
Naujausios
Administracijos atstovas pripažino trūkumus
Praėjusiais metais rajone dėl moksleivių maitinimo kilęs ažiotažas netyla iki šiol. Dar pernai po gausių gyventojų pasisakymų socialinėje bei viešojoje erdvėje nagrinėti situaciją ėmėsi politikai.
"Šiaulių krašte" jau buvo rašyta apie Kontrolės komitete nagrinėtas maitinimo problemas (str. "Ar išjudins politikus vikšras košėje", "Šiaulių kraštas", 2019.11.19) bei rajono Tarybos pavedimą Kultūros, švietimo ir sporto komitetui išsiaiškinti situaciją ir apie ją informuoti Tarybą.
Moksleivių maitinimo klausimus ėmęsis nagrinėti Savivaldybės Kontrolės komitetas į posėdžius rinkosi jau keturis kartus, tačiau ir paskutiniame posėdyje taškai ant "i" nebuvo sudėlioti, nors ir pasistūmėjo į priekį.
Pasistūmėjo tiek, kad posėdyje dalyvavęs administracijos direktorės pavaduotojas Justinas Pranys, kurio nuotraukos su mokyklose valgomais šniceliais ir užrašai, jog "subliuško baisūs mitai apie mokiniams tiekiamą itin prastą maistą" buvo publikuojami socialiniuose tinkluose bei žiniasklaidoje, viešai pripažino: dėl VšĮ "Bruneros" tiekiamų produktų tikrai yra bėdų.
Anot J. Pranio, problemų yra dėl daugelio dalykų: dėl tiekiamų neekologiškų produktų, patiekalų gaminimo, valgiaraščių, o tas problemas esą patvirtina iš mokyklų gauti pranešimai ir aktai su tiekiamų produktų nuotraukomis.
"Bruneros" siūlymas: dauguma produktų bus ekologiški
Kontrolės komiteto posėdžiuose, be išaugusių maitinimo kainų, porcijų dydžio ir patiekalų kokybės klausimų, buvo mėginama išsiaiškinti ir tai, ar VšĮ "Bruneros" vykdo sutartinius įsipareigojimus patiekalų gamybai naudoti ekologiškus produktus.
Būtent ši sąlyga – valgiaraščiuose panaudotų ekologiškų maisto produktų energetinės vertės santykis bei siūloma kaina turėjo didžiausią balo vertę atsirenkant konkurso laimėtojus.
Viešojo pirkimo komisijai vadovavęs Savivaldybės Švietimo ir sporto paslaugų centro Transporto ir ūkio veiklos skyriaus vedėjas Eugenijus Žaromskis patvirtino: VšĮ "Bruneros" savo pateiktame pasiūlyme siūlė 100 procentų tiekti ekologiškus mėsos, pieno produktus, vaisius ir daržoves ir iš dalies ekologiškas – grūdines kultūras.
Todėl už pirmąsias tris produktų grupes pirkimą vykdžiusi Švietimo ir sporto paslaugų centro pirkimo komisija šiai konkurso dalyvei skyrė maksimalų balų kiekį – po 10 balų, o už grūdines kultūras – 3 balus.
E. Žaromskis Kontrolės komiteto posėdyje tvirtino: vykdytame tarptautiniame pirkime reikalavimas tiekti ekologišką produkciją buvo ne papildomas, o privalomas.
Pasak E. Žaromskio, kadangi paslaugos pirkime dalyvavusi viena įmonė nurodytų reikalavimų neatitiko, konkurse liko dalyvauti tik VšĮ "Bruneros", kuri su savo pateiktais pasiūlymais, tarp jų – ir siūlymu tiekti ekologiškus produktus, ir tapo nugalėtoja.
Ar įmanoma beveik visą produkciją tiekti ekologišką? Kontrolės komiteto posėdyje suabejojo kai kurie komiteto nariai.
Į tai administracijos direktorės pavaduotojas J. Pranys atsakė: "Ne mes jiems davėme tokią užduotį. Jie patys tai įrašė, teikdami pasiūlymą".
Tačiau išaiškėjo, jog bendrovė patiekalus moksleiviams gamino ne iš ekologiškų produktų. Tą raštu patvirtino Šiaulių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kurios darbuotojai tikrino mokyklų valgyklas.
Kontrolės komitetą tarnyba informavo: "Rajono bendrojo lavinimo mokyklų maisto tvarkymo skyriuose ekologiški maisto produktai patiekalų gamybai nenaudojami."
"Jei ekologiški produktai yra netiekiami, vadinasi, VšĮ "Bruneros" nevykdo įsipareigojimų?", – posėdyje mėgino pasitikslinti Kontrolės komiteto pirmininkas K. Račkauskis, tačiau atsakymo iš Savivaldybės administracijos nesulaukė.
"Jei administracija pirktų "Mercedesą", o atvarytų "Žigulį" ir sakytų, kad dabar pasivažinėkit su juo. Ar tai būtų sutarties vykdymas? Jei siūlosi tiekti ekologišką produkciją ir to nedaro, tai turbūt yra akivaizdus sutarties nevykdymas, kaip aš suprantu", – pavyzdžiais Savivaldybės administracijos atstovą atakavo K. Račkauskis, tačiau atsakymo į pateiktus klausimus negavo.
Komisijos pirmininkas: "Pasiūlymus turi vykdyti"
Neaiškumų kilo ir dėl pačių maitinimo paslaugos sutarčių, kurias su VšĮ "Bruneros" pasirašė mokyklų vadovai.
E. Žaromskio patikinimu, įsipareigojimai dėl ekologiškų produktų tiekimo turėjo atsispindėti sutartyse.
Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje pateikiamose sutartyse tokio įsipareigojimo nematyti.
Prie sutarties pateiktame priede – techninėje specifikacijoje nurodoma tik tiek: "Maisto produktus rekomenduojama tiekti iš ekologinės gamybos ūkių ar išskirtinės kokybės produktų gamintojų".
E. Žaromskio aiškinimu redakcijai, mokykloms kartu su sutartimis buvo išsiųsti sertifikatai, kuriuose parašyta, kurie "Bruneros" perkami maisto produktai bus ekologiški. Tai esą atsispindi antrajame priede.
O "Bruneros", pasak E. Žaromskio, turi vykdyti pirkimo procese savo nurodytus pasiūlymus, už kuriuos iš komisijos gavo didelius balus.
Tačiau viešai skelbiamoje Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje šalia rajono mokyklų paskelbtų sutarčių tėra pateikiamas vienas priedas – techninė specifikacija. Kodėl nėra nurodyto antrojo priedo, E. Žaromskis negalėjo atsakyti.
Kodėl mokyklų vadovų pasirašytose sutartyse nėra "Bruneros" bendrovės įsipareigojimo tiekti ekologiškus produktus, ar jie turėjo ten būti ir kas kaltas, kad jų neliko, abejonių kilo ir Kontrolės komiteto narei Zitai Žvikienei bei kitiems nariams.
Todėl Kontrolės komitetas nutarė kreiptis į visais dokumentais disponuojančią Viešųjų pirkimų tarnybą, kad ši padėtų išsiaiškinti ekologiškų produktų tiekimo niuansus.
Nuo jos atsakymų priklausys tolimesni Kontrolės komiteto veiksmai. Komiteto pirmininkas K. Račkauskis neatmetė galimybės dėl to kreiptis ir į prokuratūrą.
"Vaikų maitinimas – pati jautriausia sritis. Tai ne kokia blogai sudėta šaligatvio plytelė. Ir jeigu paaiškės, kad ja bandoma piktnaudžiauti, niekingiau nebegali būti", – redakcijai sakė K. Račkauskis.
Ekologiškumo pinklės
Maitinimo problemų galutinai neišsiaiškino ne tik Kontrolės komitetas.
Ketvirtadienį, sausio 23-iąją, vykusiame rajono Tarybos posėdyje dalyvavusi VšĮ "Bruneros" generalinė direktorė Rima Vinčaitė pripažino, jog bendrovė mėgina spręsti jai nurodytus trūkumus ir kai ką jau yra išsprendusi.
Anot jos, nemokamą maitinimą gaunantys mokiniai patiekalus jau gali rinktis iš dviejų valgiaraščių. Rinktis patiekalus iš bendro meniu šie vaikai negalės, kadangi yra privalu jiems pateikti maitinimą pagal rekomendacinį meniu ir nustatytą kaloringumą.
Pasak R. Vinčaitės, jau yra įgyvendinamos ir pastabos dėl įrangos atnaujinimo, patiekalų estetiškumo.
Dėl daugiausia diskusijų sukėlusių ekologiškų produktų tiekimo "Bruneros" vadovė kalbėjo gana aptakiai. Ji patvirtino, jog dalis produktų yra tiekiami ekologiški, dalis – ne, nes kai kurie iš jų ir negali būti ekologiški, pavyzdžiui, dešrelės, kurios yra tiekiamos aukščiausios rūšies, bet jos nėra ekologiškos.
"Sutartyje yra nurodyta: "rekomenduojami ekologiški produktai". Dalis yra ekologiški, dalis – ne. Daržovės, vaisiai – ne 100 procentų ekologiški. 100 procentų nesam įsipareigoję. Jokių įsipareigotų procentų nėra. Svarbiausia, kad žaliavos tvarkingos, kokybiškos būtų", – toks vadovės paaiškinimas Taryboje įnešė dar daugiau sumaišties.
Direktorė taip pat pripažino, jog ekologiški produktai yra daug brangesni už neekologiškus.
"Jei 100 procentų nebuvo tiekiami ekologiški produktai, tai reiškia, kad pinigai yra sumokami daug didesni, negu yra produkto vertė, jie gaunami ne už tą produktą, kuris patiekiamas, o vartotojas yra apgaudinėjamas", – argumentus dėstė Z. Žvikienė, pasak kurios, tą jau turėtų išsiaiškinti nebe Taryba, o teisėsaugos institucijos.
Ar bus į jas kreipiamasi, priklausys nuo Viešųjų pirkimų tarnybos atsakymo į jai pateiktus radviliškiečių klausimus.