
Naujausios
Frenkelių gatvė tęsia žydų istoriją
Šiaulių apskrities žydų bendruomenė vakar pakvietė į naują vardą gavusią Šiaulių gatvę – Elnio gatvė buvusioje Chaimo Frenkelio odų fabriko teritorijoje tapo Frenkelių gatve. Žydų bendruomenių atstovai tai vertina kaip svarbų istorinį įvykį.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Istorinis įvykis
Atidengti pirmosios lentelės su naujos Frenkelių gatvės pavadinimu ant namo, pažymėto 23-iuoju numeriu, drauge su žydų bendruomenių nariais atvyko Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvai Amir Maimon, Rygos sinagogos ir Lietuvos žydų rabinas Kalev Krelin, Kauno, Klaipėdos bei Ukmergės žydų bendruomenių vadovai.
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis pranešė, kad verčiamas naujas miesto istorijos puslapis ir visų akivaizdoje vyksta istorinis įvykis: įamžinama Frenkelių šeima, kuri „labai daug prisidėjo prie Šiaulių pramonės kūrimosi ir Šiaulių miesto vystymosi“.
S. Kerbelis prisiminė, kad Frenkelių šeima ne tik pastatė fabriką, bet ir rėmė mokyklas, statė išskirtinius pastatus – veikla apėmė daug daugiau nei tik šeimos verslą.
„Chaimas Frenkelis yra pavyzdys, ką gali vienas žmogus – atvažiavęs į Šiaulius ir pradėjęs nuo 10-ies žmonių, savo veiklą išvystė iki imperijos ir paliko įspūdingus paveldo objektus“, – sakė S. Kerbelis.
Jis minėjo, kad šiemet Lietuvos valstybė mini 100-metį, Izraelio valstybė – 70-metį, o Lietuvos žydų bendruomenė – įsikūrimo 30-metį, todėl „simboliška, kad atsirado dar vienas ženklas Frenkelio garbei Šiauliuose“.
Drauge puoselėja atminimą
Dažnas svečias Šiauliuose Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvai Amir Maimon prisiminė karaliaus Saliamono mintį, kad „geras vardas yra geresnis nei geras aliejus“.
Ambasadorius vos prieš porą savaičių nuėmė savo alyvuogių derlių, iš kurio bus kokybiško aliejaus, kuris tinkamas ir menorai uždegti. Tačiau net geriausias aliejus, ambasadoriaus teigimu, sugenda per porą metų, o gero žmogaus vardas lieka amžinybei. Taip, A. Maimon žodžiais, yra ir su Frenkelių vardu.
Rabinas K. Krelin, atidarant Frenkelių vardu pavadintą gatvę, sukalbėjo specialią maldą už žmones, dirbančius gerus darbus visuomenės labui.
Lietuvos žydų bendruomenės vykdantysis direktorius Renaldas Vaisbrodas, kilęs iš Šiaulių, akcentavo, kad Frenkelių giminės vardas bus „užrašytas šioje vietoje neištrinamai“.
Pasveikinti atvyko ir Ukmergės žydų bendruomenės pirmininkas Artūras Taicas, nes Chaimas Frenkelis yra kilęs iš Ukmergės, šiame mieste taip pat statęs reikšmingų pastatų.
Klaipėdos žydų bendruomenės pirmininkas Feliks Pozemskij sakė, kad be Lietuvos nepriklausomybės nebūtų ir žydų bendruomenės atgimimo, o dabar, „kaip Mozė turime vaikščioti 40 metų, kad pasikeistų sąmonė, ir įvyktų tikrasis atgimimas“.
Kauno žydų religinės bendruomenės vadovas Mauša Bairakas S. Kerbeliui įteikė jo vadovaujamos bendruomenės išleistą proginę paauksuotą monetą Kauno Gaono Rabino Icchako Elchanano Spektoriaus (1817–1896) 200-ųjų gimimo metinių proga. Ji teikiama tiems, kurie puoselėja Lietuvoje žydų istoriją, kultūrą, paveldą, saugo kapines, tęsia judaizmo tradicijas.
Šiaulietis Chaimas Šeras prisiminė, kaip paauglys drauge su kitais žydų berniukais pirmiausia atsidūrė „ne mokykloje, o „Elnio“ kombinate": „Dirbome čia, lošėme futbolą, vyrais tapome, todėl ta Frenkelio teritorija – ir mūsų gyvenimas.“
Atminimas – apleistoje gatvelėje
Apskrities žydų bendruomenės vadovas S. Kerbelis vylėsi, kad Frenkelių gatvė „ateityje galbūt bus patrauklesnė ir galbūt tai pirmas ženklas, kad šioje vietoje bus įamžinamas miesto paveldas“.
Seimo narys šiaulietis Stasys Tumėnas prisiminė, kad buvo diskusijų, ar tikrai verta Frenkelio vardu pavadinti apleistą pramoninę gatvelę – „ar ne per menka ši erdvė įvardinti ją Frenkelio vardu“, kai toks didžiulis Ch. Frenkelio indėlis į Šiaulių pramonę, prekybą, kultūrą ir architektūrą.
Svarstyta, gal pirmiau sutvarkyti šią gatvelę, o tada jai suteikti garbingą vardą. „Vardo suteikimas galbūt bus paskata kitam žingsniui – sutvarkyti erdves, atstatyti pastatus ir gatves“, – vylėsi Seimo narys.
Vienas iš idėjos iniciatorių gatvę pavadinti visos Frenkelių giminės vardu buvo vicemeras Domas Griškevičius. Jis tikino, kad „Savivaldybė dar turės bendradarbiauti su šioje teritorijoje esančiais verslo subjektais, kad jie kuo greičiau pasikeistų ir savo lenteles“ su naujos gatvės pavadinimu.
Šiaulių apskrities žydų bendruomenė, pasak D. Griškevičiaus, mokėjo už lentelės pagaminimą, nes „už namo numerio lentelę moka jos savininkas“.
Vicemeras viliasi, kad „miesto biudžete atsiras maža eilutė“, kad būtų padaryti Ch. Frenkelio odų fabriko „dabarties ir praeities žemėlapiai turistams“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Lentelę su Frenkelių gatvės pavadinimu atidengia (iš kairės) Ukmergės žydų bendruomenės pirmininkas Artūras Taicas, Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvai Amir Maimon, Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis, Seimo narys Stasys Tumėnas.
Nuspręsta, kad gatvė vadinsis ne Chaimo Frenkelio, o visos Frenkelių giminės vardu.
Šiaulietis Chaimas Šeras prisiminė, kad „Elnio“ fabrike prabėgo pusė jo gyvenimo – teko čia ir dirbti, ir paauglystėje žaisti futbolą.