
Naujausios
Atleistas direktorius švenčia trečią pergalę
Šiaulių miesto apylinkės teismas vakar nusprendė, kad buvęs Šiaulių plaukimo mokyklos „Delfinas“ direktorius Valerijus Belovas iš pareigų atšauktas neteisėtai, tačiau į darbą jo nesugrąžino. Teismas įvertino, kad esamomis sąlygomis eiti pareigas toliau jam būtų neįmanoma ir nusprendė taikyti alternatyvą – piniginę kompensaciją. V. Belovo atleidimas iš pareigų miesto mokesčių mokėtojams kainuos dešimtis tūkstančių eurų.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Eiti pareigas neįmanoma, todėl atleidimas kainuos
Pripažinęs V. Belovo atleidimą neteisėtu ir panaikinęs mero potvarkį, teismas nutraukė 2003 metų pabaigoje tarp V. Belovo ir plaukimo mokyklos sudarytą darbo sutartį.
Buvusi darbovietė ieškovui turės sumokėti daugiau nei 7 tūkstančius eurų už priverstines pravaikštas ir daugiau nei 6 900 eurų kompensaciją. Be to, V. Belovui iš „Delfino“ priteista po 55,23 euro vidutinio dienos darbo užmokesčio už kiekvieną darbo dieną nuo teismo sprendimo priėmimo iki jo įsiteisėjimo dienos, tačiau ne ilgiau kaip už vienerius metus.
Teismas konstatavo, kad plaukimo mokykla „Delfinas“ yra švietimo įstaiga, todėl meras minėtos įstaigos vadovo negalėjo atšaukti iš pareigų. Tai galėjo padaryti tik miesto Taryba.
„Konfliktas yra užsitęsęs, gilus, kolektyvo dalis ir pašaliniai asmenys yra įsitraukę į konfliktą. Ieškovas darbo santykių su juo nutraukimą vertina kaip susidorojimą, siekį jo atsikratyti, todėl esant tokioms aplinkybėms V. Belovui eiti pareigas būtų neįmanoma dėl apie jį sudarytos neigiamos nuomonės“, – sako bylą nagrinėjusi Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėja Asta Čebatoriūtė. Anot teisėjos, ieškovo teisės ginamos ne jį grąžinant į darbą, bet pagal Darbo kodeksą numatytu alternatyviu pažeistų teisių gynimo būdu – išmokant kompensaciją.
Motyvavo pasenusiais ar negaliojančiais dokumentais
Teismas stebėjosi Savivaldybės pateiktu atšaukimo iš pareigų argumentu – 2016 metų balandžio pabaigoje priimtu Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimu dėl to, kad V. Belovas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnybos įstatymo nuostatas.
Po VTEK sprendimo priėmimo Savivaldybė nesiėmė jokių veiksmų, netaikė drausminės atsakomybės. Be to, Savivaldybė į minėtą sprendimą neatsižvelgė, atleisdama V. Belovą pirmą kartą dar 2017 metų kovo 2 dieną ir antrą kartą – tų pačių metų rugsėjo 13 dieną. Anot teismo, tai parodo, kad šios aplinkybės atsakovei nebuvo reikšmingos. Be to, nuo minėto VTEK sprendimo priėmimo buvo praėję dveji metai, todėl teismui neaišku, kaip Savivaldybė galėjo prarasti pasitikėjimą ieškovu praėjus tiek laiko.
Teismas priminė, kad drausminės atsakomybės taikymas galimas tik per vieną mėnesį nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos ir tik per 6 mėnesius nuo jo padarymo. Savivaldybė priėmė sprendimą dėl aplinkybių, kurios pasireiškė seniau nei prieš 3–5 metus. Anot teisėjos A. Čebatoriūtės, tai akivaizdžiai prieštarauja protingumo, sąžiningumo ir teisingumo principams ir paneigia teisėtus lūkesčius. Dar viena atsakovų nurodyta atšaukimo iš pareigų priežastis – kitas VTEK sprendimas, priimtas 2017 metų rugpjūčio 30 dieną, tačiau teismas atkreipė dėmesį, kad šis sprendimas yra neįsiteisėjęs, nes apskųstas Apeliaciniam teismui.
Teismas konstatavo, kad Savivaldybė atšaukimą iš pareigų parėmė nebegaliojančiai dokumentais, tokiais kaip Šiaulių miesto savivaldybės tarybos 2017 metų kovo 2 dienos sprendimas „Dėl Šiaulių plaukimo mokyklos „Delfinas“ direktoriaus Valerijaus Belovo atleidimo“. Šis sprendimas yra panaikintas įsiteisėjusiu Teismo sprendimu.
Savivaldybė sprendimą skųs
Teismo sprendimas per 30 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teismui. Šiaulių miesto savivaldybė paskelbė pranešimą, kad toks teismo sprendimas Savivaldybei riboja teisę ginti viešąjį interesą ir užtikrinti pavaldžių įstaigų veiklos skaidrumą ir žada sprendimą skųsti aukštesnės instancijos teismui.
Mokyklos direktorius V. Belovas iš pareigų buvo atleistas tris kartus. Du kartus grąžintas į pareigas, tačiau po kelių dienų mero A. Visocko ir vėl atšauktas iš pareigų. Pirmuosius du atleidimo atvejus nagrinėjo ne tik apylinkės teismas, bet ir apygardos teismo trijų teisėjų kolegija. Atleidimai pripažinti neteisėtais, V. Belovas sugrąžintas į plaukimo mokyklą.
„Delfino“ direktoriumi šiuo metu dirba buvęs plaukikas Paulius Viktoravičius, laimėjęs Savivaldybės skelbtą konkursą. Kaskart grąžinus V. Belovą į pareigas vykdavo dviejų vadovų interesų susidūrimas.
Šiaulių miesto savivaldybė po pirmojo atleidimo pripažinimo neteisėtu kreipėsi į Aukščiausiąjį teismą, tačiau šis Savivaldybės ieškinio nagrinėti nepriėmė. Po apygardos teismo dėl antrojo atleidimo, Savivaldybės ieškinį Aukščiausiasis teismas nagrinėti priėmė. Meras A. Visockas viešai piktinosi, kad Šiaulių apylinkės teismas nelaukė Aukščiausiojo teismo verdikto ir trečią kartą pripažino V. Belovo atleidimą neteisėtu.
„Kadangi Šiaulių ir Kauno teismai panašaus tipo bylose formuoja skirtingą praktiką, galutinius taškus turėtų sudėti Aukščiausiasis Teismas, kuris dar netarė savo žodžio“, – pareiškė meras.
Atleidimo kaina
V. Belovas dar svarstė, ar skųs teismo sprendimo dalį, kuria jis į pareigas negrąžinamas.
„Aš siekiau įrodyti, kad mano atleidimas buvo neteisėtas ir man tai pavyko“, – sakė V. Belovas.
Šiaulių miesto savivaldybės siekis atleisti V. Belovą iš pareigų turi savo kainą. Pirmieji du atleidimai miestui jau kainavo apie 20 tūkstančių eurų. Ir „Delfinas“, ir Savivaldybė šiems teismo procesams samdė advokatus, kurių paslaugos taip pat kainavo ne vieną tūkstantį eurų.
V. Belovas šiame procese samdo darbo teisės ekspertą advokatą Tomą Bagdanskį. Savivaldybė nenusileidžia – Aukščiausiajame teisme jos interesams atstovaus Vilniaus universiteto profesorius, habilituotas mokslų daktaras Valentinas Mikelėnas, neoficialiai įvardijamas vienu brangiausių šalies advokatų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Teismas pripažino, kad Valerijus Belovas iš plaukimo mokyklos „Delfinas“ direktoriaus pareigų atšauktas neteisėtai, į pareigas jo nebegrąžino, tačiau priteisė piniginę kompensaciją.
Teismų karuselėje Valerijus Belovas kartu su savo advokatu Tomu Bagdanskiu įrodė, kad visus tris kartus iš pareigų buvo atleistas neteisėtai.