
Naujausios
Labiau siaučia tuberkuliozė ir erkės
Apie epidemiologinę situaciją rajone kalbėjusi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Radviliškio skyriaus vedėja Loreta Stirblienė pasidžiaugė, jog radviliškiečiai tapo sąmoningesni ir jau daugiau gyventojų skiepijasi nuo gripo.
Pasiskiepijo apie 7 procentus rajono gyventojų. Valstybės lėšomis įskiepytos 1 629 gripo vakcinos dozės, mokama gripo vakcina rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigose pasiskiepijo 656 asmenys.
Pernai rajone užfiksuoti trys tymų atvejai. Šia liga susirgo kontaktų su sergančiu ligoniu turėję medikai.
1,3 karto išaugo sergamumas atvira plaučių tuberkulioze, išaiškinti 25 užsikrėtę asmenys, kurie gydomi Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje. Smarkiai išaugo susirgimų, kuriuos platina erkės, skaičius. 2019 metais registruoti devyni susirgimai erkiniu encefalitu ir 51 susirgimas Laimo liga. Būta ir vėjaraupių protrūkių.
L. Stirblienė komisijos nariams posėdyje kalbėjo ir apie pasaulyje plintantį koronavirusą, kurio susirgimo atvejų Lietuvoje kol kas nėra užfiksuota, tačiau išmokti saugotis šios infekcijos, pasak L. Stirblienės, reikia jai dar nepasirodžius.
Pasak specialistės, rajono Greitosios medicinos pagalbos ekipažai jau aprūpinti pirštinėmis, respiratoriais ir kitomis apsaugos priemonėmis. Medikai įspėti būtinai jas dėvėti, jei tektų vykti pas pacientus, kurie gali būti užsikrėtę koronavirusu.
Didžiausias pavojus – sėlinantis paukščių gripas
Apie gyvūnams pavojingas ligas posėdyje pasisakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Radviliškio skyriaus vedėjas Alvydas Trilikauskas.
Viena iš tokių ligų – paukščių gripas. Rajone yra vienas paukštynas, auginantis apie 10 tūkstančių broilerių, tačiau šiemet prasidėjus ankstesnei paukščių migracijai, ne tik jam, bet ir kitiems paukščių augintojams privaloma naminius paukščius laikyti uždarytus.
Ši kasmetinė prevencinė priemonė tęsiasi paukščių migracijos metu.
"Apsisaugoti nuo paukščių gripo galima. Bet jokios priemonės nepadės, jeigu žmonės nebus supratingi. Didiesiems paukštynų kompleksams, kurių teritorijos siekia 40 ar net 100 hektarų, bus daug rūpesčių. Bet dar didesnė kita grėsmė.
Jeigu maži ūkininkai, laikantys kelias vištas, numos ranka į veterinarijos inspektorių patarimus, tokiame ūkyje nustačius virusą, visi paukščiai, produkcija, kiaušiniai, lesalai, pakratai ir menkavertis inventorius bus sunaikinami.
Aplink gripo viruso židinį žlugtų visas paukštininkystės verslas. Nes 3 ir 10 kilometrų spinduliu apie židinį ūkiams taikomi didžiuliai apribojimai", – įspėjo vetrinarijos tarnybos vadovas.
Pasak jo, Žemės ūkio ministerijoje yra parengtas naminių paukščių apsaugos nuo laukinių paukščių ligos planas. Maži ir dideli paukštininkystės ūkiai jau nuo kovo 2 dienos galės prašyti Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos lėšų sustiprinti savo ūkių apsaugą. Prevencijos priemonėms iš viso bus skirta apie 6 milijonus eurų.
A. Trikausko pateiktais duomenimis, Afrikinio kiaulių maro židinių kiaulių ūkiuose 2019 metais nenustatyta. Laukinėje faunoje šernams nustatyti keturi teigiami atvejai. 2020 metais sausio mėnesį afrikinio kiaulių maro atvejis nustatytas Kiršino medžiotojų būrelio sumedžiotam šernui. 2019 m. rajone vienam sumedžiotam šernui buvo nustatyta trichineliozė.
"Laimei, rajone epizootinė situacija kol kas nėra sudėtinga", – reziumavo A. Trilikauskas.
"Rajone gyventi saugu"
Praėjusius metus apžvelgė rajono Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, Policijos komisariato atstovai.
Visi kalbėjusieji pabrėžė, kad prevencija ir išankstinės saugumo priemonės yra geriausia apsauga ir geriausiais būdas išvengti eismo įvykių, gaisrų bei kitų nelaimių.
Praėjusių metų įvykius ir įstaigos veiklos rezultaus apžvelgęs Radviliškio rajono policijos komisariato viršininkas Linas Valius savo kalbą pradėjo patikinimu, kad Radviliškio rajone gyventi yra saugu, o mobili policija pasak jo, laiku reaguoja į visus iškvietimus.
Pernai rajone nužudytas vienas žmogus, įvykdyta 11 plėšimų, 123 vagystės. Opiausia problema įvardyti smurto artimoje aplinkoje atvejai. Jų per metus buvo net 203. Dėl jų pradėti ikiteisminiai tyrimai.
L. Valius pabrėžė visuomenės svarbą informuojant policiją apie smurto artimoje aplinkoje atvejus, ypač ten, kur auga mažamečiai ir nepilnamečiai vaikai.
Anot L. Valio, gyventojai į policiją kreipiasi dėl įvairių veikų. Dažniausiai prašoma padėti išspręsti buitinius konfliktus šeimose, daug pranešimų būna apie kelių eismo taisyklių pažeidimus. Pastarųjų pernai būta itin daug – net 2876. Kone ketvirtadalis šių pažeidėjų bausti už greičio viršijimą, sulaikyti 67 neblaivūs ir 63 girti vairuotojai.
Pagrindinės užregistruotų eismo įvykių priežastys – nesilaikoma saugaus greičio, nepraleidžiami pėstieji, nevykdomas reikalavimas duoti kelią. Dėl šių ir kitų priežasčių eismo įvykiuose žuvo du žmonės, 40 asmenų buvo sužeista.
Ugniagesiai be darbo nebuvo
Radviliškio rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiojo specialisto Virginijaus Ivoškos teigimu, praėję metai rajono ugniagesiams buvo labai darbingi. Daugiau būta ir gaisrų, ir įvairių gelbėjimo darbų. Pastarųjų – kone ketvirtadaliu daugiau nei 2018-aisiais.
Radviliškyje ir Vėriškių kaime kilę gaisrai pernai pareikalavo dviejų gyvybių. Dar du žmonės nukentėjo nuo ugnies ir dūmų.
Daugiausia gaisrų kilo Radviliškio miesto ir Radviliškio seniūnijose – 77, mažiausiai (po tris gaisrus) kilo Skėmių ir Tyrulių seniūnijose.
V. Ivoška pasidžiaugė, kad šiemet ugniagesiams darbuotis pagelbės metų pabaigoje gautas naujas gaisrinis automobilis "Volvo".
Radviliškio PGT įsigijo ir specialią pagalvę, ant kurios bus galima išgelbėti ir iš 16 metrų aukščio krintantį žmogų.
Pasak V. Ivoškos, apsisaugoti nuo gaisrų padeda aktyvi prevencija ir kontrolė, tad ugniagesiai vykdo ir šį darbą: lanko gyventojus, dalyvauja moksleivių renginiuose, bendradarbiauja su bendruomenėmis, seniūnijomis, žiniasklaida.
Pernai tarnybos specialistai socialiai remtiniems gyventojams sumontavo 68 autonominius dūmų jutiklius, aplankė per 1,5 tūkstančio gyvenamųjų būstų, informuodami apie dūmų detektorių reikalingumą, saugų kūrenimą, buitinių elektrinių ir šildymo prietaisų saugų naudojimą.