L. Taico turnyre būta ir ukrainietiškų akcentų

Michailo ROSTOVSKIO nuotr.
Futbolo turnyre nugalėjo „Grandai“. Vėliavą laiko Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis ir Rašella Galinienė.
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės organizuotame tradiciniame 12-ajame Liovos Taico (1952–2009) atminimo sporto turnyre, vykusiame „Uniqua arenoje“, tarp rungtyniavusių per šimto dalyvių buvo ir laikinus namus Šiauliuose dėl karo gimtinėje radusių ukrainiečių. Tarp kitų svečių – dalyviai iš Vilniaus, Panevėžio, Kužių, Žagarės.

Tarp laureatų – ir ukrainiečiai

Rungtyniauta penkių sporto šakų varžybose. Šachmatų varžybas, kur 12 dalyvių žaidė rato sistema, laimėjo Gleb Sugak, atvykęs iš Vinicos, dabar Piktuižiuose gyvenantis ir vilniečių informacinių technologijų kompanijoje dirbantis ukrainietis. Antras – jo tautietis Artiom Žitinskij, trečiojoje vietoje – Matas Galinis.

Ukrainos Melitopolio „Olimp“ pelnė trečiąją vietą krepšinyje 3x3. Antra čia buvo PAGD prie VRM Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos komanda, o nugalėtojais tapo BNI „Saulė“, kuriems atstovavo Raimondas Keleris, Laurynas Jokubauskas ir Airidas Kurauskas.

Stalo tenisininkų turnyre varžėsi 16 dalyvių. Nugalėjo 11-metis Šiaulių „Juventos“ progimnazijos penktokas Nojus Balčiūnas, pranokęs keliasdešimt metų vyresnius varžovus – antrojoje vietoje likusį Viačeslavą Chakimovą (Žagarė) ir šiaulietį Darių Karlinską.

Debiutavusio paplūdimio tinklinio pirmaisiais nugalėtojais tapo šiauliečių „Makabi“ atstovavę Tomas Klicner, Irina Mark ir Tomas Ubartas. Vilniaus „Makabi“ komanda buvo antra, trečia – Šiaulių rajono savivaldybės Kužių ekipa. Beje, planuotos dar vienos naujos sporto šakos – skvošo – debiutas neįvyko.

Žinomi futbolo veidai

Įprasta, jog futbolo varžybose, nuo kurių 2010 metais ir prasidėjo L. Taico atminimo pagerbimas, nestokoja žinomų veidų. Tarp ryškiausių, kaip ir ankstesniais metais, išsiskyrė Vitalijus Daniličevas, šalies čempionas su Mažeikių „Romar“, padaręs sėkmingą karjerą ir Šiaulių bei kitų miestų ekipose. Žaidė ir Remigijus Mikočionis, Edvinas Jasaitis, šalies futbolo A lygos teisėjai Mangirdas Mirauskas bei Aleksandras Stepanovas. Abu pastarieji atstovavo „Grandams“, tarp penkių rungtyniavusių komandų tapusiems nugalėtojais. Be jų komandoje taip pat žaidė Šiaulių mero patarėjas Justinas Švėgžda, Nedas Rupšys, Ignas Vaičeliūnas, Julius Damašas, Titas Mikelis, Vytautas Ramanauskas ir Benas Kurauskas.

Tris pergales kaip ir „Grandai“ iškovojo antrojoje vietoje likęs „Makabi“, o galutinį vietų pasiskirstymą nulėmė tarpusavio rungtynių, kurias 7:1 laimėjo „Grandai“, rezultatas. Trečiojoje vietoje finišavo „Grifas“, tolesnėse – „Liūtai“ ir „Policija“.

Įteikdamas Šiaulių apskrities futbolo federacijos įsteigtus prizus geriausiems komandų žaidėjams, prezidentas Gintautas Mirauskas priminė ir šiemet pažymimą šalies futbolo garbingą jubiliejų – šios sporto šakos organizuotos veiklos 100-metį (1922–2022). Laureatais tapo Vitalijus Daniličevas („Makabi“), Virginijus Karasiovas („Grifas“), Marius Kvederis („Liūtai“), Justinas Švėgžda („Grandai“) ir Aurelijus Koskus („Policija“).

Ankstesnių metų turnyruose yra dalyvavusios ir kariškių NATO misijos, moterų „Gintros“ komandos.

Tęsia tradicijas

Bemaž kasmet turnyre apsilankantis Liovos Taico brolis Shmuelis dalyvavo ir šįkart. Tarp organizatorių buvo Liovos dukra Rašella Galinienė (Taicaitė), jo anūkai Daniela ir šachmatų turnyre sėkmingai rungtyniavęs 8-metis Matas.

Pastaraisiais metais iš Rygos į turnyrą vis atvyksta ir Europos rabinų konferencijos narys Kalev Krelin. Jis žavėjosi Šiaulių apskrities žydų bendruomenės aktyvumu, teigė, jog ji yra aktyviausia Lietuvoje. „Organizacijos pirmininkas Sania Kerbelis dirba labai nuosekliai, o pačios bendruomenės, nors ir nelabai didelės, nariai entuziastingi bei aktyvūs“, – sakė svečias.

K. Krelin buvo pasirengęs, kaip ir anksčiau, dalyvauti šachmatų turnyre, tačiau paskutinę akimirką persigalvojo. Užtat išbandė jėgas pirmą kartą surengtame „Auksinės rankelės“ konkurse, kuriame reikėjo tinklinio aikštelėje kamuoliu pataikyti į už tinklo išdėliotus prizus ir neliko, kaip ir daugelis kitų, be laimėjimo.

Sporto entuziastas Liova Taicas buvo žinomas ne tik Šiauliuose, bet ir Lietuvoje. Aktyviai kartu su bendraminčiais (Oser Gleizer bei kitais) prisidėjo atkuriant Lietuvos „Makabi“ 1988–1989 metais.

Nors pernai dėl pandeminių ribojimų turnyras ir neįvyko, Šiaulių apskrities žydų bendruomenė aktyviai dalyvavo bei organizavo pati lokalesnio pobūdžio renginius pažymint organizuoto sporto 100-metį (1921–2021) Šiauliuose. Itin didelio susidomėjimo tarp kolekcionierių sulaukė jubiliejaus proga išleistas pašto ženklas. Prieš šimtmetį būtent po „Makabi“ Šiaulių skyriaus vėliava susibūrę entuziastai ir padėjo organizuoto sporto mieste pamatus.