
Naujausios
Korupcijos byla – vyrui, rinkimai – žmonai
„Šiaulių kraštas“ tęsia pasižvalgymus po partijų ir visuomeninių rinkimų komitetų kandidatų sąrašus. Ką politikos lyderiai veda paskui save valdyti Šiaulius? Valerijaus Simulik visuomeninio rinkimų komiteto „Už Šiaulius“ kandidatė Vitalija Šimkienė vadovauja bendrovei, kurios vardas siejamas su korupcijos byla švietimo įstaigose. Ši korupcijos byla įsuko trijų mokyklų direktores ir švaros paslaugas teikiančios įmonės vadovą. Teisminis procesas prasidėjo. V. Simulik sako: ateitis parodys, ar turės kolegei pretenzijų.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Korupcijos byla jau teisme
Minėto rinkimų komiteto sąraše V. Šimkienė įrašyta trečiojo dešimtuko viduryje. Nors kandidatė nuo lyderių tolokai, jos nuotrauka puikuojasi visuomeninio rinkimų komiteto reklaminiuose plakatuose šalia pirmojo vienuoliktuko.
V. Šimkienė 2016 metais dalyvavo rikimuose į Seimą, tačiau tada ji atstovavo Lietuvos laisvės sąjungai (liberalams). Moteris balotiravosi Akmenės–Mažeikių apygardoje. Seimo rinkimai jai buvo nesėkmingi.
V. Šimkienė šiandien vadovauja UAB „Švaros piramidė“. Šios įmonės vardas siejamas su dar 2017 metų pradžioje viešai nuskambėjusia korupcijos byla švietimo įstaigose. Įtariama, kad trijose miesto mokyklose – Medelyno, „Rasos“ ir Sporto gimnazijoje – už tai, kad „Švaros piramidė“ laimėtų patalpų valymo viešuosius konkursus, šios įmonės atstovas galimai davė kyšius.
Specialiųjų tyrimų tarnybos Šiaulių valdybos pareigūnai surinko duomenų, kad mokymo įstaigose viešieji pirkimai, perkant tam tikras aptarnavimo paslaugas, buvo organizuojami sudarant išskirtines sąlygas juos laimėti UAB „Švaros piramidė“.
Tyrimo metu atskleista ne vienerius metus veikusi korupcinė schema, pagal kurią trijų mokyklų direktorės iš valymo paslaugas mokykloms teikiančios minėtos bendrovės atstovų galimai ne kartą priėmė kyšius. Bendra kyšių suma galėjusi būti per 9,6 tūkstančio eurų. Už tai buvo susitarta, kad direktorės palankiau ir atlaidžiau vertins bendrovės teikiamas valymo paslaugas ir valymo kokybės trūkumus. Taip pat su bendrove anksčiau laiko nenutrauks sutarčių ar iš anksto informuos apie planuojamus valymo paslaugų pirkimus.
Medelyno progimnazijos vadovė atleista nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, paskiriant baudžiamojo poveikio priemonę – įmoką į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą ir konfiskuojant kaip kyšį gautus 1 300 eurų.
Kaltinimai šioje byloje pareikšti ir kandidatės į miesto Tarybą V. Šimkienės vyrui, buvusiam „Švaros piramidės“ direktoriui Vidmantui Šimkui. Jis kaltinamas papirkimu, apgaulingu apskaitos tvarkymu, sukčiavimu. Jau prasidėjo šios bylos teismo procesas. Pirmasis posėdis neįvyko, antrasis numatytas vasario pradžioje.
Beje, per 2015 metais vykusius savivaldos rinkimus, V. Šimkus kandidatavo į miesto merus, tačiau nesėkmingai.
V. Šimkienė dalyvauja Šiaulių "Rotary" klubo „Harmonija“ veikloje ir daliai miestiečių yra žinoma kaip viena labdaringo Vienos pokylio organizatorių.
Kai 2016 metais V. Šimkienė kandidatavo į Seimo narius, savo anketoje nurodė, kad dirbo UAB „Švaros piramidė“ direktoriaus pavaduotoja.
Pabandžius pakalbinti V. Šimkienę, ji atvirai paaiškinti situacijos nepanoro. Teisininkės išsilavinimą turinti kandidatė į miesto valdžią pareiškė, kad ji nėra susijusi su korupcijos byla, nes pačiai įmonei nėra pareikšti kaltinimai. Paklausta, ar „Švaros piramidė“ yra jos šeimos verslas, nuo atsakymo išsisuko ir pareiškė, kad daugiau nieko nekomentuos.
Šiandien pretenzijų neturi
Sąrašo lyderis Valerijus Simulik paaiškino, kad V. Šimkienė, išėjusi iš A. Zuoko LLS (liberalai) partijos, išreiškė norą kandidatuoti pagal jo vadovaujamo rinkimų komiteto sąrašą.
„Jei yra už ką, tai nuteis. Kiek aš žinau, teisia poną Šimkų, nemanau, kad žmona turėtų prisiimti atsakomybę už vyrą. Bet kuriam žmogui galima baudžiamąją bylą padaryti. Jokie įtarimai jai yra nepareikšti“, – pareiškė V. Simulik.
Prakalbus apie moralinę atsakomybę, sąrašo vedlys sakė: „Jei poną Vidmantą nuteis, tada ir žiūrėsime. Jei teisme bus pripažinta, kad „Švaros piramidė“ dalyvavo korupcinėje veikloje, turėsime kolegei pretenzijų. Šiandien aš jai pretenzijų neturiu“.
„Mes kviečiame į savo komandą įvairių partijų žmones, kuo plačiau mąstančius. Aš neteisiu žmonių be teismo sprendimo“, – teigė politikas.
Kodėl tolokai sąraše esanti kandidatė atsidūrė rinkimų plakatuose? V. Simulik paaiškino, kad plakatus su kandidatų penketukais, kas su kuo norėjo, tas ir susibūrė.
„Jie imasi iniciatyvos, aukoja pinigus į rinkimų sąskaitą ir apsimoka už tuos plakatus. Aš tiek pinigų neturiu, kad galėčiau apmokėti visos rinkimų kampanijos plakatus“, – tvirtino V. Simulik.
Žmogaus teisių komiteto pirmininkas ir „Svastika“
Pastaruoju metu ne ką mažiau aštrių klausimų keliama ir pačiam V. Simulik. Feisbuke Seimo narys pasidalijo dar 2018 metų kovą gauto apdovanojimo nuotrauka – liudijimu, kad jis yra apdovanotas visuomeniniu skautų ženklu „Svastika“ už pilietinę ir patriotinę veiklą. Liudijimą pasirašė jūrų skautijos „Divytis“ pirmininkas.
Politikas sulaukė klausimų, ar tinka Žmogaus teisių komiteto pirmininkui didžiuotis tokiu ženklu, kuris primena fašistinės Vokietijos simboliką.
„Jie atvažiavo į Seimą, sakė, kad nori mane pagerbti. Mačiau juos pirmą kartą. Atvažiavo su antspaudais, parašais, oficialiai. Nepradėsiu tikrinti, kam jie atstovauja. Nieko blogo nemačiau“, – komentavo politikas.
Lietuvos skautijos Jūrų skautų konferencijos seniūnė Asta Kederytė „Šiaulių kraštui“ pakomentavo, kad Seimo narį apdovanojusi organizacija su Lietuvos skautijos organizacija neturi nieko bendro. A. Kederytė patvirtino, kad Lietuvos skautija svastikos ženklo savo simbolikoje nenaudoja, nes organizacijai yra labai svarbūs istoriniai dalykai.
V. Simulik aiškina, kad jį apdovanojusios organizacijos naudojamas ženklas nėra toks, kokį naudojo nacistinė Vokietija.
„Žmonės neatrenka fašistinės Vokietijos naudoto ženklo, kuris reiškia jėgą, žudynes ir kita. Šis ženklas yra senosios Indijos šviesos, saulės ženklas. Šiandien Suomijos oro pajėgų vėliavoje yra svastikos ženklas“, – vardijo V. Simulik.
Anot Seimo nario, jei būtų naudojamas tikras nacių svastikos kryžius arba Rusijos žvaigždė, jam klausimų būtų kilę daugiau. V. Simulik prisipažino, kad jam netikėta, jog apdovanojimą įteikusi organizacija nėra Lietuvos skautijos narė.
„Bet tų organizacijų Lietuvoje, patikėkit, yra labai įvairių. Nuo tarptautinių, iki labai smulkių. Ir nepatogių lietuviams, kaip, pavyzdžiui, gėjų organizacija. Ar aš galiu, būdamas Žmogaus teisių komiteto pirmininkas, jas ignoruoti?“ – klausė politikas.
Jis tvirtino, kad kas susiję su patriotizmu, pagarba Lietuvai, jam yra svarbu, „o kas nori blogo, visada suras blogo“.
Kodėl beveik prieš metus gavęs apdovanojimą, tik dabar juo pasidžiaugė? Sako, gavęs laikė kabinete. Jį „pasikėlė“, kai rašė Seimo nario ataskaitą.
„Ji yra mano Seimo nario ataskaitoje ir niekam neužkliuvo“, – stebėjosi kilusia reakcija kandidatas į Šiaulių miesto merus.
Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.
Specialiųjų tyrimų tarnyba surinko duomenų, kad mokymo įstaigose viešieji pirkimai buvo organizuojami sudarant išskirtines sąlygas juos laimėti UAB „Švaros piramidė“. Jai šiuo metu vadovauja kandidatė į Šiaulių miesto tarybą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nors Vitalija Šimkienė įrašyta trečiojo dešimtuko viduryje, jos nuotrauka reklaminiuose plakatuose – šalia pirmojo vienuoliktuko.
Sąrašo vedlys Valerijus Simulik aiškino, kad pretenzijų kolegei turės tik tada, jei teismas pripažins „Švaros piramidę“ dalyvavus korupcinėje veikloje.