
Naujausios
Didžiausia gimnazija liks pusiau remontuota
Balansuojant Šiaulių miesto 2019 metų biudžetą, pataupyta Didždvario gimnazijos remontui. Buvo numatyta skirti 900 tūkstančių eurų, nubraukta perpus. Švietimo, kultūros ir sporto komitete politikai kėlė klausimą, kodėl didžiausia Šiauliuose gimnazija miesto valdžiai yra podukros vietoje?
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Kas priima sprendimus – politikai ar valdininkai?
Didždvario bendruomenė dar sausio 7 dieną parašė raštą miesto Savivaldybei, Tarybos nariams, prašydama nemažinti lėšų ir šiais metais užbaigti mokyklos pastato remontą. Miesto Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetas šį kreipimąsi gavo tik sausio 29 dieną, svarstymo komitete išvakarėse.
„Kokiame lygmenyje priimami sprendimai, kodėl tiek laiko nepasiekia mūsų bendruomenės raštai? Tai kam tada tie komitetai? Kažkas viską sudėlioja ir mums palieka paspausti mygtuką“, – piktinosi komiteto narys Artūras Kulikauskas.
Strateginės plėtros ir ekonomikos departamento direktorė Vaida Kalasevičienė paaiškino, kad šis prašymas buvo svarstytas Strateginės plėtros darbo grupėje, kurios sudėtyje – departamentų ir Administracijos vadovai. Ši darbo grupė nusprendė, kad gimnazijos remontą galima nukelti į 2020 metus ir Tarybos narius pastatė prieš faktą: norite skirti gimnazijai visus pinigus, pasakykite iš ko atimti, nes biudžetas jau subalansuotas.
Viena seniausių mieste ir didžiausią moksleivių skaičių turinti gimnazija remonto sulaukė praėjusiais metais. Apie jos tragišką vidaus patalpų būklę ne kartą rašyta.
Didždvario gimnazija – viena iš kelių šalies mokyklų, įgyvendinusių tarptautinio bakalaureato programą. Unikalią istoriją turinčioje reprezentacinėje ugdymo įstaigoje buvo skylėtos medinės grindys, nuo sienų karojo laidai, cokoliniame aukšte buvo jaučiamas pelėsių kvapas.
Pernai apie 380 tūkstančių eurų gimnazijai remontuoti skirta iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų pagal URBAN programą. Projekte gimnazija dalyvavo kartu su „Juventos“ progimnazija. Iš Savivaldybės biudžeto gimnazijai skirta dar per milijonas eurų.
Remonto darbai baigsis šių metų birželio 1 dieną. Bus suremontuotos senojo korpuso vidaus patalpos ir sporto salė bei persirengimo kambariai, tualetai – naujajame korpuse. Prasidėjus statybos darbams, dalis pamokų šiais mokslo metais gimnazistams vyksta Šiaulių universiteto pastate Vilniaus gatvėje.
Penkiolika metų maitino pažadais
Gimnazijos direktorius Vitalis Balsevičius sakė, kad naujuoju korpusu remontuotinas patalpas galima vadinti sąlyginai, nes remontas jose darytas 1972 metais. Tik pastato fasadas, kadangi turėjo puošti pėsčiųjų bulvarą, renovuotas 2009 metais. Gimnazija norėjo šįmet tęsti remonto darbus ir susitvarkyti antrąjį korpusą – šildymą, instaliaciją, vandentiekį, koridorius, klases.
„Ten yra lygiai tokios pat baisios grindys, kaip ir senajame korpuse. Visuomenės sveikatos centras kasmet pažymoje įrašydavo, kad 60 procentų mokyklos grindų yra pavojingos vaikams“, – sakė vadovas.
Jis apgailestavo, kad remonto darbai ir vėl tempiasi tolyn.
„Penkiolika metų iš eilės mums žadėjo, kad jau kitais metais pinigų bus. Kažkaip stebuklingai tų lėšų atsirado pernai, ir tai tik todėl, kad papuolėme į URBAN programą. Ten buvo projektas modernizuoti gamtos mokslų kabinetus ir sporto salę. Tada su miesto Savivaldybės atstovais kalbėjome, kad nieko gero nebus, jei tuos modernizuotus objektus prijungs prie senos instaliacijos, vamzdžių ir panašiai. Tada ir iš biudžeto davė per milijoną eurų“, – pasakojo V. Balsevičius.
Jis priminė, kad buvęs Administracijos direktorius Antanas Bartulis žadėjo, kad gimnazijos remontas bus tęstinis projektas.
Dabar valdžia žada, kad statybininkai į mokyklą grįš 2020 metais.
Kodėl viena prestižinių miesto mokyklų buvo tokia apleista ir vis nesulaukia viso remonto?
„Gal pažintys lemia – politinės, nepolitinės. Daug mokyklų gaudavo iš Vyriausybės investicijų programos, kaip Juliaus Janonio ar Stasio Šalkauskio gimnazijos“, – svarstė direktorius.
Statybininkams pinigų per daug
Komitete departamento direktorė Vaida Kalasevičienė aiškino, kad, nesibalansuojant šių metų biudžetui, reikėjo ieškoti, kam sumažinti numatytas skirti lėšas.
Anot direktorės, Didždvario gimnazijos tolimesnis remontas – jau atskiras projektas. Teks skelbti naują viešąjį rangos darbų pirkimo konkursą. Savivaldybė šįmet nespėtų atlikti remonto darbų už 900 tūkstančių eurų, todėl šiems metams palikta tik 450 tūkstančių. Ir tai tik tuo atveju, jei miesto Taryba priims sprendimą imti 2,5 milijono eurų paskolą iš banko.
Statybos skyriaus vedėjas Evaldas Vaičeliūnas patvirtino, kad didžioji dalis būsimų remonto darbų keliama į kitus metus.
„Reikėtų paimt ir padaryt tą antrą korpusą kada nors. Dabar pusė mokyklos sutvarkyta, pusė – ne“, – pritarė E. Vaičeliūnas ir siūlė gimnazijai metus nuo remonto pailsėti.
Vedėjas skundėsi, kad darbų apimtys didėja, o specialistų skyriuje katastrofiškai trūksta.
Išklausę 2019 metų biudžeto projekto pristatymą komiteto nariai stebėjosi, kad Savivaldybės veiklos programai skiriama milijonu eurų daugiau. Trūkstant lėšų, Savivaldybės pastatui remontuoti skirta suma sumažinta tik 80 tūkstančių eurų – nuspręsta pataupyti neremontuojant kai kurių koridorių.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Naujasis Didždvario gimnazijos korpusas lieka be remonto. Tik fasadas gražus – puošia bulvarą.
Savivaldybėje mano, kad tokios grindys gimnazijoje gali dar palaukti. Specialistai perspėja – jos pavojingos.