
Naujausios
Į Kryžių kalną atnešė taikos kryžių
Vakar Kryžių kalne kariai pastatė kryžių, kurį atnešė iš Klaipėdos, pėsčiomis įveikę beveik 200 kilometrų. Žygis ir kryžius skirtas Lietuvos kariuomenės 100-mečiui ir artėjančiam popiežiaus Pranciškaus vizitui.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Prieš žygį – malda
Rugsėjo 18–20 dienomis vykusį žygį organizavo Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė.
Kryžių nešė aštuonios karių grupės iš įvairių Lietuvos kariuomenės padalinių.
Vakar, prieš vidurdienį, prie Aukštelkės (Šiaulių r.) bažnyčios kryžių Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos bataliono kariai perdavė Garbės sargybos kuopai iš Vilniaus.
Visus karius maldai pakvietė Klaipėdos įgulos ir Karinių jūrų pajėgų vyresnysis kapelionas komandoras leitenantas Remigijus Monstvilas.
Kapelionas karius paragino žygį skirti ir savo intencijoms, troškimams, prašymams: „Visi esate su savais gyvenimas, savomis svajonėmis, nebijokite to daryti. Galbūt turite sergančių žmonių, gal turite troškimų susirasti gerą žmogų gyvenimo kelionėje. Galite patikėti viską į Dievo rankas.“
R. Monstvilas kariams priminė ir pagrindinę žygio prasmę – už Lietuvos kariuomenę, mininčią 100-metį, ir popiežiaus Pranciškaus atvykimą į Lietuvą.
„Ar mokate „Tėve mūsų?“ – karių pasiteiravo kapelionas ir pradėjo bendrą maldą.
Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos bataliono kariai kryžių ketvirtadienį, apie 9 valandą ryto, perėmė Svilės kaime (Kelmės r.). Pasiskirstę po penkis, apie 100 kilogramų sveriantį ąžuolo kryžių nešė 21 kilometrą, keisdamiesi kas pusvalandį.
„Nepasakyčiau, kad labai sunku, paskirstėme ir atstumą, ir laiką“, – sakė bataliono, įsikūrusio Radviliškyje, vadas majoras Vadimas Jeriominas.
Pakeliui prie karių prisijungė penkiolika Kelmės rajono Vidsodžio pagrindinės mokyklos mokinių su mokytoja, jie kartu ėjo paskutinius kilometrus, iki Aukštelkės.
„Labai smagu!“ – nauju patyrimu džiaugėsi moksleiviai. Devintokui Vadimui buvo įdomiausia išgirsti pasakojimą apie kryžiaus nešimą. Įspūdį paliko ir karių apranga, elgesys, drausmė.
Iš Aukštelkės į Kryžių kalną kariai pasuko aplinkkeliu.
Vakare Pranciškonų vienuolyne prie Kryžių kalno buvo aukojamos šv. mišios ir pastatytas atneštas kryžius.
Įkvėpė Lenkija
Idėja nešti kryžių už taiką pasaulyje Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės 301-osios motorizuotosios pėstininkų kuopos II būrio vadui leitenantui Aurimui Mockui kilo piligriminiame kelyje Lenkijoje. Leitenantas, deleguotas kartu su Lietuvos kariuomenės pajėgomis, ėjo iš Varšuvos į Čenstakavą.
„Labai patiko ir įkvėpė mintį. Lenkų tauta labai tikinti, labai myli piligrimus, džiaugiasi, kad praeina pro jų šalį, miestą. Tauta, kuri turi religiją, tikėjimą, yra nesuskaldoma“, – sako A. Mockus.
Pirminę savo mintį karys vadina utopine: vienas kryžius keliauja iš Vilniaus, kitas – iš Klaipėdos. Susitinka ties Kryžių kalnu ir nueina du kryžiai: vienas už taiką, kitas už viltį.
Šiam sumanymui įgyvendinti nebebuvo laiko: per mėnesį reikėjo ne tik viską suplanuoti, bet ir įgyvendinti.
„Viskas taip sklandžiai eina, kad net stebina! Labai gerai suplanuota operacija!“ – vakar džiaugėsi idėjos sumanytojas.
Klaipėdietis pakeliui įsitikino, kad ne tik lenkai, bet ir lietuviai myli piligrimus. Endrijave privirė plovo, Gargžduose – cepelinų.
Kurioje sodyboje bestojo, visų namų šeimininkai akimirksniu nukraudavo stalus.
Pro šalį važiuojantieji signalizuodavo, kiti sustodavo: kas rūkytos žuvies duodavo, kas obuolių, kas duonos iškepę.
„Tai labai įkvepia! Vidurnaktį Užventyje susirinko apie 100 žmonių! Matosi, kaip žmonėms tai yra svarbu. Tikrai esame stiprūs katalikai“, – įsitikino A. Mockus.
Karys sako, jog neteisinga manyti, kad kariuomenėje yra mokoma žudyti: „Mes esame tie, kurie norime užtikrinti taiką. Mes tikrai norime taikos, ir turime viltį, kad taika įsivyraus.“
Žygyje iki Aukštelkės A. Mockus ėjo 70 kilometrų. Toks atstumas patyrusiam žygeiviui nedidelis: jis yra dukart įveikęs daugiau nei 1 000 kilometrų šv. Jokūbo keliu.
Netrukus A. Mockaus lauks dar vienas išbandymas: kartu su žurnalistu, knygų ir dokumentinių filmų autoriumi Rimu Bružu motociklais pakartos legendinio lietuvio keliautojo Antano Poškos maršrutą – nuo Baltijos iki pat Bengalijos. Keliautojai žygį įamžins dokumentinėje juostoje.
Ypatinga misija
Kapelionas R. Monstvilas karius lydėjo nuo pat kelionės pradžios – antradienio ryto.
„Labai geranoriški žmonės! Kokių stebuklų vyksta gyvenime, kartais sunku net patikėti! Miesteliuose sutiko, priėmė, pamalonino, privaišino, dėkojo, kad tokią misiją turime – nunešti kryžių. Visur, kur ėjome, labai smagu. Ir pavienėse sodybose žmonės nuostabiai priėmė. Įdavė net rožančių pakabinti Kryžių kalne ir pasimelsti. Žmonės su gyvenimo skauduliais sako: nuneškite tuos skaudulius į Kryžių kalną.“
Kapelionas trečiadienio vakarą ėjo vieną atkarpą: nuo Varnių iki Užvenčio.
Iš viso kariai per tris dienas įveikė apie 180–190 kilometrų. Prisidėjo skautai, šauliai, pakeliui sutikti parapijiečiai – kad ir po kelis kilometrus. Norinčiųjų eiti kartu skaičius dvigubai viršijo lūkesčius.
Gal žygis taps tradicija? „Ką gali žinoti! Maža idėja gavo didžiulį palaikymą. Piligrimystė turi potencialo mūsų šalyje“, – mano A. Mockus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Apie 100 kilogramų sveriantį kryžių už taiką pasaulyje ir santarvę tarp tautų kariai pasikeisdami nešė penkiese.
Vakar prie Aukštelkės bažnyčios kryžių Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos bataliono kariai (dešinėje) perdavė Garbės sargybos kuopai.
„Viskas taip sklandžiai eina, kad net stebina! Labai gerai suplanuota operacija!“ – vakar džiaugėsi KASP Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės 301-osios motorizuotosios pėstininkų kuopos II būrio vadas leitenantas Aurimas Mockus (kairėje). Organizuojant žygį talkino rinktinės štabo Civilių ir kariškių bendradarbiavimo skyriaus viršininkas kapitonas Tomas Malūkas.
Karius nuo Klaipėdos iki Kryžių kalno lydėjo Klaipėdos įgulos ir Karinių jūrų pajėgų vyresnysis kapelionas komandoras leitenantas Remigijus Monstvilas.
Paskutinis etapas – nuo Aukštelkės iki Kryžių kalno.
Nuo Aukštelkės į Kryžių kalną kariai pasuko aplinkkeliu.