
Naujausios
Kuo seniau statytas, tuo didesnė rizika
Kaip teigia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Aurelijus Česūnas, senos statybos daugiabučiuose dažnai neveikia gaisrinės saugos sistemos, o evakuacijos galimybės yra ribotos.
Pavyzdžiui, avariniai išėjimai per balkonus būna užkalti ar užstatyti, o koridoriuose laikomi daiktai praeiti trukdo tiek žmonėms, tiek gelbėtojams.
„Tokiuose namuose elektros tinklai yra seni, nepritaikyti dabartiniams poreikiams, neatlaikantys šiuolaikinių elektros apkrovų. Visa tai gerokai padidina trumpojo jungimo ar laidų perkaitimo tikimybę, kuri neretai baigiasi gaisru. Vėdinimo sistemos taip pat gali būti pavojingos, ypač tais atvejais, kai daugiabučiuose įrengtos kietojo kuro šildymo sistemos, o dūmų šalinimui neteisėtai panaudojami pastato natūralios ventiliacijos kanalai.
Tokie kanalai nėra suprojektuoti atlaikyti aukštos temperatūros ar karštų degimo dujų poveikį, todėl jų kaip dūmtraukio naudojimas padidina gaisro riziką ir ugnies išplitimo galimybę per visas pastato dalis“, – pasakoja ekspertas.
Valstybės parama – ir saugumo priemonėms
Kompleksinė renovacija leidžia iš esmės pagerinti pastato priešgaisrinę būklę. Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Daugiabučių namų modernizavimo projektų skyriaus ekspertas Edvardas Petrauskas pažymi, kad parengus investicijų planą, turi būti įvertinta esama sistemų būklė ir numatytos visos būtinos saugos priemonės.
„Atsižvelgiant į šį vertinimą, investiciniame plane turi būti numatytos visos būtinos priemonės, kurios padėtų užtikrinti, kad po modernizacijos pastatas atitiks visus galiojančius gaisrinės saugos reikalavimus. Modernizuojant daugiabutį galima atnaujinti seną bendro naudojimo elektros instaliaciją, išvalyti ir sutvarkyti ventiliacijos kanalus, sutaisyti ar pakeisti stogą, įrengti žaibosaugą, pakeisti nesaugias išorines duris ir įgyvendinti kitas saugumą didinančias priemones.
Didžiąją dalį tokių priemonių valstybė finansuoja – jos gali būti subsidijuojamos arba jų įgyvendinimui suteikiamas lengvatinis kreditas. Tai puiki galimybė gyventojams padidinti savo namų saugumą be didelių papildomų išlaidų“, – dalinasi ekspertas.
Dabar – geriausias metas sprendimams: APVA kvietimas gauti valstybės paramą daugiabučių modernizavimui (siekiant B ar aukštesnės energinio efektyvumo klasės) galioja iki spalio 1 d.
Daugiau informacijos: apva.lrv.lt Paraiškos teikiamos per APVA informacinę sistemą APVIS.
Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.
Užs. Nr. 578559