
Naujausios
Prasideda festivalis „Jėga/Cool!“
Šiandien Valstybiniame Šiaulių dramos teatre (VŠDT) Keistuolių teatro spektakliu „Bambeklis Bajoras“ prasideda V tarptautinis teatrų vaikams ir jaunimui Asitežo festivalis „Jėga/Cool!“. Festivalio programoje – penkiolika Lietuvos teatro kolektyvų ir šešios užsienio šalių trupės. Penkias dienas vyksiantis festivalis į spektaklius kviečia įvairiausio amžiaus žiūrovus: nuo 0 iki 18 plius.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Beveik trisdešimt spektaklių
Vakar VŠDT pastatas tapo plačiai išsižiojusia, atsimerkusia ir žiūrovus vidun, į naują patirtį, įtraukiančia linksma būtybe. Specialiai festivaliui dekoraciją „Plačiai atmerktos akys“ sukūrė šiuo metu Vilniuje gyvenanti šiaulietė menininkė Eglė Narbutaitė.
Festivalį „Jėga/Cool!“ organizuoja Lietuvos teatrų vaikams ir jaunimui asociacija Asitežas (Assitej). Veiklą Lietuvoje asociacija pradėjo prieš 18 metų, VŠDT į ją įstojo prieš porą metų. Festivalis „Jėga/Cool!“ yra vykęs Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune.
Vakar organizatoriai festivalį pristatė spaudos konferencijoje Valstybiniame Šiaulių dramos teatre.
Festivalis spalio 2–6 dienomis vyks Šiauliuose, Naisiuose (Šiaulių r.) ir Kelmėje.
Festivalio programoje – penkiolika Lietuvos teatro kolektyvų ir šešios užsienio šalių trupės iš Nyderlandų, Italijos, Suomijos, Estijos, Norvegijos, Lenkijos ir Švedijos.
Lietuviškoje programoje spektaklius pristatys Keistuolių teatras, Kelmės mažasis teatras, teatras „Atviras ratas“, Mazūrų namų lėlių teatras, Pasvalio policijos teatras, šokio teatras „Dansema“, „Vaivorykštės teatras“, Panevėžio teatras „Menas“, Alytaus miesto teatras, „Stalo teatras“, Kauno nacionalinis dramos teatras, Vilniaus kamerinis teatras, Valstybinis Šiaulių dramos teatras, Baltijos cirkas, „Naisių vasaros" teatras.
Iš viso bus surengta beveik trisdešimt pasirodymų.
Pasak Lietuvos Asitežo asociacijos prezidentės Violetos Podolskaitės, svarbu, kad teatrą galėtų pasiekti kuo daugiau vaikų.
„Nulaužk interneto kodą ir įkvėpk gryno oro“, – tokią užduotį šiam laikmečiui formuoja organizatoriai. V. Podolskaitės įsitikinimu, tikro bendravimo ir bendravimo, kurį gali duoti teatras, niekas nepakeis.
Teatras – ne tik laisvalaikis, bet ir psichoterapija, todėl festivalyje labai svarbu amžiaus grupės, kad būtų su žiūrovu kalbama jam suprantama teatro kalba.
Festivalis visuomet turi ypatingą svečią. Šiemet juo tapo Pasvalio policijos teatras, kuris rodys nemokamus edukacinius spektaklius: mokys taisyklių teatro kalba.
Žanrų įvairovė
Suaugusiems kyla klausimų, ar vaikai supras spektaklius užsienio kalba. Gintė Jokubaitienė, kuruojanti tarptautinę programą, sako, kad vertimo problema egzistuoja, bet spektakliai yra atrenkami pagal amžiaus grupes. Anglų kalba yra vyresniems, o mažesniems kalba yra adaptuojama, spektakliams nereikia specialaus vertimo arba vertimas yra minimalūs žodžiai.
Festivalio organizatoriams labai svarbi žanrų įvairovė. Suomiai parodys šokio spektaklį patiems mažiausiems apie suomišką pirtį, lenkai pristatys paukštelio kivio kelionę, olandai – draugų iš priešiškų šalių – Irano ir Izraelio – istoriją, estų „Hamletą“ pasakos klounai.
Pasak VŠDT vadovo Aurimo Žvinio, tokio masto tarptautinis teatro renginys vaikams ir jaunimui Šiauliuose organizuojamas pirmą kartą. Festivalis, tikisi A. Žvinys, ne tik augina žiūrovą, bet ir praplečia tėvų, mokytojų suvokimą apie teatrą.
Festivalio metu vyks seminarai jaunimui ir profesionaliems aktoriams.
Šiemet pirmą kartą festivalis organizuoja jaunųjų teatro kritikų forumą. Penkiolika moksleivių iš skirtingų Šiaulių mokyklų su latvių dramaturgu, režisieriumi, pedagogu Lauriu Gundars dalyvaus kūrybiniuose užsiėmimuose, lankys spektaklius ir diskutuos.
Spalio 3–4 dienomis vyks ir tradicinis Asitežo Šiaurės Baltijos tinklo narių susitikimas, jame patirtimi ir idėjomis dalysis Islandijos, Norvegijos, Švedijos, Suomijos, Danijos, Latvijos, Estijos ir Lietuvos atstovai.
Asitežo asociacijai priklauso apie 90 šalių.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Festivalį spaudos konferencijoje pristatė organizatoriai (iš kairės): Rasa Šiaučiūnaitė, Aurimas Žvinys, Violeta Podolskaitė ir Gintė Jokubaitienė.
Dekoraciją „Plačiai atmerktos akys“ teatro pastatui sukūrė šiuo metu Vilniuje gyvenanti šiaulietė menininkė Eglė Narbutaitė.
„Kai patenki į teatrą, niekada nežinai, kas gali atsitikti!“ – intriguoja vienas iš festivalio organizatorių Valstybinio Šiaulių dramos teatro vadovas Aurimas Žvinys ir dekoracijos „Plačiai atmerktos akys“ kūrėja Eglė Narbutaitė.