
Naujausios
Ar reikėjo atskiro „Poezijos pavasario“ Šiauliams? Be abejo, juk nuo seniausių laikų mūsų miestas garsėjo poetais, dainiais, kūrėjais. Kas paskatino šios šventės skleidimąsi ir žydėjimą? Žinoma, žurnalistas ir kraštotyrininkas, poetas ir literatų globėjas Stasys Bulzgis. Tikriausiai prisimename tuos gražius poetinius susibūrimus žydinčiame Jovaro muziejaus kieme. Kūrybos skaitytojų buvo daug, o dar daugiau meninio žodžio klausytojų. Kiek vėliau „Poezijos pavasaris“ persikėlė į šviesią, erdvią Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos konferencijų salę.
Stasys Bulzgis, nenuilstantis poezijos pavasarių rengėjas ir skatintojas, stengėsi, kad tos dienos būtų žmonių dvasios šventė, suteikė teisę, kaip dovaną, joje kiekvienam, kuris rašo, dalyvauti. Demokratinės vadovo nuostatos tapo tradicija. Be abejo, vadovui reikėjo talkininkų. Talkininkavo visi Šiaulių literatų susivienijimo nariai, bet daugiausiai rūpesčių sukrito ant pavaduotojos Valerijos Žilinienės pečių.
Kai Stasio Bulzgio jėgos pasilpo, supratome, jog reikia išsirinkti kitą vadovą. Išsirinkome Valeriją Žilinienę. Neapsirikome. Gerbiame ją už ištikimybę Stasio Bulzgio tradicijoms, už toleranciją ir demokratiškumą. Ji įsiklauso į kiekvieno balsą, išgirsta ir įvertina kiekvieno nuomonę. Jeigu kas bando nusikalsti demokratinėms nuostatoms, ryžtingai skelbia savo „veto“.
Sužaliavo, pražydo šių metų poetinis gegužis. Jau antri metai mūsų brangaus vadovo Stasio Bulzgio žemėje nėra, bet atminimo žiedai jam skleidžiasi.
Išaušo ir gegužės dvyliktoji. Sudėtinga diena. Renkame šalies prezidentą! LRT radijas šią žinią ir praneša pirmiausia. O kokia antroji? Ogi apie „Poezijos pavasario“ atidarymą. Šiaulių miesto literatai turi ir trečiąją šventę – tai mūsų žymiosios poetės, Lietuvos rašytojų sąjungos narės Janinos Jovaišaitės gimtadienis.
Šių metų pradžioje Janina išleido eilėraščių rinkinį „Kuparas, raižytas gėlėmis“. Įsitikinę, kad ši knyga verta ne vien šiauliečių dėmesio, nutarėme ją parodyti vilniečiams – literatūros kritikui dr. Ramūnui Čičeliui, per LRT Klasikos laidą „Ryto allegro“ pristatančiam geriausias lietuvių rašytojų knygas, ir Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkei Birutei Jonuškaitei.
Ramūno Čičelio komentarą išgirdome labai greitai. Tai mūsų Janiną labai nudžiugino: vadinasi, jos knygą skaito, jos darbas reikalingas! Cituojame ištrauką iš komentaro: „Janina Jovaišaitė eilėraščių rinkinyje „Kuparas, raižytas gėlėmis“ atveria netikėtą tiesą: tokio amžiaus žmogus nei bijo mirties, nei ją kaip nors susvarbina... Apie save knygos „Kuparas, raižytas gėlėmis“ eilėraščių subjektas beveik nekalba – kokia tai stipri ir įtaigi pamoka savimyloms Vilniaus poetams, kurie savojoje išpažintinėje kūryboje neretai tik registruoja savo perspaudžiamus jausmus, bepasivargindami sukurti vieną kitą metaforą!.. Autorės eilėraščiai yra metaforų koncentracijos, kurių reikšmių ji neprimeta ir palieka skaitymo laisvę... ir visai nebūtina plėšytis, bandant ką nors „perduoti jaunajai kartai“ – pati žmogaus prigimtis lemia tą perimamumą ir išmintingą brandą.“
Gegužės 12-ąją mes poetę Janiną Jovaišaitę pasveikinome namuose. Ligos apimta, sunkiai kelia kojas. Nusišypso. Sveikinasi. Sudrėksta akys, kai skaitome Lietuvos rašytojų sąjungos sveikinimą.
Cituojame jį visą: „Gerbiama Janina Jovaišaite, šią gražią 90 metų sukakties dieną drauge su Jumis literatūros vieškelius minantys kolegos linki jums šviesios kasdienybės, Jus supančių žmonių meilės ir rūpestingos atidos bei ištikimo pakeleivio – Žodžio. Sveikindami gražaus jubiliejaus proga, visų pirma prisimename Jūsų sukrautą lobį – poezijos knygas. Jūsų nuveikti darbai puoselėjant literatūrą yra ne tik mūsų bendras pasididžiavimas, bet ir sektinas pavyzdys. Nuoširdžiai dėkojame už Jūsų kruopštų, profesionalų poetės darbą, už Jūsų meilę lietuviškam žodžiui. Stiprios sveikatos, geros nuotaikos, vaiskių, ramių dienų!
Lietuvos rašytojų sąjungos vardu pirmininkė Birutė Jonuškaitė.“
Janina padovanojo kiekvienam knygutę „Lietaus akvarelės“. Joje naujų eilėraščių nėra. Iš ankstyvesnių rinkinių pasirinktos tos eilės, kuriose filosofiškai apmąstoma žmogaus būtis. Vieną eilėraštį (be pavadinimo) cituoju visą: „arba tu palieki – arba palieka tave - / praradimais / būtis gyva - / reikia užleisti vietą - /iš to reikėjimo, /iš tų praradimų / gimsta poetai.“
Senatvei retai kada būna linksma, bet kaip gera, kai ji šypsosi.
Gegužės 12-ąją prasidėjęs poetinis žydėjimas Šiauliuose tęsėsis dvi savaites (iki gegužės 26-osios). Susitikome su literatais ir poetais, skaitėme poeziją, gimė naujų kūrinių. O viena nauja knyga galime jau dabar pasidžiaugti. Tai humanitarinės studijos „Plėviasparniai“ kūrybos rinktinė „Bičkopis“, skiriama studijos 20-mečiui. Knygoje dešimties moterų, individualių savo braižu ir draugingų poetinėmis nuostatomis, kūriniai. Šias įdomias, meniškas, išsiskiriančias asmenybes rado, jomis patikėjo ir joms „poetinę dvasią“ įpūtė Lietuvos rašytojų sąjungos narė Marija Jurgelevičienė (Mari Poisson). Šia kūrybos rinktine moterys dėkoja vadovei už gerumą dvidešimtį metų būti kartu.
„Bičkopį“ malonu laikyti rankose. Jis pilnas grožio ir gerų jausmų sklidinas. Meilė, ištikimybė, dėkingumas, draugystė, grožis, inteligencija, pagarba kalbai ir žmogui įrašyta šios knygos puslapiuose.
Kaip įdomiai, skirtingai, poetiškai jos prisistato: „Geltonoji pieva, labas. / Aš tavo sesuo.“ (Bitė Kuic); „Šiltas ruduo. Po langu žydi medetkos, žaliuoja mano vaikystės medis kaštonas. Gyvenu. Džiaugiuosi. Meilė mane pagimdė iš naujo.“ (Lolita Braza); „Pelargonijų raudonis skleisis vakaro tyloj, / aistriai lis, vilnys, svaigins, nuopuoliu gaivins...“ (Gražina Narbutaitė)... “
Grožis plūsta ir iš knygos viršelio: abi pusės užlietos gelsva medaus spalva, pirmojoje – grafinis žydinčios katilėlio šakelės su viename žiedelyje įtūpusia bitute vaizdas, antrojoje – mūsų vėliavos spalvomis išrašytos dešimties moterų mintys. Knygos epigrafu pasirinkti Vydūno žodžiai: „Ką darai iš širdies sukelia gerą nuotaiką ir gerai pavyksta. Kas daro kitaip, tas svyruoja kelyje ir vargiai pasiekia tikslą.“
Mielos moterys, Jums pavyko!
„Menų šaltinio“ literatai taip pat jau nemažai laiko – dešimtį metų! – praleido kartu. Apie tai parašysime vėliau.
Šįkart mūsų rankose tarptautinis almanachas, skirtas tėvams „Dėkoju, kad vedei už rankos“. Leidinio idėjos autorė – Lietuvos kūrybinės raiškos asociacijos „Menų sodas“ prezidentė Danutė Ruseckaja. Knygoje išspausdinti 66 lietuvių autorių, gyvenančių tėvynėje bei užsienio valstybėse, kūriniai (eilėraščiai, esė, prozos vaizdeliai), skirti brangiausiems žmonėms - tėvams. Leidinyje randame dviejų „Menų šaltinio“ literačių - Birutės Kriščiūnaitės ir Liucijos Jagielienės – pavardės. Birutė Kriščiūnaitė Šiauliams puikiai pažįstama. Esame įsidėmėję ją kaip gabią, nemažai pasiekusią kūrėją. Jos žodžiai, skirti mamai, poetiški, išjausti, įtaigūs ir tikri. Cituojame: „Išėjai tenai, kur nėra / nei sopulio, nei išdavystės / ir neskauda rankų.../ Gali sėdėti ant krėslo / trobos kampe, / po šventųjų paveikslais, / padėjusi rankas / ant languotos prijuostės, / ir tyliai kalbėti maldą / už vaikus.“
„Verdenės“ literatų poetinis žydėjimas ryškus ir matomas. Šį gegužį pradžiugino Eugenijos Liumaitės, jų pirmininkės, laimėjimas: „Baltojo balandžio sugrįžimo“ konkurse, skirtame žuvusiam anykštėnų literatui Karoliui Širvinskui atminti, ji buvo pripažinta geriausia. Konkurse dalyvavo 40 dalyvių iš Kauno, Klaipėdos, Mažeikių ir kitų miestų. Kūryba buvo vertinama už meniškumą, originalumą, temų ir idėjų naujumą, vertybių pajautimą. Laureatę Eugeniją Liumaitę tautine juosta perrišo konkurso organizatorė Aldona Širvinskienė. Už eilėraštį Padėkos raštą šiame konkurse pelnė ir „Verdenės“ narė Ieva Kadžiulytė. 2020-aisiais metais „Baltasis balandis“ atskris į Šiaulius – jis pagal tradiciją skrenda ten, kur gyvena laureatė.
Mūsų mieste (ir ne tik) yra pavienių kūrėjų, jokiam sambūriui nepriklausančių. Džiaugiamės, kad ne vienas jų dalyvauja mūsų renginiuose. Lankosi kūrėjai, peržengę 80-ties metų slenkstį, bet ateina ir jaunų. Vienas iš jų – Didždvario antraklasis gimnazistas Kasparas. Jam tik septyniolika, o jau bandys leisti pirmąją knygą. Išsirinko ir pavadinimą – „Atsiminimų trupmenos“. Vieną eilėraštį iš būsimo leidinio patikėjo ir mums. Cituojame: „ nelauktai / kaip ruduo / atėjai / sušalusiom galūnėm lytėti / medžių virpesiu / jų lapais braukta / o aš suodinas / ant žemės sėdėjau / ir nusukęs akis nemačiau.“
Gegužės 24-oji mums, šiauliečiams, buvo dar viena graži poezijos žydėjimo diena. Atvyko „Poezijos pavasario“ svečiai. Susitikome su 43-iuoju prestižinės Zigmo Gėlės premijos laureatu, Kauno poetu Tomu Vyšniausku ir jo palydovais – suomių poete Sinikka Vuola ir lietuvių poete Lina Buividavičiūte. Jie nuoširdžiai dalinosi su mumis mintimis apie kūrybą. Laureatas paskaitė eilių iš debiutinės knygos „Įelektrinto piemens“, abiejų poečių eilės sudomino moterų gyvenimo motyvais. Svečiai savo kūryba nesipuikavo, kvietė skaityti savo eiles ir šiauliečius, negailėdami nė vienam skatinančio žodžio. Jie iš karto tapo mums artimi, mieli, savi.
Gegužės 26-oji – pagrindinė gegužinio poezijos žydėjimo diena. Jos nuotaiką kuria Šiaulių literatų susivienijimas. Vadovaujami Valerijos Žilinienės, kūrėjai puikiai susitelkia šiam darbui. Mūsų mieste nemažai literatų – nuoširdus pakvietimas turi būtinai pasiekti kiekvieną, o atvykusysis į šventę turi pajusti, jog čia yra laukiamas, svarbus. Mūsų poetas Jaunius pakvies poezijos draugų iš visos Lietuvos. O svečių mes visada laukiame.
Šventė ir buvo graži, įsimintina. Salė tą dieną pražydo gėlėmis: vazose kvepėjo pakalnutės, skleidė žiedlapius gražuoliai bijūnai. Gero žodžio nepristigo popietės vedėja Janina Tepliajeva. Džiugiai skambėjo aktorės Silvijos Povilaitytės juokas. Į šventę atvyko visada dėmesingas, dovanomis nešinas Seimo narys Stasys Tumėnas. Savo kūrybos daina „Audra“ ir eilėraščiais susirinkusius sveikino J. Janonio gimnazijos trečiaklasė Elzė Urbietytė. Savo kūrybą skaitančių buvo 40. Ir kiekvienas iš jų buvo pats svarbiausias.
Žydėjo šypsenos, sklido geros žinios. Kelmės literatų vadovas Viktoras Gulbinas pranešė, jog greitai pakvies literatus į naujos poezijos knygos „Urbanistinis vienetas“ sutiktuves.
Poezijos žydėjimas Šiauliuose su pavasariu nesibaigs...