
Naujausios
Ekspozicija primena apie žydų gyvenimą
Joniškio Raudonojoje sinagogoje atidaryta nuolatinė ekspozicija, skirta krašto žydų bendruomenei atminti ir jos kultūrai pristatyti. Joje galima pamatyti žmonių išsaugotus ir muziejui dovanotus daiktus, rūbus, knygas.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Istoriniai faktai
1932–1940 metų Joniškyje veikusių prekybos ir pramonės įstaigų mokesčių registracijos knygoje įrašytos 39 kolonialinių prekių parduotuvės, kurių savininkai – žydai. Jie turėjo skardos gaminių, batų gamybos, kepurių dirbtuvių, kepyklėlių, arbatinių, cukrainių. Žydai pirmieji pradėjo naftos produktų prekybos verslą Joniškyje, įrengė pirmąją degalinę. Tarp gydytojų taip pat nemažai buvo šios tautybės atstovų. Žydai turėjo su profesine veikla susijusių draugijų, sporto klubų, paramos, labdaros fondų, aktyviai dalyvavo savanorių ugniagesių draugijos veikloje. Šių ir kitų faktų apie Joniškio žydų gyvenimą, veiklą, įtaką ir indėlį krašto istorijai, ekonomikai galima paskaityti įrengtuose ekspozicijos stenduose.
Interaktyviam užsiėmimui kviečia kompiuterinis terminalas, dėlionė, kuri padeda atpažinti sinagogos interjero detales ir sužinoti apie jų ritualinę reikšmę. Baltosios ir Raudonosios sinagogų maketus pateikia Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos Specialiojo ugdymo skyriaus Dienos užimtumo centro ugdytiniai.
Vienos giminės daiktai
Tačiau svarbiausi ekspozicijoje – tiesiogiai žydų gyvenimą liudijantys daiktai, sugrįžę iš ano šimtmečio pirmosios pusės. Įsidėmėtina Milvidskių pavardė. Jų giminė Joniškyje garsėjo verslais: viena šeima turėjo linų sėmenų ir javų supirktuvę, kita – garo malūną, dar buvo audinių parduotuvė.
Ant senovinės beveik šimtmetį menančios kėdės kabo šeimos švarkas, greta – ant manekeno užvilkta balto šilko suknelė su juoda liemene. Stovi apvali dėžė, skirta skrybėlėms laikyti, ant jos – tarsi šokio žingsneliui sudėta batų pora, greta – mažas medinis lagaminėlis su ranka išvedžiotu įrašu. Galima į save žvilgtelėti veidrodyje mediniuose rėmuose.
Neįvardytų joniškiečių, dovanojusių minėtus daiktus, šeima išsaugojo papuošalą, moteriškų pirštinių porą.
Knygą saugojo pusšimtį metų
Markų šeima iš Šiaulių, kurios giminės šaknys glūdi Joniškyje, praėjusiais metais per žydų kultūros dienų renginius muziejui atidavė religinėms apeigoms skirtus stalą ir suolą, prie kurių skaitoma Tora, užtiesalą, Aron kodešo kaporetą – užuolaidėlę spintai, kurioje laikomi Toros ritiniai. Ant užuolaidėlės ją išsaugojusi šeima dar matė kraujo žymių, ženklinančių skaudžią istorijos dalį.
Išskirtinis daiktas ekspozicijoje – Toros mantija. Tai – itin retas eksponatas, kurį turi toli gražu ne kiekvienas muziejus.
Iš Panevėžio žydų bendruomenės į Joniškį atkeliavo septynšakė menora – žvakidė, kuri laikoma vienu svarbiausių judaizmo simbolių ir yra Izraelio valstybės simbolis, įtrauktas į valstybės herbą.
Religinio turinio Rabino Icchako ben Jakobo Alfasi komentarų knygą aramėjų kalba, spausdintą XIX amžiuje, spėjama, veikusioje Slavutoje, dabartinėje Ukrainos teritorijoje, pusę amžiaus savo namuose saugojo kraštietis filosofas Stasys Šimaitis. Kadaise knygą jam, baigusiam institutą ir grįžusiam į gimtuosius namus Jauneikių kaime, parodė šio kaimo gyventojas, radinį aptikęs viename griaunamame name, stovėjusiame Joniškyje netoli sinagogų. Smalsiam kaimo žmogui buvo įdomu, koks tai leidinys. Kadangi pats S. Šimaitis nieko negalėjo pasakyti, žmogus atidavė leidinį jam vežtis į Kauną ar Vilnių išsiaiškinti, kas ten rašoma. To padaryti nepavyko, tad knyga tiesiog gulėjo, kol sulaukė laiko sugrįžti, nors ir ne į tuos pačius namus, bet pagarbiai – į sinagogą.
Joniškio istorijos ir kultūros muziejus pasirūpino, kad minėta rabino knyga būtų suskaitmeninta ir dabar ji platesnei visuomenei pasiekiama Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos fonduose.
Autorės nuotr.
Milvidskių šeimos moteriškos pirštinės ir papuošalas.
Išskirtinė ekspozicijoje – Toros ritinio mantija, tokį eksponatą turi toli gražu ne kiekvienas muziejus.
Šią religinio turinio Rabino Icchako ben Jakobo Alfasi knygą, atiduotą vieno Jauniekių kaimo gyventojo, pusšimtį metų saugojo kraštietis filosofas Stasys Šimaitis.
Stovi apvali dėžė, skirta skrybėlėms laikyti, ant jos – tarsi šokio žingsneliui sudėta batų pora, greta – mažas medinis lagaminėlis su buvusio savininko įrašu.