L. Taico atminimo turnyras vyko jau tryliktą kartą

Michailo ROSTOVSKIO nuotr.
Salės futbole nugalėjo „Makabi-Metalo grupė“.
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės „Uniqua arenoje“ surengtas tradicinis Liovos Taico (1952–2009) atminimo turnyras šiemet vyko jau tryliktą kartą. Dalyviai varžėsi šešių sporto šakų – salės futbolo, krepšinio 3x3, stalo teniso, šachmatų, paplūdimio tinklinio bei skvošo varžybose. Sėkmingai rungtyniavusių Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos komandų kraitis – dvi pirmosios vietos.

Iškovojo dvi pirmąsias vietas

Paplūdimio tinklinio ir krepšinio 3X3 aikštelėse triumfavo Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (ŠAPGV) komandos. Tinklininkai (Edgaras Kivilius ir Eligijus Zigmantas) finale 21:14 pranoko pirmąją Kužių ekipą. Trečiojoje vietoje tarp aštuonių dalyvavusių komandų liko Kužių antroji komanda, įveikusi „Baltąjį tigrą“.

Krepšinio trys prieš tris (3x3) turnyro finale ŠAPGV, pasivadinusi „Šakočiu“, 19:15 įveikė „Pravalturą–SSB“. Nugalėtojams atstovavo: Jonas Poškus, Marius Eidintas, Rokas Pupelis, Ignas Labanovas ir Ugnius Tarasevičius. Trečia – šiauliečių „Opa“, nugalėjusi Kužių atstovus. Krepšinio turnyre dalyvavo 10 komandų.

Debiutantų pergalės

Tarp šešiolikos dalyvavusių stalo tenisininkų nugalėjo pirmą kartą šiame turnyre startavusi Simona Verbauskaitė. Jau ne vieną dešimtmetį nesiskirianti su stalo teniso rakete Šiaulių apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Šiaulių miesto ir rajono komisariato tyrėja finale 3:1 įveikė kitą turnyro debiutantą – Edvardą Paulauską.

Abu atstovauja ir respublikos pirmenybėse dalyvaujančioms komandoms: Simona žaidžia šalies pirmojoje stalo teniso lygoje dalyvaujančioje gimtosios Akmenės „Mažojoje raketėje“, o Edvardas yra trečiosios lygos šiauliečių komandos „Servas“ narys. Trečiojoje vietoje finišavo akmeniškis Marius Kupstys.

Šachmatininkų varžybų laimėtoju vėlgi tapo debiutantas bei vyriausias (80-metis) turnyro dalyvis Sigitas Vilčiauskas. Žinomas ne vieną dešimtmetį Šiaulių pramonei („Elniui“, Staklių gamyklai, „Stumbrui“, Pramonininkų asociacijai) atidavęs intelektualaus žaidimo entuziastas surinko 9 taškus iš 10-ties. Tiek pat, kiek ir antrasis prizininkas Martynas Eliašaitis. Galutinę vietų rikiuotę lėmė tarpusavio mačo rezultatas. Trečias liko Tadas Labanauskas (8 tšk.).

Turnyro programoje debiutavusioje skvošo sporto šakai atstovavo Vilniaus skvošo mėgėjų lyga. Nugalėtoju tapo Daniel Comik. Antrojoje vietoje – Aleksandras Markas, trečiojoje – Benjamin Markas.

Salės futbole be pralaimėjimų žengė „Makabi-Metalo grupė“

Futbolo turnyre nugalėjusi „Makabi-Metalo grupė“ (Paulius Bieliauskas, Raimondas Saldauskas, Klaudijus Bagočius, Tadas Bačiauskas, Arnas Rimkevičius, Klaidas Ivanauskas, Domas Navickas, Edvinas Ceilutka ir Ramūnas Janušauskas) iškovojo vien pergales: 6:4 nugalėjo antrojoje vietoje su dviem laimėjimais likusią „Grifų“ ekipą, 4:2 pranoko trečiąjį turnyro prizininką – ŠAPGV (viena pergalė) futbolininkus ir 10:3 – prieš nė sykio nelaimėjusį „Šaulį-Kalvį“.

Beje, ankstesniais metais futbolo turnyre yra rungtyniavę ne tik Šiauliuose besibazuojantys NATO kariškiai, bet ir daugkartinė šalies moterų futbolo čempionė „Gintra“.

Tradicijų tąsa

Turnyrą apskrities žydų bendruomenė rengia nuo 2010 metų, o tarp jo dalyvių būna ne tik regioninių žydų bendruomenių nariai, bet ir kitos sporto komandos. Pernai turnyre debiutavo ir laikinus namus Šiauliuose dėl karo gimtinėje radę ukrainiečiai. Šįkart jie pakvietė turnyro dalyviaus paskanauti ukrainietiškų barščių.

Tarp aktyvių turnyro organizatorių yra Liovos Taico duktė Rašella Galinienė (Taicaitė). Šiemet, kaip ir ankstesniais metais, iš Izraelio atvyko ir abu Liovos Taico broliai – Shmuelis ir Becacelis.

Sporto entuziastas Liova Taicas buvo žinomas ne vien Šiaulių, bet ir Lietuvos sporto klubo „Makabi“ žmogus, kartu su bendraminčiais dalyvavęs atkuriant šį klubą 1988–1989 metais. Atkurtas Lietuvos „Makabi“ iškart tais pačiais 1989 metais dalyvavo Izraelyje vykusioje pasaulinėje makabiadoje. Makabiečiai buvo pirmieji lietuviai, dalyvavę šiose Tarptautinio olimpinio komiteto pripažįstamose varžybose.

„Makabi“ Šiaulių skyrius savo veiklą pradėjo 1921 metais ir šie metai yra laikomi organizuoto sporto judėjimo mieste pradžia. Dabartinėje „Baltik vairas“ teritorijoje organizacija jau 1925 metais turėjo savo stadioną, kurį juosė dviračių takai. Jame vyko ne tik Lietuvos futbolo lygos, bet ir istorinės šiauliečių rungtynės su Vidurio Europos komandomis iš Austrijos ir Vengrijos atitinkamai 1930 ir 1937 metais.

„Makabi“ veikė iki 1940 metų, kai Lietuva buvo aneksuota ir gyvavusios tautinės sporto organizacijos imtos naikinti steigiant jų vietoje tarybinio modelio sporto sistemą.