Knygų mugėje – ne tik knygos

Knygų mugėje – ne tik knygos

Kny­gų mu­gė­je – ne tik kny­gos

Šeš­ta­die­nį Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­jo­je bib­lio­te­ko­je vy­ku­sio­je kny­gų mu­gė­je „Įk­vėp­ki­me Lie­tu­vą“ lei­di­nius pri­sta­tė 21 lei­dyk­la, 12 au­to­rių. Mu­gė­je da­ly­va­vę ra­šy­to­jai ne tik da­li­jo au­tog­ra­fus, bet ir kū­rė eks­lib­ri­sus. Ren­gi­ny­je pa­mi­nė­tas Lat­vi­jos 100-me­tis – gra­fi­kos pa­ro­dą pri­sta­tė bei kon­cer­ta­vo Lat­vi­jos mu­zi­kan­tas Rod­ri­gas Fo­mi­nas.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Me­nų ir veik­los įvai­ro­vė

Kny­gų mu­gė bib­lio­te­ko­je tra­di­ciš­kai or­ga­ni­zuo­ja­ma tre­čią lapk­ri­čio šeš­ta­die­nį.

Mu­gės ati­da­ry­me svei­ki­nęs Sei­mo na­rys Sta­sys Tu­mė­nas pa­do­va­no­jo kny­gų, o Šiau­lių vys­ku­pas Eu­ge­ni­jus Bar­tu­lis lin­kė­jo, kad kiek­vie­na kny­ga bū­na pa­ra­šy­ta tie­so­je ir mei­lė­je.

Pa­sak Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­sios bib­lio­te­kos di­rek­to­riaus pro­f. dr. Bro­niaus Mas­ku­liū­no, ši mu­gė iš­si­ski­ria me­nų sin­te­ze.

Tarp mu­gės da­ly­vių su­ko­si vai­kų ir jau­ni­mo teat­ro stu­di­jos „Kom­pa­ni­ja šau­ni“ mi­mai. Sta­lo teat­ras ro­dė spek­tak­lį vi­sai šei­mai „Ste­buk­lin­gas so­das“ (re­ži­sie­rė Sau­lė De­gu­ty­tė), pa­si­ro­dy­mą su­ren­gė ak­to­rės Mo­ni­kos Šal­ty­tės ir "Fo­ru­mo" teat­ras. M. Šal­ty­tė mo­de­ra­vo po­kal­bį su vai­kų ra­šy­to­ja Kris­ti­na Gu­do­ny­te.

Gro­ži­nes, moks­li­nes kny­gas mu­gė­je pri­sta­tė Liu­tau­ras De­gė­sis, Lau­ra Sin­ti­ja Čer­niaus­kai­tė, Min­dau­gas Jo­nas Ur­bo­nas, Ra­mu­nė Mu­raus­kie­nė, Ro­lan­das Pa­ra­fi­na­vi­čius, M. P. E. Mar­ty­nen­ko, Dai­nius Ju­ne­vi­čius, Rim­gau­das Vir­gi­ni­jus Ka­za­ke­vi­čius.

Vi­ta Mor­kū­nie­nė kvie­tė į dis­ku­si­ją, skir­tą Tė­vo Sta­nis­lo­vo me­tams. Au­to­rė pri­sta­tė Tė­vo Sta­nis­lo­vo žo­džio au­ten­ti­ka iš­si­ski­rian­čios kny­gos „Po­kal­biai Tė­vo Sta­nis­lo­vo ce­lė­je“ ant­rą­jį lei­di­mą ir fo­tog­ra­fi­jų pa­ro­dą „Pa­ber­žės švie­sos“. Dis­ku­si­ją mo­de­ra­vo doc. Da­lia Ja­kai­tė.

Kel­miš­kis dai­li­nin­kas And­rius Se­sels­kas gra­fi­kos dar­bų al­bu­mą „Sie­los so­dai“ pri­sta­tė kar­tu su Ona Jau­ta­ke, ku­rios ei­lės įsi­lie­ju­sios į al­bu­mą.

Pro­fe­so­rius Vy­tau­tas Bi­kul­čius nu­kė­lė į Pran­cū­zi­ją: skai­tė pa­skai­tą „Kur ve­da Pie­kiel­nis?“ (pran­cū­zų ro­ma­nas šian­dien).

Vy­dū­no ir Ajur­ve­dos klu­bas kvie­tė gy­ven­ti svei­kai – pri­sta­tė pro­jek­tą „Idea­lios Svei­ka­tos Uni­ver­si­te­tas“.

Iš­ban­dy­ti nau­jas veik­las ska­ti­no Šiau­lių, Rad­vi­liš­kio, Kel­mės, Pak­ruo­jo, Jo­niš­kio ra­jo­nų sa­vi­val­dy­bių bib­lio­te­kos, Šiau­lių vals­ty­bi­nė ko­le­gi­ja.

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus Edu­ka­ci­jos cent­ras pa­ren­gė tar­pu­ka­rio Lie­tu­vos pra­džios mo­kyk­lą, o Fo­tog­ra­fi­jos mu­zie­jus su­pa­žin­di­no su ret­ro­mo­der­nia fo­tog­ra­fi­ja.

Jau­ni­mas bu­vo kvie­čia­mas į dis­ku­si­ją „(Į)kvėpk Lie­tu­vą“. Ki­no sa­lė­je ro­dy­ti Lie­tu­vos ki­no stu­di­jos fil­mai „Skry­dis per At­lan­tą“, „Vai­kai iš "Ame­ri­kos" vieš­bu­čio“.

Lei­dyk­lų ir au­to­rių kny­gų bu­vo ga­li­ma įsi­gy­ti dvie­jo­se bib­lio­te­kos aukš­tuo­se.

Ne­se­niai le­gen­dą apie Šiau­lius „Bu­liaus kal­nas“ iš­lei­dęs vai­kiš­kų kny­gų au­to­rius šiau­lie­tis Dai­nius Šu­kys sa­kė ra­šan­tis nau­ją pa­sa­ką: jo­je vei­kia la­pė, ku­ri gu­lė­jo ant ke­lio ir lau­kė žu­vies, meš­ka, ku­ri rin­ko mo­ne­tas, kiš­kis, ku­ris su­ma­nė, kad rei­kia švęs­ti ir pu­sę gim­ta­die­nio, ežiu­kas su fo­toa­pa­ra­tu.

„Pa­sa­ka bus links­ma ir pa­tiks ma­moms ir tė­ve­liams. Jei ma­mos ir tė­ve­liai skai­tys, ir vai­kai skai­tys“, – įsi­ti­ki­nęs au­to­rius.

Bu­vu­si „Šiau­lių kraš­to“ žur­na­lis­tė Ni­jo­lė Kos­kie­nė au­tog­ra­fus ra­šė į švie­žu­tė­lę kny­gą „Špyl­kos ir šle­pe­tės“. Šią kny­gą bib­lio­te­ko­je au­to­rė pri­sta­tys gruo­džio 7 die­ną.

Kny­gos pa­grin­das – hu­mo­res­kos, ku­rios bu­vo pub­li­kuo­tos „Šiau­lių kraš­to“ laik­raš­ty­je, šeš­ta­die­nio „Gy­ve­ni­mo prie­sko­nių“ skil­ty­je 1999–2013 me­tais. Vi­sos is­to­ri­jos įkvėp­tos gy­ve­ni­mo – vis­kas tik­ra.

„Tai hu­mo­res­kų, bet kar­tu – ir rim­ta kny­ga apie mo­te­rų, vy­rų san­ty­kius, apie mo­ters vi­du­ti­nio (ar­ba ne­nu­sa­ko­mo) am­žiaus pa­stan­gas iš­lik­ti mo­te­ri­mi to­kia­me su­dė­tin­ga­me pa­sau­ly­je, iš­gy­ven­ti vi­sas kri­zes ir pa­si­rū­pin­ti vy­ru, ku­ris ir­gi kny­go­je pa­vaiz­duo­tas. Žo­džiu, san­ty­kių va­do­vė­lis“, – juo­kė­si N. Kos­kie­nė.

Mi­nė­jo šimt­me­čius

Mu­gės me­tu pa­skelb­ti Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­sios bib­lio­te­kos or­ga­ni­zuo­to kon­kur­so „Ex­lib­ris. At­kur­tai Lie­tu­vai – 100“ nu­ga­lė­to­jai, pri­sta­ty­tas ka­ta­lo­gas ir kny­ga-al­bu­mas.

Eks­lib­ri­sų kon­kur­se da­ly­va­vo 220 au­to­rių iš 35 pa­sau­lio ša­lių, jie at­siun­tė ver­ti­ni­mui 376 ori­gi­na­lius eks­lib­ri­sus.

Dar­bus ver­ti­no ko­mi­si­ja, su­da­ry­ta iš JAV, Lat­vi­jos, Len­ki­jos, Lie­tu­vos dai­li­nin­kų ir ko­lek­ci­nin­kų, jai va­do­va­vo Lie­tu­vos na­cio­na­li­nės kul­tū­ros ir me­no pre­mi­jos lau­rea­tas dai­li­nin­kas pro­f. Pet­ras Rep­šys.

I pre­mi­ja skir­ta Hay­kui Gri­go­rya­nui iš Ar­mė­ni­jos, II – Lie­tu­vos at­sto­vei Ug­nei Ži­ly­tei, III – Ger­va­sio Rob­le­sui iš Pie­tų Af­ri­kos Res­pub­li­kos.

Pas­ka­ti­na­mo­sios pre­mi­jos ke­liaus Bu­ra­kui Er­ha­nui Tar­la­ka­za­nui į Tur­ki­ją ir ru­sei Tat­ja­nai Kriu­ko­vai.

Kny­gų mu­gės va­ka­ras bu­vo skir­tas Lat­vi­jai, ku­ri lapk­ri­čio 18 die­ną šven­tė vals­ty­bės su­kū­ri­mo 100-me­tį.

Miš­ria tech­ni­ka kur­tą gra­fi­kos dar­bų pa­ro­dą „Igo“ pri­sta­tė Rod­ri­go Fo­mi­nas, Lat­vi­jos praė­ju­sio am­žiaus de­vin­to­jo de­šimt­me­čio žvaigž­dė.

Šie­met Igo mi­ni mu­zi­ki­nės veik­los 40-me­tį – ne­tru­kus pra­si­dės jo kon­cer­tai „Ug­nis“.

Mu­gės lan­ky­to­jams Igo pa­dai­na­vo ir jį pla­čiai iš­po­pu­lia­ri­nu­sią dai­ną, su ku­ria 1986 me­tais nu­ga­lė­jo „Jūr­ma­los“ fes­ti­va­ly­je.

1988 me­tais Igo at­li­ko pa­grin­di­nį Lačp­lė­sio vaid­me­nį Ma­ros Za­ly­tės ir Zig­ma­ro Lie­pi­nio miu­zik­le „Lačp­lė­sis“. Miu­zik­las su­lau­kė mil­ži­niš­kos sėk­mės. Igo eksp­rom­tu pa­dai­na­vo par­ti­ją iš šio miu­zik­lo.

Fi­lo­so­fas, ra­šy­to­jas, eseis­tas Ar­vy­das Juo­zai­tis sve­čius iš Lat­vi­jos svei­ki­no lat­viš­kai. Sa­va­ran­kiš­kai lat­viš­kai iš­mo­kęs A. Juo­zai­tis ap­gai­les­ta­vo, kad po 30 me­tų lie­tu­viai ir lat­viai dar ne­mo­ka vie­ni ki­tų kal­bos: „Tai ro­do, ko­kia mū­sų po­li­ti­ka, jei te­be­si­kal­ba­me tar­pi­ne kal­ba. Ši­taip ap­leis­ti mū­sų drau­gys­tę – nu­si­kal­ti­mas atei­čiai, ne tik da­bar­čiai.“

Kny­gą „Tė­vy­nės tuš­tė­ji­mo me­tas 2000–2017“ tu­rė­jęs pri­sta­ty­ti A. Juo­zai­tis Lat­vi­jos 100-me­čio iš­va­ka­rė­se dau­giau­sia dė­me­sio sky­rė kai­my­ni­nei ša­liai, jos is­to­ri­jai, kul­tū­rai.

Lat­vi­jai A. Juo­zai­tis yra sky­ręs kny­gą „Ry­ga – nie­kie­no ci­vi­li­za­ci­ja“. Su­si­ti­ki­me sve­čias sa­kė tu­rė­jęs min­čių ir kny­gai apie Šiau­lius, bet šiuo me­tu ra­šo apie Kau­ną.

Kny­gų mu­gė bai­gė­si tran­kiai – af­ri­kie­tiš­kų būg­ne­lių rit­mais.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Kny­gų mu­gė­je bu­vo ga­li­ma įsi­gy­ti ir nau­jau­sių kny­gų, ir se­nes­nių lei­di­nių.

Dai­li­nin­kas And­riaus Se­sels­kas gra­fi­kos dar­bų al­bu­mą su Onos Jau­ta­kės ei­lė­mis „Sie­los so­dai“ pri­sta­tė su ra­šy­to­ja Ona Jau­ta­ke (cent­re) ir su­si­ti­ki­mo mo­de­ra­to­re Jur­gi­ta Se­sels­kie­ne.

Kon­kur­so „Ex lib­ris. At­kur­tai Lie­tu­vai – 100“ ant­ro­sios vie­tos lai­mė­to­ja Ug­nė Ži­ly­tė. Kon­kur­se pri­zi­nę vie­tą lai­mė­jo vie­nin­te­lė Lie­tu­vos at­sto­vė.

Ni­jo­lė Kos­kie­nė kny­gą „Špyl­kos ir šle­pe­tės“ bib­lio­te­ko­je pri­sta­tys gruo­džio 7 die­ną. Kny­gų mu­gė­je – pir­ma­sis bend­ra­vi­mas su skai­ty­to­jais.

Igo Fo­mi­no kū­ri­nys „Šer­mukš­nio šir­dis“. Lat­vio pa­ro­da bib­lio­te­ko­je eks­po­nuo­ja­ma nuo lapk­ri­čio 7 iki 21 die­nos.

Kny­gų mu­gė­je links­mi­no­si ir links­mi­no mi­mai.

Ie­vos SLONKS­NY­TĖS nuo­tr.

Igo Fo­mi­nas (kai­rė­je) ne tik pri­sta­tė gra­fi­kos pa­ro­dą, bet ir dai­na­vo. De­ši­nė­je – pro­fe­so­rius Vai­do­tas Ja­nu­lis.

Bib­lio­te­kos Kny­gos gra­fi­kos cent­re eks­lib­ri­są su­kū­rė ir fi­lo­so­fas, ra­šy­to­jas, eseis­tas Ar­vy­das Juo­zai­tis.