
Naujausios
Balsą saugo šalikai ir tyla
Kaip neužkimti ir išsaugoti balso stygas, geriausiai žino žmonės, kuriems balsas yra ne tik bendravimo priemonė, bet ir padeda uždirbti duoną. Medikai sako, kad balsą reikia saugoti ne tik šiltai apsivyniojant kaklą, bet ir tylint. Kokiomis priemonėmis naudojasi balso profesionalai?
Angelė MOCKUTĖ
angele@skrastas.lt
Geriausias vaistas — nekalbėti
Pranciškus Trijonis, ansamblio „Jonis“ vadovas, ne tik groja keliais instrumentais, bet ir dainuoja. Jo sceninis stažas — 25 metai. Atlikėjas sako, kad kimsta retai, nors koncertuose dainuoja gyvai. “Kadangi ansamblyje esu ne vienas dainuojantis, blogiausiu atveju vienas kitą galime pavaduoti, — sako P. Trijonis. — Užkimęs rimtai buvau gal kartą, jausmas ne koks. Tačiau balsą praradau ne nuo dainavimo — po koncerto turime susidėti aparatūrą, kartais į lauką išeiname sušilę, neužsirišę kaklų.“
Liaudiškų receptų nuo užkimo atlikėjas sako nežinantis. „ Mano žmona yra farmacininkė, parneša, jos nuomone, efektyviausių čiulpiamų tablečių. Bet tai yra laikina priemonė. Išbandžiau, kad geriausias vaistas užkimus yra vienas — 3— 4 dienas ilsėtis visiškoje ramybėje.“
Nesiskiria su šaliku
Vladą Baranauską, Šiaulių dramos teatro aktorių, bet kokiu oru gatvėje sutiksi ryšintį šaliką. Aktorius sako, jog šalikas yra ne tik įvaizdžio dalis: „Studijų metais buvau praradęs balsą. Aktoriui tai yra labai baisu.“ Jam, dar jaunam artistui, gydytojas įkalė į galvą: reikia mylėti ne tik save, bet ir balsą, todėl kaklas visą laiką turi būti šiltai aprištas. “Nuo tada įsimylėjau savo balsą ir nesiskiriu su šaliku net eidamas miegoti, — sako aktorius. — Žinote, kas dar padeda balso stygoms? Jas sušildo mylinčios moters akys. Romantikas? Gal, bet ir šią priemonę esu išbandęs. Efektyvi...“
Stengiasi kalbėti tyliai
Petrė Grebeničenkaitė, Stasio Šalkauskio gimnazijos matematikos mokytoja, vaikus moko keturiasdešimt metų. Ar mokytojai dažnai užkimsta? „Dabar taip dažnai neužkimstu, gal mažiau šūkauju? — juokavo pedagogė. — Visada kalbėdavau tyliai, tai labai padeda ne tik balsui, bet ir mokiniams — kai su jais kalbi tyliai, jie turi gerai klausytis, kad išgirstų, ką sakau.“
Pradėjusi dirbti mokytoja susirgo labai stipriu balso stygų uždegimu, po to savaime pradėjo kalbėti tyliai: „Garsiai ir nebegalėjau, nes persirgus balso stygų uždegimu, balsas savaime pasikeičia. Aš ir vaikams liepiu kalbėti tyliai, juokais pagrasinu, kad man nuo rėkavimų ausies būgnelis sprogs.“
Kai pavargsta balsas, P. Grebeničenkaitė eina į vaistinę. Dar geria specialią arbatą, kurią rekomenduoja būtent nuo balso stygų uždegimo: „Nelabai aš ją mėgstu, bet ką darysi?“
Daro specialius kvėpavimo pratimus
Gediminas Varna-Tiškevičius, operos solistas, balsą saugo: daro rusų vokalo specialisto, kuris yra ir LOR gydytojas, rekomenduotus kvėpavimo pratimus, profilaktiškai kaklą išsitrina kamparo aliejumui.
„Prieš koncertą išgeriu kiaušinio baltymą. Jis ne tik įtakoja kvėpavimą, bet ir neperkrauna skrandžio, o energetiškai jo poveikis yra toks pat, kaip sukirtus karbonadą, — pasakoja profesionalas. — Darau kvėpavimo pratimus, kaip rytmetinę mankštą. Specialūs kvėpavimo pratimai padeda atstatyti balso aparatą po balso stygų operacijos, tracheito, slogos, užkimimo. Ir gydymo procesas du kartus greitesnis, nei paprastai.“
Atlikėjas kartais užkimsta po ilgų kelionių: „Kartą atskridus į Londoną sekančią dieną turėjau repeticiją. Pradėjus dainuoti po 15 minučių dingo balsas. Pora dienų gero poilsio ir visakas atsistatė į savo vietas.“
Vaistų operos solistas stengiasi vartoti kuo mažiau: „Geriau profilaktiškai kaklą išsitrinu kamparo aliejumi, o su jodo tirpalu — kojų padus (iki ryto jodas susigeria į odą ir nelieka nė žymės)“.
VAISTAS: Ansamblio „Jonis“ vadovas Pranciškus Trijonis užkimęs gydosi poiliu ir ramybe.
ŠALIKAS: Aktorius Vladas Baranauskas kaklą lepina aprišdamas jį šaliku.
PROFILAKTIKA: Operos solistas Gediminas Varna-Tiškevičius nelaukia, kol pradės kimti — pasijautęs blogai, jis kaklą išsirtina kamparo aliejumi.
PASITIKĖJIMAS: Kai mokytoja Petrė Grebeničenkaitė pradeda kimti, suka į vaistinę ir pasitiki vaistininkės patarimais.
Redakcijos archyvo nuotr.