
Naujausios
Darbuotojai ginasi nuo reformos „po stalu“
Po publikacijos „Šiaulių krašte“ apie tai, kaip skundais bandoma paveikti Šiaulių sutrikusio vystymosi kūdikių namų ir vaikų globos namų „Šaltinis“ pertvarką, redakcija gavo „Šaltinio“ profesinės sąjungos laišką su 65 darbuotojų parašais. Jie tvirtina, kad pertvarka vyksta „po stalu“, įstaiga sąmoningai „žeminama ir diskredituojama“. Darbuotojai nežino, nei kas bus su jais, nei kas laukia globotinių. Uždarius globos namus čia gali įsikurti net Nakvynės namai.
Savivaldybės pozicija –
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Profsąjunga nori žinoti
Kūdikių namų steigėja yra Šiaulių miesto savivaldybė, tuo tarpu „Šaltinis“ priklauso Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Visoje šalyje vykstant vaikų globos įstaigų pertvarkai, ministerija pasiūlė Šiaulių miesto savivaldybei perimti globos namus „Šaltinis“ ir tada spręsti, kokių paslaugų miestui reikia ir kaip jas organizuoti.
Tai sukėlė nerimą „Šaltinio“ kolektyvui.
„Gerai organizuotas skundų srautas ir patikrinimai mūsų požiūriu yra neatsiejama įstaigos prijungimo prie Šiaulių miesto savivaldybės dalis. Prijungimas vykdomas neskaidriai, nėra viešinimo, derybos vykdomos „po stalu“, nežinoma darbuotojų ir čia gyvenančių globotinių ateitis“, – rašoma profesinės sąjungos rašte.
Profesinė sąjunga nori dalyvauti procese nuo pat jo pradžios ir ginti savo narius. Stebimasi, kodėl nesilaikoma 2017 metais patvirtinto pertvarkos plano, pagal kurį globos namuose galėtų išlikti vaikų slaugymo paslaugos.
Įstaigos bus jungiamos
Apsilankius „Šaltinyje“ susitikome su įstaigos direktoriumi Regimantu Dirmeikiu, pavaduotoja Ieva Maraškaite, šį mėnesį globos namuose įsteigtos profesinės sąjungos „Solidarumas“ organizacijos pirmininke Lina Juriene.
„Šaltinio“ direktorius teigė, esą Savivaldybė įstaigos pertvarka ir teikiamomis paslaugomis nesidomėjo. Tik 2018 metų pabaigoje „Šaltinį“ pasiekė gandai, kad juos jungs su Kūdikių namais.
Praėjusią savaitę Šiauliuose lankėsi socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė. Ji susitiko su kolektyvu ir patikino, kad „procesas prasideda nuo pradžių“. Darbuotojus tai nudžiugino ir suteikė viltį, kad profesinė sąjunga galės dalyvauti procese ir ginti darbuotojų interesus, tačiau viceministrė neslėpė, kad dalis darbuotojų liks be darbo.
Stokoja informacijos
L. Jurienė patvirtino, kad profesinę sąjungą subūrė vos prieš porą savaičių. Įstaigoje veikė Darbo taryba, tačiau „atsiradus grėsmių iš šalies“, darbuotojai nusprendė gintis ir susibūrė į profesinę sąjungą.
„Mūsų įstaigos likimas sprendžiamas be mūsų. Neaiški darbuotojų, vaikų ateitis. Mes nepanikuojame dėl savęs, tiesiog yra liūdna, kad atiduota tiek daug širdies, gėrio vaikams, įdėta tiek daug darbo, o dabar tapo neaišku, kas su jais bus“, – sakė įstaigos profesinės sąjungos lyderė, esą 73 darbuotojų kolektyvas pavargo nuo gandų.
Tai patvirtino ir „Šaltinio“ direktorius, akcentavęs, kad nėra jokio oficialaus dokumento, o žinias gaudo iš žiniasklaidos.
Balandžio pradžioje „Šiaulių kraštas“ pateikė oficialią ministerijos poziciją, jog perėmus šiuos globos namus Savivaldybė planuoja sujungti juos su Šiaulių kūdikių namais. Tada abi įstaigos taptų viena – Šiaulių regiono kompleksinės pagalbos šeimai centru.
R. Dirmeikis patikino, kad tai buvo pirmoji konkretesnė ir oficiali informacija, kurią galėjo gauti įstaigos administracija ir darbuotojai.
Įstaiga pritaikyta neįgaliems vaikams
„Šaltinyje“ globojami 52 specialiųjų poreikių globotiniai, kurie turi intelekto, kompleksinių ir kitų raidos sutrikimų. 14 iš jų jau sulaukę pilnametystės. Priežiūros ir pagalbos poreikis nustatytas 18 globotinių, slaugomi 11. Visi „Šaltinio“ gyventojai turi vienokį ar kitokį neįgalumą. Sunki negalia pripažinta 24 vaikams. Kas jų laukia po pertvarkos?
„Šiuo metu globos namuose gyvenantys vaikai, kuriems nėra nustatytas nuolatinės slaugos globos poreikis, būtų perkeliami į grupinio gyvenimo namus. Taip norima jiems padėti įsitraukti į bendruomenę, gyvenant mažoje grupelėje, šeimai artimoje aplinkoje“, – kiek anksčiau mums rašė Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja ryšiams su visuomene Eglė Samoškaitė.
Įstaigos vadovui kyla daug klausimų, ar sunkią negalę turintys vaikai galės gyventi grupinio gyvenimo ar bendruomeniniuose namuose?
„Ar tikrai tai yra vaiko interesai? Juk tokiems vaikams nepakanka vieno darbuotojo šalia, jiems reikia ir medikų, ir kitų specialistų pagalbos“, – sakė direktorius.
„Šaltinis“ – viena pirmųjų globos įstaigų šalyje, kuri pati įsteigė dvejus grupinio gyvenimo namus, ir apgyvendino juose po 6 stipriausios sveikatos vaikus. Viena grupė gyvena už įstaigos lėšas pirktame bute, kita – nuomojamame name. R. Dirmeikis mano, kad kurti dar vienus bendruomeninius namus įstaigos vaikams būtų iššūkis. Jis pastebėjo, kad kitos tokios įstaigos, kaip „Šaltinis“ regione nėra, teikiamos paslaugos yra paklausios ir kokybiškos.
Pasivaikščiojus po globos namus matosi, kad patalpos neseniai suremontuotos, sutvarkyta aplinka. Neįgaliems vaikams stiprėti įrengtas specializuotas multisensorinis kambarys, sūkurinė vonia, įsigytas vibroakustinis krėslas.
Po 7 pasidaliję vaikai gyvena šeimynomis, kiekviena jų – atskirose patalpose. Jose – virtuvėlės, dušai, miegamieji su specialiais baldais neįgaliems vaikams. Savaitgaliais vaikai mokomi pasigaminti maistą, atlikti kitus darbelius.
„Šaltinio“ vadovai girdėję, kad šiame pastate planuojama įsteigti miesto Nakvynės namus ir tikino, kad tai neekonomiška ir neprotinga. L. Jurienė prisiminė, kad apie tai teiravosi ministerijos atstovų, tačiau išgirdo tik tiek, kad Nakvynės namuose irgi reikia darbuotojų.
Vadovo darbu ministerija nesidžiaugia
R. Dirmeikis pripažįsta, kad turėjo konfliktų su ministerija, todėl nėra labai parankus vadovas. Jis teismuose sėkmingai ginčijo bandymus į „Šaltinį“ perkelti vaikus iš kitų Lietuvos specializuotų globos namų. Jo teigimu, taip jis gynė tų vaikų teises likti gyventi ten, kur yra jų brolių, seserų, artimųjų.
Vadovas mano, kad jo veikla praėjusiais metais ministerijoje buvo įvertinta tik patenkinamai dėl jo principingumo ir kažkieno siekio diskredituoti įstaigą skundų įvairioms kontroliuojančioms įstaigoms lavinos.
„Siekiant įvertinti situaciją, jau yra pradėtas vykdyti įstaigos veiklos ir finansų valdymo auditas. Jo išvadas esame numatę turėti gegužę. Tikimės, kad šis auditas leis atsakyti į daugelį klausimų dėl vadovo veiklos, ir, esant poreikiui, priimti atitinkamus sprendimus“, – rašoma ministerijos atstovės E. Samoškaitės atsiųstame komentare.
Mažės darbuotojų abiejose sujungiamose įstaigose
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis komentavo, kad su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija dėl globos namų „Šaltinis“ perėmimo vyksta derybos. Bus pasirašytas ketinimų protokolas. Dabar laukiama finansinės šio projekto informacijos.
Jei pavyks susitarti, kad ministerija ateinančius 5 metus finansuos „naują darinį“, sukurtą sujungus dvi įstaigas, siūlys miesto Tarybai priimti galutinį sprendimą dėl „Šaltinio“ perėmimo. Bandoma suspėti dar į gegužės 2 dieną vyksiantį Tarybos posėdį. Vėliau sprendimą dėl įstaigos perdavimo turės priimti Vyriausybė. Viską suspėti reikia iki sausio 1 dienos.
A. Bartulis sakė, kad bus bandoma su visomis perimtomis paslaugomis sutilpti į Kūdikių namus. Savivaldybės administracijos vadovas neneigė, kad viena iš analizuojamų galimybių į atlaisvintą „Šaltinio“ pastatą perkelti Nakvynės namus, tačiau svarstomi ir kiti variantai.
„Nei ministerija, nei mes dar neturime rezultato, tad tam tikras netikrumas žmonėms yra. Mes dabar esame darbinėje situacijoje. Derybos gali ir neįvykti. „Šaltinio“ darbuotojai negali turėti lūkesčių, kad sustabdys reformą, kuri yra daroma šalies mastu“, – tvirtino Administracijos direktorius.
Anot A. Bartulio, pirmiausia abiejų įstaigų turi būti vienas steigėjas, tada savivaldybė perims turtą, o kuriame pastate atlikti funkcijas, yra techninis dalykas. Tai lems argumentacija, skaičiavimai.
Anor direktoriaus, ministerijos atstovai pripažino, kad ir „Šaltinio“ etatai išpūsti, ir Kūdikių namuose turi mažėti personalo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Šaltinio“ profesinės sąjungos „Solidarumas“ organizacijos pirmininkė Lina Jurienė neslėpė, kad organizaciją įkūrė vos prieš porą savaičių, siekiant apginti darbuotojus reorganizuojant įstaigą.
Vaikų globos namų „Šaltinis“ direktorius Regimantas Dirmeikis sako stokojąs informacijos, apie tai, kas laukia įstaigos, ją perėmus miesto savivaldybei.
Direktoriaus pavaduotoja Ieva Maraškaitė aprodė neseniai įrengtą multisensorinį kambarį, kuriame šviesų ir garsų apsuptyje nusiraminimą randa įvairaus laipsnio raidos sutrikimų turintys vaikai.
„Šaltinyje“ miegamieji kambariai pritaikyti įvairią negalią turintiems vaikams.