
Naujausios
Žydų antkapiai nebebus mindomi
Apie tai, kad Aušros tako akmeniniai laiptai grįsti senųjų žydų kapinių antkapių akmenimis, Šiaulių žydų apskrities bendruomenė kalba jau nuo Lietuvos nepriklausomybės atgavimo. Vakar Šiauliuose pakeista pirmoji tokia akmeninė plyta, paklota ten dar sovietmečiu, kai šalyje buvo naikinama žydų bendruomenės kultūra.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Antkapių akmenys išvežti į kapines
Po skaudaus Senųjų žydų kapinių išniekinimo, kai kasant vandentiekio tranšėją buvo iškasinėti ir žmonių kaulai, miesto žydų bendruomenė priminė ir kitą istorinį faktą – apie antkapių akmenimis grįstus laiptus take šalia miesto Savivaldybės.
Dar vasarą meras Artūras Visockas viešai aiškino, kad Savivaldybė neturi dokumentų, kurie patvirtintų tokius faktus, todėl kokių nors pokyčių neplanuojama.
Vakar Aušros take apsilankęs vicemeras Domas Griškevičius pasakojo, kad po to buvo bendraujama su žydų bendruomene, aiškinamasi situacija ir nuspręsta tuos akmenis, ant kurių aiškiai matosi antkapiniai užrašai jidiš kalba, pakeisti.
Šis darbas patikėtas Savivaldybės bendrovei „Saulės dominija“. Jos darbuotojai išėmė vieną plytą Aušros tako laiptuose ir dar du akmenis iš P. Cvirkos gatvės 62 daugiabučio kieme esančios akmeninės sienutės ir nuvežė juos į senąsias žydų kapines.
Laiptuose dar vienas akmuo pakeistas dėl estetinių priežasčių. Išimti akmenys buvo pakeisti naujais.
Vicemeras neslėpė, kad bendruomenės atstovai nurodė dar du akmenis laiptuose. Jie taip pat bus pakeisti, tačiau tik dabar užsakyti pagaminti nauji atitikmenys, todėl tai šiek tiek užtruks.
Vicemeras žadėjo, kad prie Aušros tako laiptų atsiras lentelė, pažyminti faktą, kad sovietmečiu klojant laiptus jiems buvo panaudoti akmenys iš Senųjų žydų kapinių.
„Tie akmenys čia stovi kelis dešimtmečius, Savivaldybėje nėra jokių dokumentų apie tai, tačiau po susitikimų su žydų bendruomene nusprendėme nebepermesti tą problemą ateities kartoms, o ką galime, padaryti čia ir dabar“, – aiškino D. Griškevičius.
Jis paaiškino, kad šiandien nėra finansinių galimybių pakeisti visus laiptus, todėl išimtos tos dalys, kurias nurodė bendruomenė, nes ten aiškiai matosi užrašai jidiš kalba.
Pirmas žingsnis, atkuriant teisingumą
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis pasidžiaugė, kad žengtas žingsnis, Šiauliuose atkuriant istorinį teisingumą ir dėkojo Savivaldybei už supratimą, kad to reikia ne tik žydų bendruomenei, bet ir visam miestui, ir net visai Lietuvai.
„Tie akmenys paimti nuo kapų, kuriuose palaidoti žmonės, davę nemažai Šiaulių miesto vystymuisi. Kai susikaups daugiau tų akmenų, spręsime, gal kokį monumentą padarysime“, – sakė bendruomenės pirmininkas.
Bendruomenės administratorė Antonina Gainulina prisiminė, kad pirmaisiais Lietuvos nepriklausomybės metais tarpukario žydų istorijos metraštininkas, kalintas gete ir koncentracijos stovykloje, Leiba Lipšicas Šiaulių miesto savivaldybėje kėlė klausimą dėl paminklinių akmenų, suklotų į laiptus pakeitimo, tačiau buvo pažadėta akmenis apversti, kad nesimatytų užrašų, o pakeisti tik tada, kai bus sulaukta palankesnės finansinės situacijos.
A. Gainulina įsitikinusi, kad bet kokios tautybės, bet kokio tikėjimo žmonėms būtų skaudu, jei jų artimųjų antkapiais vaikščiotų žmonės, todėl džiaugėsi, kad pirmieji žingsniai to išvengti padaryti.
Ant laiptų susirinkę žmonės pasakojo, kad Šiauliuose apsilankęs Izraelio ambasadorius, apžiūrėjo akmeninę sienutę daugiabučio kieme ir ant vieno akmens perskaitė mirusio žmogaus vardą ir pavardę.
Per rekonstrukciją laiptai keičiami nebus
Šiauliuose vykdomas Prisikėlimo aikštės ir jos prieigų rekonstrukcijos projektas, kuris apima ir Aušros tako atnaujinimą.
Vakar paminklinio akmens iškėlimą stebėjęs architektas projekto autorius Vytenis Rudokas paaiškino, kad laiptai iš esmės rekonstruojami nebus. Keisis tik pirmos trys laiptų pakopos, nes nuo vandens yra įdubusios. Taip pat bus klojamos naujos trinkelės, tačiau akmeniniai laiptai liks tie patys.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Dešimtmečius laiptuose myniotas antkapio akmuo išvežtas į Senąsias žydų kapines. Ten atsidurs dar keli tokie akmenys. Anot bendruomenės atstovų, ant vieno iš jų galima net perskaityti mirusio žmogaus vardą ir pavardę.
„Saulės dominijos“ darbuotojai išmontavo iš laiptų akmeninę plytą, ant kurios matėsi užrašai jidiš kalba.
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas S. Kerbelis (kairėje) dėkojo Savivaldybei už žengtą žingsnį atstatant istorinį teisingumą. Greta – mero pavaduotojas D. Griškevičius.