
Naujausios
Su Šiaulių bulvaru – lyg su šunkeliu?
Lietuvos architektų rūmų taryba nutarė imtis veiksmų dėl Šiaulių pėsčiųjų bulvaro rekonstrukcijos ir veiksmų, nesuderinamų su aplinkos kokybe ir pagarba architektūrai. Garsiausi šalies architektai priblokšti, kad su vienu iš esminių Šiaulių objektų galima elgtis lyg su „kaimo šunkeliu“.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Imsis veiksmų
Lietuvos architektų rūmų (LAR) tarybą pasiekė Šiaulių architektų pranešimai bei vaizdinė medžiaga apie tai, kaip prieš Kalėdas bulvaro dalis, kurioje keisti vandens ir nuotekų tinklai, buvo lopoma asfaltu.
Nors asfaltuojant bulvarą buvo teigiama, kad asfaltuojama laikinai – iki pavasario, kol prasidės šios bulvaro dalies rekonstrukcija, daugelis šiauliečių stebėjosi, šaipėsi, replikavo, kad bulvaras asfaltuojamas su sniegu.
Tačiau dabar aiškėja, kad tai gali būti ne tik pinigų švaistymas, bet ir veiksmai, kurie gali turėti rimtų teisinių pasekmių.
LAR taryba sausio 23 dienos posėdyje nutarė „imtis veiksmų dėl Šiaulių bulvaro rekonstrukcijos ir kreiptis ne tik į Šiaulių savivaldybę, bet ir į kitas atsakingas institucijas dėl šių su aplinkos kokybe ir pagarba architektūrai nesuderinamų veiksmų“.
„Tai miesto pažeminimas iki kolūkio centro“
LAR, vienijančių visus atestuotus Lietuvos architektus, tarybos narys žinomas architektas Audrys Karalius „Šiaulių kraštui“ teigė, kad posėdyje svarstė apie bulvaro asfaltavimą pateiktą medžiagą.
„Supratome, kad problemos dėl bulvaro tęsiasi iš anksčiau ir problema nėra tik tas asfaltavimas. Pagrindinis nerimas yra dėl to, kad projektuojama labai svarbaus objekto rekonstrukcija. Pėsčiųjų gatvė – svarbi viešoji erdvė, o ne kokia vulgari eismo magistralė, kelio griovys ar užmiesčio keliukas“, – „Šiaulių kraštui“ teigė autoritetingas šalies architektas.
Jo manymu, laukų keliuko rekonstrukcijai užtektų minimalių architektūrinių uždavinių – elementaraus techninio skerspjūvio.
„O jeigu tai kultūros paveldo objektas ir jis yra didmiesčio širdyje, nes juk Šiauliai – ne kaimas, tiesa? Tai su tokiu elgesiu... Tai jau ne tik architektūros, bet ir politikos objektas. Miesto valdžia šitaip elgiasi su savo pagrindine viešąja erdve – ją traktuoja kaip kažkokį kaimo šunkelį... Tai juk miesto pažeminimas iki kolūkio centro“, – mano A. Karalius.
Jo manymu, šiauliečiai teisingai elgiasi keldami į viešumą tokį elgesį su pagrindinio miesto objekto „diskriminacija“.
„Lietuvos architektų rūmai labai atidžiai pažiūrės į bulvaro klausimą, nes ten, panašu, kvepia daugybe smulkių, o gal ir nesmulkių pažeidimų, pagudravimų, apėjimų, vadovavimasis Kelių techniniu reglamentu, matant šiame objekte tik kelią“, – sakė A. Karalius.
Kol kas LAR, A. Karaliaus teigimu, nėra susipažinę su bulvaro rekonstrukcijos techniniu projektu, o jį „būtų labai gerai ištraukti į dienos šviesą, nes kai atverti vieną smirdantį puslapį su tuo, kas yra užlopyta, panašu, kad ten gali būti ir daugiau problemų“.
Dėl bulvaro rekonstrukcijos buvo iškeltas į viešumą ne vienas skandalas, tačiau į juos nebuvo tinkamai sureaguota.
„Labai nenormali situacija, kai vietinė valdžia tokiais akivaizdžiais atvejais leidžia sau nereaguoti. Bulvaras tikrai ne tas atvejis, kai turėtų vykti nacionalinio masto sukilimas, tai turėtų būti savivaldos klausimas, bet ar savivalda tikrai yra savivalda? Tas pats vyksta ir Kaune, ir Anykščiuose, kai ryškūs diktatūrinio valdymo modeliai...“ – svarstė A. Karalius.
Jo teigimu, LAR laukia, kol bus pateikta visa informacija iš Šiaulių miesto savivaldybės, Kultūros paveldo departamento apie Šiaulių bulvaro rekonstrukciją ir išasfaltavimą.
„Žiūrėsime, kokie bus komentarai. Galbūt teks važiuoti į Šiaulius ir daryti viešą pasitarimą bei rasti bendrą kalbą. LAR funkcija nėra policininko ar teisėjo, bet bulvaras gali tapti vienu iš labiausiai ir nuolat stebimų LAR objektų. Kartais verta sustoti, pataisyti, kas pridirbta, ir toliau elgtis normaliai“, – mano A. Karalius.
Jo manymu, Šiaulių centre „jau ir taip yra pridaryta visokių nuotykių, kad galima akį išsilaužti“.
Taip pat užsiminė, kad LAR jau svarstė vienos iš bulvaro projekto vadovų – architektės Astos Kiaunienės etiką, o „jos elgesys buvo pripažintas kaip etikos pažeidimas – ir tai labai rimtas skambutis“.
Skandalai skandina bulvaro rekonstrukciją
„Šiaulių kraštas“ ("Prašo valdžios komentaro dėl „barbariško bulvaro išniekinimo“, 2019 01 18) rašė, kad Šiaulių regioninė architektūros taryba (ŠRAT), veikianti prie Lietuvos architektų rūmų, kiek anksčiau raštu kreipėsi į Šiaulių miesto merą, miesto Tarybą bei Administraciją, kad visuomenei būtų pateiktas komentaras dėl miesto pėsčiųjų bulvaro.
ŠRAT rašte teigiama, kad norima atkreipti dėmesį į „barbarišką Šiaulių pėsčiųjų bulvaro išniekinimą vietoje plytelių atstatymo pasirenkant asfalto dangą“.
ŠRAT mano, kad „netinkamas dangų atstatymo medžiagiškumo pasirinkimas demonstruoja nepagarbą šios urbanistinės viešosios erdvės projekto autoriams ir neatitinka Architektūros įstatyme numatytos prievolės stiprinti visuomenės supratimą apie architektūros kokybės reikšmę“.
„Šiaulių kraštas“ taip pat ne kartą rašė apie skandalingas istorijas, susijusias su bulvaro rekonstrukcija. Rašyta apie tai, kad kultūros paveldo objekto fragmentų turintis bulvaras buvo prilygintas tos pačios kategorijos susisiekimo komunikacijai, kaip ir žvyrkelis.
Esminės miesto architektūros dominantės techninio projekto rengimo ėmėsi ne architektūros, o kelininkų įmonė. Nepaisyta ir autorių teisių, neskubėta tartis su gyvais esančiais šios bulvaro dalies kūrėjais – architektais, dizaineriu.
Kilo klausimų dėl projekto vadovų galimybės projektuoti kultūros paveldo fragmentų turintį objektą bei jų etikos. Taip pat dėl viešųjų pirkimų, kai nurodyta grįsti bulvarą konkretaus pavadinimo, prekinio ženklo gaminiais, o tai gali būti šiurkštus viešųjų pirkimų pažeidimas.
Taip pat rašėme, kad praėjusią savaitę neįvyko Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro ir amfiteatro rekonstrukcijos viešasis pirkimas. Rangovų pasiūlymai ženkliai viršijo Savivaldybės nurodytas darbų kainas, o tai reiškia, kad 4,4 milijono eurų – URBAN programos lėšų – nebeužteks.
Simono Švitros (ELTA), redakcijos archyvo nuotr.
Lietuvos architektų rūmus, vienijančius visus Lietuvos atestuotus architektus, pasiekė žinia apie prieš Kalėdas užlopytą asfaltu bulvarą. Tai gali turėti rimtas teisines pasekmes.
Lietuvos architektų rūmų tarybos narys Audrys Karalius teigė, kad Šiaulių bulvaras gali tapti vienu labiausiai ir nuolatos stebimų objektų, nes jau „atverstas vienas smirdintis puslapis“.