
Naujausios


Pakrikštytas mergaites sveikino ir kaimynai
Sesučių krikštamotėmis tapo Šiaulių rajono jaunų tėvų bendrijos narės Rasa Salygienė ir Rita Misiulienė.
Šešerių ir puspenktų metų sesyčių krikštynas stebėjo ir sesučių broliukai –vienuolikos, dešimties ir aštuonerių metų, vyriškai pasipuošę baltais marškiniais ir liemenėmis. Stebinčiųjų ceremoniją rankose – dovanos, balionai.
Šventinių balionų puokštė netyčia Marijai išsprūdo iš rankų ir pakilo prie bažnyčios skliautų. Mergaitė liko apstulbusi ir įsmeigusi akis į viršų.
"Čia bus angeliukams", – nuramino moterys ką tik pakrikštytą vaiką.
Šioje gražioje šventėje nedalyvavo penketuko mama. Iškilmėms dirigavo Kuršėnų vaikų globos namų socialinė darbuotoja Lina Garbinčiuvienė.
Pakrikštytos mergaitės kartu su svečiais mikroautobusu grįžo ne į Kuršėnų vaikų globos namus, bet į butą Daugėlių mikrorajone. Čia įsikūrė šios įstaigos padalinys – pirmieji bendruomeniniai vaikų namai, kuriuose ir apsigyveno penki vienos šeimos vaikai. Tokių namų siekis, kad vaikai gyventų kuo artimesnėmis šeimai sąlygomis, taptų bendruomenės dalimi.
Krikštynų dalyviai susibūrė namo kieme. Čia jau laukė iškasta duobė ir krikštamotės šiam džiugiam įvykiui prisiminti pasodino obelaitę.
"Obelis asocijuojasi su gėriu, draugyste, šeima, bendruomene", – aiškino Lina, kodėl pasirinktas būtent toks medis ir patikino, jog namo bendruomenės sutikimas tokiam žingsniui gautas.
Tarsi patvirtindami, per daugiabučio namo atvirus langus dairėsi kaimynai. O Irena Kadauskienė, nešina kardeliais ir šokoladu, išėjo į kiemą pasveikinti ką tik pakrikštytų sesučių.
Pakalbinta moteris neslėpė, kad prieš gerą pusmetį sužinojus, jog jų laiptinėje kursis bendruomeniniai vaikų namai, iš pradžių buvo baisu.
"O dabar esame patenkinti. Vaikai labai geri – sveikinasi, šluostosi kojytes laiptinėje. Ir mano vyras pastoviai juos giria. Kai išeinu į lauką, išbėga, apsikabina. Gražiai įsikūrę, esu buvusi pas juos. Kartais norėčiau įsivesti pas save, bet darbuotojos neleidžia. Myli čia visi tuos vaikus", – pasakoja kaimynė.
Mums toks netikėtas globos namų kvietimas tapti mergaičių krikštamotėmis.
Vaikus augina kaip šeimoje
Nuskynus pirmuosius ką tik pasodintos obelaitės vaisius, svečiai patraukė į penktame aukšte esančius penketuko namus.
Trijų kambarių butas apstatytas pastelinių spalvų baldais. Viename kambaryje miega sesės, kitame – broliai. Dar vienas kambarys – bendra poilsio ir veiklos erdvė. Namai jaukūs ir šiuolaikiški, visiškai neprimena valdiškos įstaigos.
Čia dirba penki darbuotojai: socialinė darbuotoja ir keturios padėjėjos. Dirba pamainomis, nes vaikai suaugusiųjų priežiūroje turi būti nuolat. Darbuotojos kartu su vaikais eina į parduotuvę, perka produktus, gamina maistą, sprendžia kitas namų ūkio problemas, kaip ir bet kurioje šeimoje. Taip pat turi išsitekti mėnesiui skirtame lėšų limite.
Pagrindinė šeimynos "mama" Lina Garbinčiuvienė pasakojo, kad vasario mėnesį įsikūrę iš pradžių jautė negatyvų namo bendruomenės požiūrį ir ne tik jų laiptinėje. Tačiau pamažu tas požiūris keitėsi. Žmonės pamatė, kad vaikai geri, nupjovus žolę išbėga padėti sugrėbti. Kiemą padeda tvarkyti, šiukšles nurinkti.
"O ypač situacija pasikeitė po Velykų šventės, kurią surengiau namo bendruomenei. Žaidėme ratelius, estafetes. Neįtikėtina, bet 13–14 metų berniukai įsijungė į ratelius, suaugusieji. Po šventės santykiai pasidarė šiltesni, visai kitoks požiūris atsirado. Kaimynai ir ledus vaikams pirko, ir saldainius nešė", – pasakoja socialinė darbuotoja.
Ji sakė, kad berniukai atvyko iš namų pakrikštyti, todėl krikšto šventę rengė tik sesutėms. Vaikų mama gyvena socialiniame būste Kuršėnuose, vaikus lanko labai retai, o ir šie jos privengia. Anot specialistės, moteris negeba pasirūpinti nei savimi, nei vaikais, gyvena su mergaičių tėvu, o broliukų tėtis miręs.
Lina neslepia, kad vaikai turi problemų, vyresnysis berniukas turi negalią, bet specialistų komanda stengiasi tas problemas jiems palengvinti.
Tapti krikštamotėmis – garbė ir įvertinimas
Kas tos jaunos moterys, kurios prisiėmė atsakomybę lydėti mergaites per gyvenimą? Tai Šiaulių rajono jaunų tėvų bendruomenės narės. Rasa Salygienė yra šios bendrijos pirmininkė ir Daugėlių seniūnaitė. Pati augina tris vaikus. Marija – jau penktas jos pakrikštytas vaikas.
"Mes 2017 metų pradžioje savo bendriją susikūrėme tam, kad Kuršėnuose galėtume vykdyti veiklas, kurios apjungtų ir įtrauktų jaunus tėvus. Kad būtų kur save realizuoti. Mums Kuršėnuose labai stigo dėmesio jaunoms šeimoms", – pasakoja Rasa.
Aktyvi moteris vardija, ką spėjo nuveikti. Suorganizuotas "Skruzdelytės" turgelis, kur galima pirkti, parduoti, mainyti, kad ir verslumą ugdyti galėtų, ir kuo paprasčiau vaikus aprengtų ir išleistų į mokyklas bei darželius. Vasarą surengė šventę "Šeima šeimai", kur buvo daug įvairių nemokamų atrakcijų, nes prisidėjo daug institucijų. Rašė projektus, gavo finansavimą, įrengė dvi vaikų žaidimų aikšteles Daugėlių gatvėje Kuršėnuose.
"Garbė ir įvertinimas mums toks netikėtas globos namų kvietimas tapti mergaičių krikštamotėmis. Buvo norinčių, ir ne viena. Aš pasirinkau krikštyti vyresniąją, nes mažiukę dukrą turiu", – savo sprendimą aiškina Marijos krikšto mama.
Kadangi iškilmėms mergaites pasišovė papuošti patys globos namai, krikštamotės palepino dovanomis.
"Šiurpas eina kūnu dar ir dabar. Vaiko akys labai išraiškingos, viltingos. Realiai supranti, kad esi tik praeivis jo gyvenimu, nesi nei šeimos narys, nei giminaitis. Tai drebina iš gelmių", – apie jausmus, apėmusius krikšto ceremonijoje, prasitaria jauna moteris.
Kalėdos, Velykos, gimtadieniai, pirmoji komunija, pilnametystė – tai tie momentai, kai krikšto mama turi būti šalia – mano Rasa.
Globos namuose ji lankėsi ir ne kartą, o jos draugas dovanojo šiai įstaigai žirgą.
Krikšto dukrą globos
Sofijos krikštamotė Rita Misiulienė, vos išgirdusi pasiūlymą dėl krikšto, sako iškart supratusi, kad labai nori dalyvauti tame procese. Nors savo krikšto dukrą pamatė jau bažnyčioje, susižvalgiusios su vyresniąja paaugle savo dukra, iškart pajautė: čia mūsų mergaitė.
"Planuojame forminti laikinąją globą, kad galėtume savaitgaliais, atostogų metu pasiimti vaiką į savo namus", – planus atskleidžia moteris.
Ritos šeimoje auga dvi dukros, o mažoji vos mėnesiu jaunesnė už Sofiją. Dar turi dvi krikšto dukras, tačiau jos jau suaugusios, tad moteris mielai skirs dėmesį mažajai Sofijai.
Be tėvų augantys vaikai Ritai nėra naujiena.
"Mano uošviai dirba Kuršėnų globos namuose ir vyras yra ten dirbęs. Aš pati esu mokytoja, nebe pirmus metus turiu vaikų su specialiaisiais poreikiais, man tai nėra nauja. Turi išsiaiškinti jų poreikius ir padėti, o ne gailėtis", – sakė Rita, dirbanti Šiaulių profesinio rengimo centre Prekybos ir verslo skyriuje.
Abi kalbintos moterys sakė, kad ceremonijoje dalyvavo be krikštatėvių, nes jų dalyvavimas nebuvo būtinas, tačiau jie tokiam žingsniui pritarė.
