
Naujausios
LIETUVOS ŽYDŲ ISTORIJOS METAI
Šiaulių apskrities žydai amatininkai ir amatai (XVIII a. – XX a. I pusė)
Žydų bendruomenė Šiaulių krašte ir Šiauliuose susiformavo XVIII a. pirmoje pusėje. Jie Šiauliuose ir krašte įsikūrė karaliaus Jano Sobieskio III (1674-1696) valdymo laikais. Karalius J. Sobieskis leido žydams gyventi ir verstis amatais ir prekyba Šiauliuose. Jie galėjo statytis savo namus ant žemės priklausiusios katalikų dvasininkijai.
Lietuvos istorikas prof. Zigmantas Kiaupa pažymi, kad didžioji dalis Šiaulių amatininkų buvo kilę iš Šiaulių ar aplinkinių vietovių. Būta ir žydų amatininkų – 1789 m. jų buvo 4 siuvėjai, 2 kailiadirbiai, skardininkas. 1837–1861 m. Šiauliuose labai išsiplėtė amatai ir išaugo jų tempai, gausėjo įvairių amatininkų. Jų skaičius Šiauliuose gausėjo ne tik veikiant ekonominėms priežastims, bet ir dėl caro vidaus politikos. 1882 m. įstatymu uždraudus žydams gyventi Kauno gubernijos kaimuose, apsigyvendami mieste dauguma jų pradėdavo verstis amatais ir prekyba.
Iki 1885 m. Šiauliuose veikė krikščionių ir žydų cechai. Kadangi dauguma amatininkų Šiauliuose buvo žydai, tai 1870-85 m. mieste veikė sudėtinis krikščionių cechas, į kurį įėjo batsiuviai, staliai, kalviai, kubiliai, puodžiai, laikrodininkas.
Caro valdžiai uždraudus pagal religinį principą veikiančių cechų veiklą, 1885 m. visi Šiaulių amatininkai buvo sujungti į cechus pagal specialybes. 1889 m. Šiaulių miesto bendrojoje amatų valdyboje buvo užregistruota 11 cechų su 355 meistrais: batsiuvių – 80 (70 žydų ir 10 krikščionių), mėsininkų – 27 (24 žydai ir 3 krikščionys), kepurininkų – 8 (visi žydai), skardininkų – 13 (visi žydai), auksakalių laikrodininkų – 18 (visi žydai), stalių – 43 (27 žydai ir 16 krikščionių), kalvių, šaltkalvių – 21 (15 žydų ir 6 krikščionys), dažytojų ir stiklių – 12 (11 žydų ir 1 krikščionis), kepėjų – 12, krosnininkų – 19 (Šiaulių miesto istorija (iki 1940 m.), 1991, p. 46, 76, 97).
1847 m. Šiauliuose gyveno 2565 žydai, 1864 m. – 3787, 1902 – 9847 (58 proc.), 1914 m. – apie 12 tūkst. žydų. Viena iš pagrindinių priežasčių didelio žydų gyventojų augimo Šiauliuose buvo pramonės ir amatų vystymasis, nutiesus per Šiaulius Libavos-Romnų geležinkeliui (pastatytas 1874 m.).
Nuo seno žydai Lietuvoje buvo pirkliai, užsiėmė žemės ūkio produkcijos supirkimu, steigė krašte krautuves, traktierius, smukles, buvo amatininkai, vystė amatus, steigė dirbtuves, įmones, fabrikus. XIX amžiaus antroje pusėje Šiauliuose sparčiai vystėsi pramonė, jos suklestėjimui daug prisidėjo ir vietos žydai. XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje dėl patogių ryšių Šiaulių kraštas ir ypač Šiauliai augo ir tapo svarbiausiu Šiaurės Lietuvos pramonės, kultūros ir visuomeninės veiklos židiniu.
Su žydų pramonės ir amatų atsiradimu susietas Chaimo Frenkelio odos fabrikas. 1877 m. pradėjo veikti jo įsteigtas odos fabrikas ir daug kitų pramonės įmonių. XX a. pradžioje Šiauliuose iš 1733 amatininkų – 1386 (80 proc.) buvo žydai, ypatingai daug žydų (amatininkų ir darbininkų) dirbo odos pramonėje. 1915 m. artinantis kaizerio kariuomenei, dauguma Šiaulių žydų pasitraukė į Rusiją. Karui pasibaigus, didelė jų dalis vėl sugrįžo į Šiaulius.
Tarpukariu Šiauliuose gyveno 21878 gyventojų iš jų 5338 žydai (24,4 proc.), 1939 m. – 30 tūkst. gyventojų, iš jų žydų – 8000 (26,66 proc.). 1945 m. Šiauliuose liko apie 500 žydų.
Tarpukariu Lietuvoje suklestėjo amatai, radosi daugiau amatininkų. Tarpukariu Šiauliuose buvo atstatoma pramonė, statomi nauji fabrikai, steigiamos įvairios įmonės ir dirbtuvės, vystėsi amatai, steigėsi įvairių įmonių ir amatininkų dirbtuvės. Šiaulių krašte, be lietuvių, amatininkų dirbtuves steigė, amatus vystė, žydų ir kitų tautybių atstovai.
Amatai – tradicinės profesijos, kurių atstovai paprastai vadinami amatininkais, o gaminiai buvo gaminami rankiniais įrankiais arba neautomatinėmis mašinomis. Amatininkams buvo priskiriami tradicinių profesijų atstovai – auksakaliai, juvelyrai, graveriai, laikrodininkai, statybininkai, staliai, baldų staliai, kalviai, dailidės, stikliai, kalviai, kubiliai, puodžiai, drožėjai, knygrišiai, siuvėjai, kirpėjai, batsiuviai, kailių dirbėjai, kailininkai, metalo dirbėjai, kurpiai, račiai, skardininkai, kaminkrėčiai, dažytojai, odminiai, šikšniai, šaltkalviai, tekintojai, varkaliai, dailiųjų amatų atstovai, taip pat užsiėmimų, labiau susijusių su miesto pramone (maisto, metalo, kasybos, statybinių medžiagų gamybos, chemijos ir kt. amatų atstovai) ir kt.
Šiaulių krašto amatininkai savo dirbinius pardavinėdavo prekyvietėse ir turgavietėse. Parduotuves ir prekystalius turėjo kai kurių specialybių amatininkai: odminiai, kepėjai, konditeriai, mėsininkai, skerdikai. Šiaulių turguje pynėjai pardavinėjo krepšius ir pintines, puodžiai – puodus ir kitus keramikos dirbinius, račiai – ratus, virvių pardavėjai – virves ir pančius, grėblių dirbėjai – grėblius ir šluotas. Dar krašte prekiavo auksakaliai ir graveriai, balniai, kepurininkai, duonkepiai, mezgėjos, skardininkai ir kt. Dirbo batsiuviai, dažytojai, kailiadirbiai, kalviai, kirpėjai, kubiliai, laikrodininkai, mėsininkai, mūrininkai, siuvėjai, staliai, stikliai, stogdengiai, šaltkalviai, šikšniai, tekintojai, vežikai ir kt.
Šiaulių krašte, be lietuvių, daug buvo žydų tautybės amatininkų, kai kurie jų turėjo dirbtuves.Šiaulių krašto žydai amatininkai būrėsi į sąjungas, įvairias organizacijas.1921 m. kovo 15 d. Šiaulių apskrities komisija prie Apskrities viršininko 1921 m. kovo 9 d. įregistravo Kuršėnų žydų amatininkų sąjungą. Šiaulių miesto ir apskrities viršininko 1930 m. balandžio 12 d. įsakymu buvo įregistruotas amatininkų ir žemės ūkio žydų tarpe kelti Lietuvoje draugijos Šiaulių skyrius. Šio skyriaus pirmininku buvo išrinktas B. Abromavičius, sekretorius L. Ch. Joffe, iždininkas M. Šuras.
Lietuvos žydų amatininkų draugija 1938 m. balandžio 23 d. Šiauliuose, Piliečių klube surengė tradicinį amatininkų balių. Jo pelnas buvo skirtas neturtingiems amatininkams medicinos pagalbai suteikti.
1939 m. prieš sovietinę okupaciją Šiauliuose gyveno 8500 žydų. 1939 m. fašistinė Vokietija aneksavo Klaipėdą ir jos kraštą. Žydai, gyvenę Klaipėdoje ir jos krašte, pasitraukė į Lietuvą, dalis jų atvyko į Šiaulius. Tais pačiais metais prasidėjo Antrasis pasaulinis karas, Vokietija nukariavo Lenkiją. Labai daug žydų gelbėjosi bėgdami į Lietuvą, tuo išvengdami nacių persekiojimų. Daug žydų apsigyveno Šiauliuose. Nemaža jų dalis buvo amatininkai
1940 m. liepos mėnesį sovietams okupavus Lietuvą buvo nacionalizuotos lietuviams, žydams ir kitų tautybių savininkams priklausiusios didesnės pramonės ir prekybos įmonės, amatininkų dirbtuvės, apribota jų veiklą. Prasidėjus sovietų okupacijai, o vėliau karui bei vokiečiams okupavus Šiaulius, labai praretėjo amatininkų gretos, užsidarė daugelis mieste veikusių dirbtuvių ir įmonių, dalis jų pasitraukė į Rusijos gilumą ir kitas šalis.
Vokiečių kariuomenė Šiaulius užėmė 1941 m. birželio 26 d. 1941 m. rugpjūčio 20 d. Šiauliuose gyveno 36 200 gyventojų (30801 lietuvis, 5034 žydai, 365 kitų tautybių žmonės). 1941 m. liepos mėn. fašistiniai okupantai įsteigė Šiaulių getą, kuris veikė nuo 1941 m. liepos 18 d. iki 1944 m. liepos 24 d. Į getą prievarta buvo perkelta daugelis Šiauliuose ir apskrityje gyvenusių žydų amatininkų ir kitų profesijų specialistų, taip pat jų nemažai buvo atvežta iš kitų Lietuvos miestų ir miestelių. Jie dirbo Šiaulių mieste ir apskrityje veikiančiuose fabrikuose, įvairiose įmonėse, dirbtuvėse ir darbo stovyklose. Nuo 1941 m. rudens žydai amatininkai dirbo Šiaulių gete, taip pat jų nemažai buvo įdarbinta Ch. Frenkelio odos ir avalynės fabrike. Dar „Batas“, „Semlin“, „Filato“ ir „Gliukozės fabrikuose, Davydovo kailių dirbtuvėje, miesto savivaldybei ir privatiems asmenims priklausiusiose įmonėse, amatininkų dirbtuvėse.
Visos dirbtuvės, kurios tiesiogiai neaprūpindavo Šiaulių geto, buvo uždarytos. Buvo paliktos tik batsiuvių, siuvėjų ir cheminės dirbtuvės. Vis daugiau Šiaulių geto žydų buvo siunčiami į įvairias darbo stovyklas į kitas vietoves. Šiaulių mieste buvo įsteigta didelė žydų darbo stovykla prie kariuomenės drabužių įstaigos (Armeebekleidungsamt). 1944 m. kovo mėn. šioje darbo stovykloje dirbo apie 800 žydų amatininkų ir darbininkų.
V. Bubnys knygoje „Šiaulių getas“ rašo“ „Vienas iš būdų padėti žydams buvo sukurti darbo vietų ir juos įdarbinti. Šiaulietei Danutei Venclauskaitei pavyko Šiaulių miesto centre atidaryti keletą dirbtuvių pirštinėms siūti, šepečiams gaminti ir pan. Šiose dirbtuvėse buvo įdarbinamos neturinčios profesijos ar amato žydės. D. Venclauskaitei pavyko gauti dirbtuvėms vermachto tiekėjų statusą. Galimybė dirbti žydėms moterims bent laikinai išgelbėjo joms gyvybę, nes pirmiausia buvo šaudomi nedarbingi žydai“ (Bubnys A. Šiaulių getas, Vilnius, 2014, p. 61, 62).
Šiaulių krašto žydai amatininkai ir jų dirbtuvės
Tarpukariu Šiaulių krašte buvo susitelkęs gausus būrys amatininkų ir įvairių sričių specialistų. Peržiūrėjus įvairius šaltinius ir dokumentus pavyko nustatyti Šiaulių krašte ir Šiauliuose dirbusius žydų ir kitų tautybių amatininkus, iš kurių nemažai turėjo įvairias įmones ir dirbtuves. Daugiausia jų buvo susitelkę Šiauliuose. Tai toli gražu nėra išbaigtas sąrašas, jis gali ir turėtų būti pildomas ir tikslinamas.
Audėjai ir audimo dirbtuvės: Šiauliuose – Meri Abelskienė (g. 1909 m. balandžio 20 d. Jurbarke) audėja, Perecas Čikinskis (g. 1885 m. sausio 5 d. Švenčionyse) audėjas meistras, vokiečių okupacijos metais dirbo audykloje Šiauliuose, Rachilė Čikinskienė (g. 1900 m. birželio 19 d. Kelmėje), audėja, vokiečių okupacijos metais dirbo audykloje, Imanuelis Čikinskis (g. 1923 balandžio 17 d. Šiauliuose) audėjas, vokiečių okupacijos metais dirbo audykloje Šiauliuose, Mauša Janoveris (g. 1925 m. sausio 7 d. Kelmėje) audėjas, Šmuelis Mincbergas (g. 1916 m. gruodžio 16 d. Čekočine, Lenkijoje) audimo meistras, Malka Noikienė (g. 1918 m. Bazilionuose, Šiaulių aps.) audėja, audimo specialistė, vokiečių okupacijos metais dirbo audimo dirbtuvėje Šiauliuose.
Auksakaliai, juvelyrai ir graveriai: vienas seniausių Šiaulių auksakalių žydas Berkas 1792 m. kovo 30 d. paminėtas Šiaulių magistrato knygoje kaip pinigų skolintojas (LVIA SA 15141, 1. 6).
Šiaulių auksakalys Veivelis Berelovičius (Welwel Berelowicz) 1795 m. buvo paėmęs iš Šiaulių piliečio M. Andriuškevičiaus auksinį žiedą pataisyti ir negrąžino. 1800 liepos 18 d. Šiaulių magistratas nagrinėjo šią bylą (MAB RS, f. 37-A 1789, 1. 1).
Pagal 1817 m. sausio 10 d. ir 1818 m. balandžio 22 d. policijos pranešimus, auksakalių ir juvelyrų Šiauliuose buvo - 3, Šiaulių paviete – 1. Iš išlikusių ataskaitų matyti, kad 1846 m. Šiauliuose įsiregistravo – 3, 1848 m. – nė vieno auksakalio ir juvelyro (Edmundas Laucevičius, Birutė Rūta Vitkauskienė. Lietuvos auksakalystė XV-XIX amžius. Vilnius: Baltos lankos, 2001, p. 141, 160, 189).
1849 m. Šiauliuose dirbo auksakaliai Menochas Vaizageris, Mejeris Vaizageris ir Volfas Rožanskis, 1850 m. – tie patys ir Jankelis Vaizageris. 1851 m. balandžio 19 d. Šiaulių miesto valdyba pranešė, kad auksakaliai Menochas ir Jankelis Vaizageriai persikėlė į Vilnių.
1849 m. Kauno prabavimo rūmai gavo Šiaulių miesto valdybos pranešimą, kad šiame mieste dirba auksakalys ir juvelyras Mejeris Vaizageris, įregistruotas ir įpareigotas siuntinėti įspauduoti savo dirbinius į Kauno prabavimo rūmus. 1850.XII.17 Šiaulių miesto valdyba pranešė Kauno prabavimo rūmams, kad M. Vaizageriui įteiktas leidimas 1851 m. gaminti aukso ir sidabro dirbinius, o 1851.IV.19 – kad M. Vaizageris išsikėlė į Vilnių (KAA, f. 406, ap. 1, b. 2, l. 59, nr. 44; b. 3, l. 6, 10).
1849 m. Kauno prabavimo rūmai gavo Šiaulių miesto valdybos pranešimą, kad šiame mieste dirba auksakalys Menochas Vaizageris, įregistruotas ir įpareigotas siuntinėti savo dirbinius įspauduoti į Kauną. 1850 m. gruodžio 17 d. Šiaulių miesto valdyba pranešė Kauno prabavimo rūmams, kad M. Vaizageriui įteiktas leidimas gaminti aukso ir sidabro dirbinius (KAA, f. 406, ap. 1, b. 2, l. 59, nr. 44; b. 3, l. 10) (Edmundas Laucevičius, Birutė Rūta Vitkauskienė. Lietuvos auksakalystė XV-XIX amžius, p. 141, 160, 161, 395).
XIX a. II pusėje Šiauliuose juvelyru ir graveriu dirbo Georgas Breneris ir vėliau JAV pagarsėjęs jo sūnus Viktoras Davidas Breneris (1871-1924). Graverio Viktoro Davido Brenerio senelis buvo kalvis, o tėvas – juvelyras, graveris ir antspaudų gamintojas. Paaugęs trylikametis Viktoras padėjo tėvui, jo dirbtuvėje atliko įvairius nesudėtingus užsakymus. Sulaukęs 16 metų Viktoras tapo kvalifikuotu graveriu. 1887 m. tėvo padedamas, įsteigė graverio dirbtuvėlę Šiauliuose ir dirbo savarankiškai. Jam gerai sekėsi, turėjo daug užsakymų, klientų.
Norėdamas tobulinti savo amato įgūdžius, 1889 m. Viktoras Breneris kartu su tėvais persikėlė į Kauną, kur pagarsėjo kaip talentingas graviravimo meistras. 1890 m. Viktoras Breneris išvyko į JAV, apsigyveno Niujorke. 1894 m. čia atidarė nuosavą dirbtuvėlę, kūrė juvelyrinius dirbinius, medalius, plaketes, bandė jėgas skulptūroje.
Broitas Todresas. Šiaulių apskrities Viekšnių miestietis, 1898 m. sausio 12 d. buvo įrašytas dviems metams pas Vilniaus auksakalį L. Goldą. Šiaulių miestietis Kiajeris Leizeris 1842 m. gegužės 22 d. įrašytas dviem metams pameistriu pas Vilniaus juvelyrą J. B. Minovą (LVIA, f. 956, ap. 1, b. 8, l. 21). Šiaulių miestietis Rodas Šmuelis, 1893 m. mokėsi pas Vilniaus juvelyrą M. Dubovskį. 1898 m. liepos 9 d. Vilniaus amatų valdyba išdavė jam leidimą savarankiškai dirbti Vilniaus juvelyru (LVIA, f. 939, ap. 1, b. 69, l.110) [Edmundas Laucevičius, Birutė, Rūta Vitkauskienė, Lietuvos auksakalystė XV-XIX amžius, p. 312, 345, 395].
Tarpukariu Šiaulių krašte buvo šie auksakaliai, graveriai, juvelyrai ir jų dirbtuvės: Šiauliuose - Icikas Baronas – auksakalys ir laikrodininkas Vilniaus g. 207, auksakalys Simonas Borakas (g. 1887 liepos 31 d. Vokietijoje) vokiečių okupacijos metais dirbo dirbtuvėje „Fainolit“, auksakalys Abromas Fišeris Vilniaus g. 158, auksakalys Dovydas Šterlingas (g. 1904 m. Baisogaloje) vokiečių okupacijos metais dirbo metalo dirbinių dirbtuvėje „Faonolit“, Cilė Volpienė (g. 1913 rugpjūčio 21 d. Šiauliuose) vokiečių okupacijos metais dirbo graviruotoja Šiaulių miesto savivaldybės dirbtuvėje, juvelyras Aronas Melceris Vilniaus g. 203 (dar Vilniaus g. 142. Aronas Melceris g. 1880 Šiauliai, Vilniaus g. 122. Laikrodžių, aukso ir sidabro dirbinių prekyba. Registras 1938 m. lapkričio 17 d.). Pastarasis juvelyras savo gaminius žymėjo specialiu antspaudu. Dar veikė brolių Šapiro juvelyrinė ir graviravimo dirbtuvė Vilniaus g. 134.
Aulininkai. 1940 m. Šiauliuose buvo 1 aulų dirbtuvė, 23 avalynės dirbtuvės. Iš jų buvo šie žydai aulininkai: Ema Cumermanaitė (g. 1910 m. kovo 8 d. Vilnius), Efroimas Beras (g. 1924 m. rugsėjo 24 d. Šiauliuose), Berveris Gidalis (g. 1924 m. rugpjūčio 2 d. Panevėžys) aulininkas, dirbo batsiuvių dirbtuvėje, Icikas Bergeris (g. 1914 m. kovo 18 d. Polaniz, Lenkijoje) aulininkas, dirbo odų fabrike Šiauliuose, Boruchas Blecheris (g. 1899 m. kovo 11 d. Šiauliai), Elijas Borčius (g. 1902 m. gegužės 1 d. Obelių vlsč. Rokiškio aps.) aulininkas, dirbo batsiuvių dirbtuvėje, Basė Cvikienė (g. 1911 m. gegužės 22 d. Panevėžyje) aulininkė, dirbo odų dirbtuvėje Šiauliuose, Icikas Danielis (g. 1922 m. liepos 2 d. Šeduvoje), Abė Levitanas (g. 1921 m. kovo 28 d. Pakruojyje), Maksas Levitanas (g. 1898 m. spalio 10 d. Šiauliuose) aulų siuvėjas, dirbo odų dirbtuvėje Šiauliuose, Levite Motelis (g. 1917 m. sausio 20 d. Laukuvoje), Beinušas Fridmanas (g. 1906 m. spalio 23 Krekenava, Panevėžio aps.), Peisachas Furmanas (g. 1918 m. sausio 11 d. Šiauliuose), Chaimas Kačelnikas (g. 1915 m. gruodžio 15 d. Vilniuje), Riva Kaplanaitė (g. 1915 m. liepos 5 d. Kelmėje) aulininkė, vokiečių okupacijos laikotarpiu dirbo odų dirbinių dirbtuvėje Šiauliuose, Berelis Kaufmanas (g. 1912 m. sausio 30 d. Šiauliuose), Markas Šijas (g. 1903 m. birželio 27 d. Šiauliuose) aulininkas, Chaimas Merovičius (g. 1919 m. sausio 3 d. Lenkija) aulininkas dirbo aulų siuvykloje Šiauliuose, Lazaris Nolis (g. 1912 m. gruodžio 10 d. Šeduvoje), Leiba Segalis (g. 1909 m. Šeduvoje), Henechas Segalovičius (g. 1907m. vasario 8 d. Šiauliuose), Motelis Višeiskis (g. 1904 m. gegužės 15 d. Alytuje) aulininkas, dirbo batų dirbtuvėje, Dovydas Zaidmanas (g. 1914 m. kovo 6 d. Varšuvoje, Lenkija) ir kt.
Automechanikai ir autoremonto dirbtuvės: C. Kaganaitės autotaisymo dirbtuvė Pagyžių g. 104, inžinieriaus Zivo Kopelio mechanikos ir įvairių automobilių remonto dirbtuvė Tilžės g. 122, Ginkas Nochumas (g. 1911 m. rugsėjo 15 d. Vilniuje) autoremontuotojas, vokiečių okupacijos metais dirbo autotreste Šiauliuose, Abromas Šeskinas (g. 1924 m. gegužės 6 d. Šiauliuose) automechanikas, Lipė Šusteris (g. 1917 m. birželio 20 d. Biržuose) autoremontuotojas, vokiečių okupacijos metais dirbo autotreste Šiauliuose ir kt.
Avalynės dirbtuvės: Šiauliuose - Akimo Leizerio batų dirbtuvė, Chaimo Fridmano Tilžės g. 126, Chaimo Furmano avalynės dirbtuvė Tilžės g. 126, C. Malko Varpo g. 22, P. Šimelevičiaus Pakalnės g. 4, J. Šilovičiaus Trakų g. 32 ir kt.
Iciko Gandelio avalynės dirbtuvė Joniškyje; Bero Trubovičiaus – avalynės dirbtuvė Kęstučio g. 5, Radviliškyje; Srolio Freimano avalynės dirbtuvė Papilėje; Borucho Markuso avalynės dirbtuvė Šaukėnuose; Judelio Percino avalynės dirbtuvė Linkuvoje; Žagarėje: Leibos Levito avalynės dirbtuvė, Peisacho Rapoporto avalynės dirbtuvė ir kt.
(Bus daugiau)