
Naujausios
Po to, kai rašėme
Ar yra pinigų taškymo ribos?
Antradienį „Šiaulių krašto“ straipsnyje „Ištaškyti šiauliečių pinigai – kaip lapas „gėdai“ pridengti“ teigiama, kad Šiaulių miesto savivaldybė šiais metais biudžete nusimatė teisinėms išlaidoms 250 tūkstančių eurų (kol kas išleido apie pusę). Per pastaruosius porą metų vienos įstaigos vadovo atleidimo teismuose ištaškyta 20 tūkstančių, eurų, kitos – beveik 40 tūkstančių ir dar ne pabaiga.
Administracijos direktorius Antanas Bartulis ramus: palyginti su 140 milijonų biudžetu tai nėra daug.
Kiek daug? Kokios viešųjų pinigų švaistymo ribos?
Kai kurie politikai reikalauja mero Artūro Visocko atsakomybės. Meras rodo į miesto Tarybą ir sako, kad už tai atsakingi Tarybos nariai, kurie laimina pralaimimų bylų ir tuo pačiu pinigų švaistymo procesą.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Atleidžia, o po to „kala“ merą
Mero pavaduotoją Domą Griškevičių 2016 metų pabaigoje miesto Taryba atleido iš pareigų. Jis Tarybos sprendimą apskundė teismui. Po poros mėnesių meras A. Visockas pasirašė taikos sutartį ir į pareigas jį sugrąžino bei sumokėjo kompensaciją už priverstines pravaikštas bei teismines išlaidas.
D. Griškevičius:
„Turime suvokti, kad Savivaldybė yra didžiulė institucija. Nėra tokių didelių įstaigų, kad neturėtų teisminių ginčų ir išlaidų. Panašiai skiriama pinigų šiems dalykams kasmet. Gal ir mažai, gal reikia ir milijono, bet užtenka ir to, ką skiriame. Kažkur pralaimima, kažkur laimima. Iš vadinamosios „Gilo statybos“ savininkų Vilniaus apygardos teisme priteista 160 tūkstančių nesumokėto žemės mokesčio. Tai tikrai didelė suma ir nauda miestui.
Lietuvos teisinėje bazėje yra spragų, teisės aktai prieštarauja vienas kitam. Dėl sporto įstaigų vadovų atleidimo yra pateiktas kasacinis skundas. Ne tiek svarbu, laimėsime ar pralaimėsime, bet bus suformuota vieninga teisminė praktika visoje Lietuvoje. Tai irgi nėra blogai.
Tarybos nariams irgi tenka atsakomybė. Plaukimo mokyklos vadovo atleidimo byla prasidėjo nuo Tarybos sprendimo. Kai reikėjo laiku priimti sprendimą, Taryba jį atidėjo, nors teisininkai perspėjo, kad tai turės pasekmių. Kai politikai po kelių savaičių vis dėlto priėmė sprendimą, teismai buvo pralaimėti dėl praleistų terminų.
Tie patys asmenys paskui „kala“ merą, reikalauja padengti išlaidas. Buvęs administracijos direktorius Eduardas Bivainis dėl savo atleidimo laimėjo bylą prieš Tarybą. Kur čia Tarybos narių atsakomybė? Ar jie pervedė savo lėšas už teisines išlaidas?“
Opozicija – skysta
Kontrolės komiteto pirmininkas Alfredas Lankauskas, bandęs komitete nagrinėti teisinių išlaidų konkrečioje byloje klausimus, bet be rezultatų:
„Neadekvačios išlaidos teismams. Tai užplanuojama biudžete iš anksto, numatant, kad bus daug teisinių išlaidų. Šioje vietoje meras A. Visockas yra teisus, jis padarė daugiau nei visi kiti miesto merai kartu sudėjus. Dauguma merų anksčiau sukosi su savo juristų pagalba.
Taip, Taryba pritaria pinigų skyrimui teisiniams bylinėjimams, bet opozicija niekada nepritarė tokiam išlaidų straipsniui.
Kiekvienas euras išleistas be prasmės miesto biudžetui yra daug. Jei 40 tūkstančių vienam teisminiam procesui yra nedaug, tai niekai yra A. Bartulio pažadai taupyti biudžeto išlaidas.
Yra ir Tarybos atsakomybė. Dėl plaukimo mokyklos vadovo atleidimo, visuomenės spaudimas buvo didelis, o ir pats vadovas galbūt nebuvo visiškai „švarus“, kad būtų buvę galima ištiestomis rankomis jį ginti. Savivaldybės tarybos opozicija neturi įgaliojimų kontroliuoti išlaidų teisminiams procesams, kol neturi balsų persvaros. Noriu mestelėti akmenuką ir į opozicijos daržą – ji yra skysta ir neryžtinga“.
Taryba teismuose gintis negali
Frakcijos „UŽ Šiaulius“ seniūnas ir vienas opozicijos lyderių Denis Michalenko:
„Ar mes, tvirtindami biudžetą matėme tą teisinių išlaidų eilutę, ar ji paslėpta tarp kitų išlaidų? Teisinės išlaidos reikalingos, kai yra ginamas viešasis interesas, kai bylos laimimos ir yra nauda miestui. Bet kai yra bylinėjamasi dėl vadinamojo principo, čia jau kita medalio pusė. Tada jau ir 10 tūkstančių eurų yra riba. Taškytis viešaisiais pinigais yra neatsakinga. Tačiau, jei teisinių išlaidų vienas euras atneš du eurus naudos, tai ir šimto tūkstančių negaila.
Taryba neturi galimybių ginti savęs teismuose. Ten jai atstovauja meras arba jo įgaliotas asmuo, jei meras nieko neįgalioja, tai mes ir neturime galimybių ginti savo sprendimų“.
Esmė – brangūs advokatai
Aurimas Žvinys, frakcijos „Dirbame miestui“ seniūno pavaduotojas, Valstybinio Šiaulių dramos teatro direktorius:
„Sunku komentuoti teismines išlaidas – tai daug ar mažai. Jeigu tai vardan viešojo intereso ir tiek kainuoja paslaugos, nieko nepadarysi. Būtų advokatų įkainiai mažesni, tos sumos būtų mažesnės.
Ar verta bylinėtis? Manau, kad verta. Jei yra siekis išsiaiškinti tiesą, iškelti nusikaltimą ar apginti viešąjį interesą, tai reikia.
Čia kaip ir gydymo srityje. Vieno žmogaus liga kartais pareikalauja labai brangių vaistų, bet skyrus kad ir milžiniškas lėšas, išgelbėjama jam gyvybė. Nors už tą pinigų sumą būtume galėje padėti daugeliui žmonių. Tai lygiagretūs dalykai.
Taryba lyg ir turėtų prisiimti dalį atsakomybės, bet paprastai teisininkų visada klausiame jų nuomonės. Tarybos nariai yra skirtingų profesijų žmonės ir negali visko žinoti. Ten kur yra bendra kolektyvinė atsakomybė, tai ji ir jokia“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Tarybos narys Aurimas Žvinys mano, kad Tarybos atsakomybė už ištaškytus miestiečių pinigus pralaimimiems teismams yra ribota, nes kur kolektyvinė atsakomybė, ten jos nėra visai.
Vienas iš Tarybos opozicijos lyderių Denis Michalenko įsitikinęs, kad taškytis viešaisiais pinigais yra neatsakinga.