Lietuvos „Makabi“ vadovas Semionas Finkelšteinas, būtent šiose varžybose pirmą kartą Tarptautinio olimpinio komiteto pripažįstamose varžybose buvo iškelta Lietuvos trispalvė.

Tarp aktyvių Liovos Taico atminimo turnyro organizatorių yra ir jo duktė Rašella Galinienė (Taicaitė).

„Žmogus gyvas tol, kol gyva atmintis“, – taip vieną iš pagrindinių savo veiklos motyvų įvardijo šio turnyro rengėjai.

Paminėjo organizuoto sporto 100-metį

Pernai Šiaulių miestas minėjo organizuoto sporto 100-metį (1921–2021), prisimenant tame ir ypatingą „Makabi“ sporto klubo indėlį: būtent skyriaus veikla ir neblėstantis narių entuziazmas davė pradžią organizuotam sportui mieste. Kaip ir dabar, tuomet „Makabi“ rūpėjo ne tik sportas, bet ir kultūra, švietimas, labdara. Organizacija turėjo savo stadioną dabartinėje „Baltik vairas“ teritorijoje. „Makabi“ gyvavo iki 1940 metų, kai Lietuva buvo aneksuota ir visos veikusios organizacijos imtos naikinti.

Pažymint garbingą sukaktį, 2021 metais buvo išleistas ir pristatytas proginis pašto ženklas, Prisikėlimo aikštėje buvo eksponuojama Šiaulių kultūros centro parengta sporto šimtmečiui skirta nuotraukų paroda, Chaimo Frenkelio viloje skaityta paskaita apie „Makabi“ veiklą tarpukariu.

Vasarą per Šiaulių sporto festivalio renginį vyks ir tradicinis dviračių žygis, kuriuo pagerbiami su Šiaulių žydais sąsajų turintys pirmieji Lietuvos olimpiečiai – Isakas Anolikas bei Juozas Vilpišauskas. Pirmasis rungtyniavo 1924 ir 1928 m. olimpiadose, antrasis – pastarojoje.