Batkūnuose iškils modernus saulės parkas

Eligijos ZOLTNERIENĖS nuotr.
Nacionalinės žemės tarnybos Radviliškio skyriaus vedėjo Algirdo Gedmino (dešinėje) ir UAB „Solarbank“ direktoriaus Jono Vaišnio pasirašyta sutartis atvers kelią moderniam saulės parkui Batkūnų kaime.
Radviliškio rajone, Batkūnų kaime, dar šiais metais turėtų iškilti modernus naujausių technologijų 1 MW galios saulės parkas.
Sutartį dėl saulės parko įrengimo Batkūnuose pasirašė Nacionalinės žemės tarnybos Radviliškio skyriaus ir UAB „Solarbank“ vadovai.

Pasirinktas Radviliškio rajonas

Valstybinės žemės sklypo nuomos sutartį pasirašė Nacionalinės žemės tarnybos Radviliškio skyriaus vedėjas Algirdas Gedminas ir UAB „Solarbank“ direktorius Jonas Vaišnys.

Į būsimąją saulės elektrinę projekto vystytojai planuoja investuoti apie 1 milijoną eurų. Teigiama, kad iš viso jai statyti bei vėliau prižiūrėti prireiks iki 20 darbo vietų.

Inovacinių energetinių sprendimų bendrovė „Solarbank“ yra numačiusi per ateinančius metus Lietuvoje įrengti 5–6 panašaus tipo elektrines.

„Solarbank“ atstovų teigimu, Radviliškio rajone bus statoma pažangiausių technologijų 1 MW galios saulės elektrinė su dvipusiais moduliais ir saulės sekimo sistema (saulės moduliai). Ji leis padidinti elektrinės pajėgumą, palyginti su tradicine saulės elektrine, daugiau nei trečdaliu.

Šios elektrinės moduliai šviesiu paros metu automatiškai suksis iš rytų į vakarus, taip išnaudodami daugiau efektyvios saulės energijos ryte ir vakare. Anot projekto vystytojų, tai leis pasiekti mažiausią Lietuvoje sugeneruoto vato savikainą.

„Solarbank“ bendrovė įrengs saulės elektrinę bendradarbiaudama su Lietuvos saulės technologijų gamintoju „SoliTek“, kuris pasirinktas pagrindiniu elektrinės statybų rangovu.

Bendrovė jau turi tokio tipo inovacinių elektrinių statybos patirties – pernai rudenį tokia elektrinė buvo atidaryta Ukrainoje. Bendrovės duomenimis, ji generuoja 40 procentų daugiau elektros energijos, nei įprasta saulės elektrinė.

Savo veiklą neseniai pradėjęs lietuvių „SolarBank“ startuolis kuria platformą, kuri leis bendradarbiauti elektros energijos gamintojams, vartotojams ir tiekėjams. Bendrovė iš rizikos kapitalo fondo „Open Circle Capital“ gavo 350 tūkstančių eurų investiciją.

Įsikurs bankrutavusios bendrovės valdose

Batkūnų kaime esantis 3,9 hektaro ploto valstybinės žemės sklypas bendrovei „Solarbank“ išnuomotas 50-ies metų laikotarpiui. Šiame sklype dar tarybiniais laikais veikė Polekėlės žemės ūkio bendrovė, kuri vėliau bankrutavo.

Ją likvidavus, ilgą laiką šiame plote stūksojo apleisti ir apgriuvę pastatai. Prieš kelerius metus jie buvo sutvarkyti – buvęs gamybinis kompleksas, kuriame kažkada veikė gyvulių fermos, siloso tranšėjos, pašarų sandėliai, mėšlo šalinimo aikštelės ir kiti statiniai, išvalytas nuo griuvenų, tačiau sklypas, nors ir sutvarkytas, vietos verslininkų ir ūkininkų nesudomino.

Anot A. Gedmino, sklypu greičiausiai nesusidomėta dėl to, kad buvusių pastatų pamatai nebuvo galutinai likviduoti – dalis jų liko. Be to, čia negalėjo būti vykdoma žemės ūkio veikla, kadangi vieta numatyta kaip pramonės ir sandėliavimo teritorija.

„Žemės sklypas buvo paruoštas naujai statybai – laukas kartu su plytų ir kitokių atliekų likučiais apartas, išlygintas, tačiau dvejus metus, kai jis buvo paleistas į aukcioną, juo niekas nesidomėjo – tokių buvusių fermų teritorijų nelabai kam reikia. Per tą laiką spėta du kartus perskaičiuoti jo kainą pagal rinkos vertę“, – „Šiaulių kraštui“ sakė A. Gedminas.

Anot A. Gedmino, dvejus metus kol kas nesiseka išnuomoti ir Baisogalos seniūnijoje, Biliūnų kaime esantį maždaug šešių hektarų valstybinės žemės sklypą.

Jame ant žemės paviršiaus likę nemažai betonuoto ploto, sąramų, betono liekanų ir tai apsunkina nuomininkų paieškas.

Sklypu Biliūnų kaime domėjosi bendrovės „Ikėja“ atstovai, ieškantys sklypo fabriko statybai, tačiau vėliau pakeitė savo planus ir sumanymo atsisakė.

„Rajone – ateities energetika“

Pasak rajono vicemero Mindaugo Pauliuko, investuotojams netiko ir šalia Šeduvos LEZ teritorijos esantis sklypas.

„Saulės jėgainių statytojai, šiame plote atlikę geologinius tyrimus, išsiaiškino, jog yra nemažas, pusmetrio storio durpių sluoksnis, kuris apsunkintų saulės jėgainių statybą, kadangi poliai dėl to gali būti nestabilūs, todėl šis variantas jiems netiko.

Mūsų rajonas saulės elektrinių projektų vystytojams patrauklus dėl patogios geografinės ir landšaftinės padėties, todėl džiaugiamės abipusiu susitarimu čia vystyti atsinaujinančios energetikos projektus.

Mums didelis pliusas, kad Radviliškio rajonas gali tapti lyderiaujančiu Lietuvoje pagal vienam gyventojui iš atsinaujinančių energijos išteklių pagamintą elektros energijos kiekį.

Atsinaujinanti energetika – ateities energetika. Esu tikras, kad ši investicija padės į Radviliškio rajoną pritraukti ir daugiau atsakingo verslo atstovų, kuriems rūpi žalioji energetika, ekologija“, – pažangias naujoves gyrė M. Pauliukas.

Pasak M. Pauliuko, išvysčius jėgainių parką, ir gyventojai turės galimybę pirkti tam tikrą jėgaines modulį ir susimažinti elektros energijos išlaidas. Jo teigimu, bendrovei prireiks ir darbuotojų.

„Gal jų ir nebus daug, tačiau reikės, kad kas prižiūrėtų, saugotų teritoriją, prireiks ir aukštos kvalifikacijos inžinierių, kuriuos bendrovė pasiruošusi apmokyti.

Projekto vystytojams žemės gali išnuomoti ir rajono ūkininkai. Svarbiausia, kad žemės plotas būtų ne mažesnis kaip 4 hektarai, kad netoliese eitų aukštos įtampos tinklai, būtų stabilus gruntas. Dar svarbu, kad būtų kuo mažiau šešėliavimo“, – reikalavimus vardijo vicemeras.

Pasak M. Pauliuko, rajonas yra atviras inovatyvioms veikloms, modernumui. Ypač tam, kuris padeda išsaugoti planetą ateities kartoms.