
Naujausios
„Popiežius pilnas netikėtumų!“
Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis yra bendravęs su trimis popiežiais: Jonu Pauliumi II, Benediktu XVI ir Pranciškumi. Savaitgalį E. Bartulis į Lietuvą atvykstantį popiežių Pranciškų kartu su kitais vyskupais lydės visuose susitikimuose. Šiaulių vyskupas tiki: popiežius Lietuvai atveš vilties ir meilės žinią. Gal aplankys Kryžių kalną? „Jis pilnas netikėtumų!“ – juokiasi vyskupas.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Ar pamatys popiežius Kryžių kalną?
– Kokiomis nuotaikomis gyvenate, kaip ruošiatės popiežiaus Pranciškaus vizitui?
– Nuotaikos pačios gražiausios. Pilnas optimizmo, pilnas džiaugsmo. Sutikti popiežių – tiesiog antras Kristus ateina į žemę, pas mus, į mūsų Lietuvą, tokį mažą kraštą. Čia yra stebuklų stebuklas.
– Kada sužinojote ir patikėjote, kad popiežius Pranciškus aplankys Lietuvą?
– Geras pusmetis, netgi daugiau. Popiežius visada sudėsto dienotvarkę, turi žvalgybinių klausimų, atsiunčia žvalgybą.
Kai buvo atvažiavęs popiežiaus sekretorius į Lietuvą, užsiminė. Sakė, kad mano vizitas gali būti labai pranašiškas. Jo mintys po truputį pasklido, atsiskleidė. Sekretoriaus apsilankymas buvo graži žinia mums.
– Kiek kartų esate susitikęs, kokį įspūdį jums padarė popiežius Pranciškus?
– Mes buvome tik vienoje mūsų, vyskupų, ad limina vizito audiencijoje. Jis yra visai kitoks. Su ankstesniais popiežiais bendraudavome asmeniškai po 15 minučių. Šis popiežius galbūt nori daugiau apimti, dažniau susitikti.
Kadangi yra labai daug kraštų, kad ad limina vizitai nevėluotų, jis visus susikviečia ir sako: čia yra kaip futbolo komanda, ir taip paprastai bendraukime.
Mes galime jam užduoti klausimus, jis mums užduoda klausimus. Bendravimas gan paprastas, bet labai produktyvus.
– Kaip Bažnyčia keičiasi vadovaujant Pranciškui?
– Manau, kad Bažnyčia tapo labai atvira savo silpnybėms, savo klaidoms, o kartu atvira meilei. Meilei, kuri turi būti betarpiška, nuoširdi, paprasta – kaip Kristus.
Pranciškus labai priartėja prie žmogaus, prie jo kasdienybės. Jo betarpiškumas, manau, uždegs mūsų širdis.
– Kartais nenuspėjamas popiežiaus elgesys – galvos skausmas protokolo sergėtojams ir apsaugai?
– Taip, jis pilnas netikėtumų! Ir nenumatytų dalykų gali būti kokių nors (juokiasi – red. past)!
– Šiaulių krašto žmonės tikėjosi, kad popiežius lankys Kryžių kalną.
– Jis skris lėktuvu ar malūnsparniu, jeigu pasakys, kad prašau nusileisti ir nusileis!
– Kaip sužinoti apie šį norą?
– Tą norą tik vienas Dievas žino ir popiežius.
Lydės visur
– Kaip ir kur Jūs sutiksite popiežių?
– Mes būsime visur. Tik oro uoste nebūsime, ten, sakė, nepageidauja, bus labai trumpai, dalykiškai. Ir tuoj pat – pas Prezidentę, ten mes lauksime. Paskui visur lydėsime, mums skirtas autobusiukas, visi vyskupai būsime kartu: važiuosime ten, kur popiežius važiuoja.
– Ko tikitės iš šios kelionės?
– Džiaugsmo. Paskleisti vilties ir džiaugsmo žinią mums visiems. Manau, kad popiežius pamokys, jog turime mylėti Viešpatį ir vienas kitą.
– Ką patartumėte žmonėms prieš susitikimą su popiežiumi?
– Pirmiausia atlikti gerą išpažintį. Ten jau nebus laiko, kiekvienas turės būti savo sektoriuje. Reikia iš anksto ruošti savo širdis, išpurenti dirvą, kad įkritusi Evangelijos sėkla duotų gausių meilės vaisių.
Reiktų šilčiau apsirengti iš ryto, nes žmonės rinksis labai anksti, po 8 valandos Kauno Santakoje jau nebebus įleidžiami, toks protokolas. Manau, kad popiežius gali atvažiuoti apie 9 valandą. Paprastai jis atvažiuoja anksčiau, su papamobiliu važiuoja aplinkui, sveikinasi, bendrauja. O paskui prasideda šventoji mišių auka.
– Kokia tvarka savaitgalį bus aukojamos šv. mišios Šiaulių vyskupijoje?
– Šeštadienio vakarą šv. mišios bus kiekvienoje bažnyčioje. Sekmadienį šv. mišios Šiaulių vyskupijoje bus aukojamos tik Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje 8 valandą ir 9 valandą Kuršėnų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje.
Raginame žmones, kad dalyvautų šeštadienio vakaro šv. mišiose.
– Ar popiežiaus sutikimo komandoje yra šiauliečių?
– Bus savanorių iš mūsų vyskupijos. Inesė Ratnikaitė visuotinėje maldoje skaitys vieną invokaciją per šv. mišias Santakoje. Neįgaliųjų atstovė bus prie Aušros vartų: po vieną neįgalų žmogų vyks iš visų vyskupijų, popiežius, išėjęs iš Aušros vartų, pasveikins neįgaliuosius.
Kaune, Santakoje, yra specialūs sektoriai neįgaliesiems, kas gali nuvažiuoti, mielai kviečiame. Popiežius labai myli žmones, turinčius negalių, tuos, kurie paliesti skausmų, kančios.
Reikia pastiprinimo
– Jums yra tekę bendrauti su trimis popiežiais. Kaip trumpai apibūdintumėte šias asmenybes?
– Daugiausiai bendravau su Jonu Pauliumi II, kartą – su Benediktu XVI. Labai skirtingos asmenybės. Jonas Paulius II buvo charizmatiška asmenybė, Benediktas XVI – labai gilus teologas, mokslininkas. O Pranciškaus yra praktikas, viską sprendžia labai praktiškai, dalykiškai.
– Kaip prisimenate Jono Pauliaus II vizitą Lietuvoje?
– Buvau kunigas. Visur dalyvavau, bet jo susitikimas buvo kitoks.
Kaune, Žalgirio stadione, buvome kartu, labai pakili nuotaika buvo, nors oras buvo prastas, lietus.
Popiežius Jonas Paulius II mums buvo labai artimas. Jis pats sakė, kad pusė širdies yra čia. Ir kai kalbėjo lietuviškai susitikimuose, per pamokslus, mums buvo stebuklas.
Popiežius Pranciškus tikriausiai lietuviškai nekalbės. O gal, o gal, nežinau (juokiasi)?! Jo kalba yra labai dalykiška, labai paliečianti žmonių širdis, manau, neliks abejingų, visus palytės, sudrebins.
– 1993 metai buvo permainų laikas, ką tik iš Lietuvos išvesta sovietų kariuomenė. Bet iššūkių ir dabar ne mažiau?
– Netgi sakyčiau, tam tikra prasme, daugiau iššūkių. Labai daug pasaulietiškumo, kartais ir abejingumo, labai daug ir nejudrumo.
Kaip jis sako, vis reikia pakilti nuo sofos. Ir piligriminiuose žygiuose, ir kitur, susibėgimuose, minėjimuose, matosi mažiau jaunimo. Reiktų daugiau entuziazmo, daugiau džiaugsmo, daugiau vilties. Manau, tą jis ir atneš mums. Dabar mums labai reikia pastiprinimo.
– Krikščionybė visoje Europoje susiduria su problemomis?
– Taip, visoje Europoje. Europai reikia naujo, gaivaus vėjo, džiaugsmingo tikėjimo reikia. Žmonės kartais būna labai pikti, nervingi, pamiršta, kad reikia tiktai mylėti – daugiau nieko nereikia.
Paprastai, kai žmonės tampa turtingesni, pradingsta džiaugsmas. Kai teko būti Afrikoje, mačiau visiškai kitokį vaizdą. Vaikai linksmi, katedroje gieda su džiaugsmu. Nors, galime sakyti, materialine prasme jie nieko neturi, visiškai paprastučiai. Bet Viešpats ir sakė: palaiminti dvasingi vargdieniai.
Kartais mes apsikrauname daiktais, o dvasia kenčia. Reikėtų išvalyti savo širdis ir įleisti gyvenimo davėją, priartėti prie šaltinio, prie šaknų. Ir statyti tvirtai savo gyvenimo pastatą ant tvirtų pamatų – ant meilės, teisingumo, ištikimybės. Nes to labai, labai reikia šiandien.
– Kokios to priežastys?
– Susilpo tikėjimas. Priežasčių labai daug. Yra dvi jėgos, Dievas ir piktasis. Piktasis nesnaudžia, visokių dalykų sugalvoja: mobilieji telefonai, internetas ar paprasčiausias televizorius. Visi dalykai atitraukia nuo tikro šaltinio, jei mes jais nemokame naudotis.
Žmogus yra labai silpnas. Skaičiau apie salą, kurioje gražiai, draugiškai gyveno visi žmonės, ir šėtoniukas sugalvojo vieną dalyką: sako, reikia jiems visiems padovanoti po televizorių. Kai padovanojo, draugystė, nuoširdumas dingo, visi akis įsmeigė į televizorių, pasibaigė džiaugsmas. Tai yra pasakojimas, bet tokia yra ir tikrovė.
Jeigu jaunimas kartu sueina, nemato vienas kito veido, o žiūri į telefonus. Ką kalbėti apie bendravimą. Tai labai sužeidžia žmonių širdis. Net bažnyčioje, per šventas mišias, su telefonais žaidžia. Vadinasi, nesikalbame su Viešpačiu, o kalbamės su kažkuo. Čia ir yra liūdnas dalykas, iš kurio mums reikia išsilaisvinti.
– Bet ir pati Bažnyčia modernėja, ateina į išmaniąją erdvę?
– Džiaugsmas yra, jei internetą panaudoji geriems tikslams. Evangeliją skelbiam, skleidžiam visam pasauliui! Ir popiežius rašo internetiniuose puslapiuose, jį skaito daug milijonų žmonių.
Išmokti mylėti
– Kokią žinią atveš popiežius Lietuvai?
– Vilties ir meilės žinią. Mums labai reikia išmokti mylėti Viešpatį visa širdimi, o tada sugebėsime mylėti ir kiekvieną žmogų.
– Kaip manote, ar pasikeis visuomenė po popiežiaus vizito?
– Be abejo. Kaip kitaip! Vienaip ar kitaip visus palies. Manau, dauguma žmonių pakryps geru keliu, nes jis skleidžia ir rodo ne save, bet kelią į Dievą.
Kaip gražiai skanduotes „Tegyvuoja Pranciškus!“ jis pakreipia į „Tegyvuoja Jėzus! Tegyvuoja Kristus!“ Jis veda tiesiai į Kristų. Tai yra nuostabu.
– Ką palinkėtumėte žmonėms, kurie važiuos susitikti su popiežiumi Pranciškumi?
– Palinkėčiau geros nuotaikos, vidinio džiaugsmo, tyros širdies ir išsilaisvinti iš viso to, kas mus slegia, kad galėtume su viltimi, su meile pasitikti popiežių ir gyventi pilni džiaugsmo, meilės, kantrybės ir geranoriškumo, kad vieni kitus priimtume su meile, kad neturėtume išankstinių nusistatymų ar piktumų vienas kito atžvilgiu.
Gyvenkime kurdami Dievo karalystę, o Jo karalystė – meilės, gerumo, tiesos ir džiaugsmo karalystė. Tuo ir gyvenkime!
EPA-ELTA nuotr.
Popiežius Pranciškus rugsėjo 22–23 dienomis pirmą kartą lankysis Lietuvoje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis dalyvaus visuose susitikimuose su popiežiumi Pranciškumi.