Tvarka, virstanti šiukšlynu

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Prie Dvaro g. 64 namo esančioje atliekų konteinerių aikštelėje ir toliau kraunamos atliekos.
Pasitinkant šv. Velykas gyventojai ne tik rūpinasi, kuo nukrauti šventinius stalus, bet ir tradiciškai tvarko aplinką, atnaujina namus. Deja, dažnai tokių apsivalymų metu sukauptos atliekos tampa atliekų konteinerių aikštelių netvarka. Šiaulių miesto savivaldybė ir atliekų vežimo organizatoriai gėdina gyventojus, o šie atsikerta, kad atliekos surenkamos neefektyviai.

Netvarkingų aikštelių sąraše – tie patys adresai

Šiaulių miesto savivaldybė ėmėsi netvarkingų atliekų konteinerių aikštelių. Kiekvieną mėnesį skelbia „gėdos sąrašą“, kuriame – labiausiai netvarkingos daugiabučių namų konteinerių aikštelės, grasina baudomis šiukšlintojams. Gyventojų prašoma pranešti Savivaldybei apie gyventojus, kraunančius atliekas šalia konteinerių.

Netvarkingųjų sąraše dažniausiai tie patys adresai. Pavyzdžiui, Dvaro g. 64 namo kieme esanti atliekų konteinerių aikštelė iš minėto sąrašo neiškrenta jau 5 mėnesius, kitos – po kelis mėnesius.

Labiausiai aikštelių vaizdą gadina šalia konteinerių sukrautos didelių gabaritų atliekos – nebenaudojami baldai, buitinė technika, statybinės medžiagos, didelės kartono dėžės.

Valdininkai baksnoja į gyventojus, o šie – į atliekų vežėjus

Paviešinus netvarkingas konteinerių aikšteles socialiniuose tinkluose, kilo gyventojų pasipiktinimas. Žmonės aiškino, kad ne badyti pirštu į tokias aikšteles reikia, o išvežti atliekas, nes gyventojai tam reikalui moka ne tokią jau mažą rinkliavą. Kai kurie žmonės tikino, kad didelių gabaritų atliekos sukraunamos tam, kad vežėjai jas apvažiuodami miestą surinktų ir išvežtų. Gyventojai skundėsi, kad atliekų vežėjai per retai surenka didelių gabaritų atliekas. Ypač pavasarį, kai vyksta švarinimosi talkos, žmonės atnaujina savo namus, išvalo rūsius.

Pasižiūrėjus Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) skelbiamus atliekų išvežimo grafikus matyti, kad šiais metais didelių gabaritų atliekos iš daugiabučių namų kiemų bus surenkamos tik keturis kartus. ŠRATC aiškina, kad grafike skelbiamos didelių gabaritų surinkimo datos yra tos dienos, kai gyventojai gali išnešti ir sukrauti tokias atliekas šalia konteinerių. Jos išvežamos kitą darbo dieną. Anksčiau krauti atliekas aikštelėse yra draudžiama, galima gauti baudą.

ŠRATC viešųjų ryšių specialistė Rasa Gelžinytė priminė, kad mieste yra net 3 didelių gabaritų atliekų aikštelės (Pailių g. 19, J. Basanavičiaus g. 168 B, S. Dariaus ir S. Girėno g. 1D), kur gyventojai gali išvežti ne tik didelių gabaritų atliekas, bet ir didesnes kartono dėžės, jei nenori jų smulkinti.

Gyventojai tokius argumentus atremia konkrečiu pavyzdžiu – vieno nebereikalingo kilimo ant pečių užsidėjęs į miesto pakraščiuose esančias tokias aikšteles nenuneši.

„Suprantama, kad kai kurios atliekos gali būti nepatogios pernešti, pavyzdžiui, kilimas, tačiau, siekiant tvarkingos aplinkos visame mieste, būtina laikytis nustatytos surinkimo tvarkos ir Šiaulių miesto tarybos patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių. Jei neišeina nunešti ar didelių gabaritų atliekų aikštelė yra per toli nuo gyvenamosios vietos, kviečiame palaukti didelio gabarito atliekų surinkimo ir tik tada tokias atliekas išnešti prie konteinerių. Atkreipiame dėmesį, kad dažnesnis didelių gabaritų atliekų surinkimas didintų atliekų surinkimo kainą gyventojams ir tai nebūtų tikslinga, esant pakankamoms didelių gabaritų atliekų surinkimo galimybėms, kokias turi šiauliečiai“, – pakomentavo R. Gelžinytė.

Tiek atliekas iš konteinerių, tiek bešeimininkes atliekas Šiaulių mieste surenka privatūs atliekų vežėjai pagal viešo konkurso būdu sudarytas atskiras sutartis. ŠRATC atstovė pabrėžė, kad dar dažnokai susiduria su gyventojų sąmoningumo trūkumu, Atliekų tvarkymo taisyklių nepaisymu ir savo pačių aplinkos teršimu. Nesilaikant didelių gabaritų atliekų surinkimo grafikų, savavališkai sukraunamos ne tik didelių gabaritų atliekos, bet ir statybinės, žaliosios ir kitos atliekos, nors yra sukurta jų šalinimo tvarka.

Atliekų vežėjai surenka tik tas atliekas, kurios yra konteineriuose arba teisėtai padėtos pagal grafiką. Netinkamai paliktas atliekas šalia konteinerių reikia identifikuoti pagal jų rūšį ir nuspręsti, kas šias atliekas tvarkys, į kurią atliekų surinkimo vietą reikės vežti. Dėl šių priežasčių procesas užtrunka, nes reikalingas situacijos vertinimas ir sprendimas. Neleistinų atliekų sutvarkymas apmokamas ir organizuojamas nebe ŠRATC, o Šiaulių miesto savivaldybės administracijos ir finansuojamas iš Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto lėšų. Informaciją apie tokių vietų atsiradimą dažniausiai perduoda gyventojai.

Šakomis pasirūpinti reikia patiems

Gyventojai socialiniuose tinkluose liejo apmaudą, kad talkų metu nugenėjus medžius niekas neišveža šakų. Daugiabučiuose gyvenantys žmonės neturi nei įrankių, kaip jas susmulkinti, nei kur padėti.

R. Gelžinytė aiškino, kad ŠRATC nesprendžia medžių genėjimo klausimo bei organizuoja ir administruoja ne aplinkos tvarkymo, o buityje susidarančių komunalinių atliekų surinkimą, įskaitant žaliųjų atliekų didmaišių aptarnavimą pagal grafiką.

Nugenėtas šakas miesto gyventojams siūloma pristatyti į S. Dariaus ir S. Girėno g. 1D įkurtą didelių gabaritų atliekų aikštelę arba į Bertužių kaime, Šiaulių g. 24, veikiančią žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę.