
Naujausios
Strateguos, kaip sukurti laimingą miestą
Šiaulių miesto savivaldybės užsakymu UAB „Smart Continent LT“ jau trečią mėnesį rengia Šiaulių miesto ekonominės plėtros ir investicijų pritraukimo 2018-2024 metų strategiją. Vakar Savivaldybėje Administracijos direktorius Antanas Bartulis pasirašė ketinimų protokolą su Šiaulių universiteto, Šiaulių valstybinės kolegijos, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų (ŠPPAR), Šiaulių pramonininkų asociacijos bei UAB Šiaulių laisvosios ekonominės zonos atstovais.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
„Procesas yra gėris“
A. Bartulis pakomentavo, kad ketinimų protokolu susitarta kooperuoti strategijos parengimui „finansinius ir žmogiškuosius išteklius“. Finansinių išteklių tikimasi iš verslo struktūrų, o iš akademinių įstaigų – žmonių gebėjimų. Parašus sudėję atstovai tapo ir strategijos ekspertais.
Savivaldybės užsakytą dokumentą rengiančios vilniečių kompanijos „Smart Continent LT“ direktorius Andrius Jaržemskis tikino, kad per beveik tris mėnesius, kol vyksta dokumento rengimas, apvažiavo Šiaulių įmones, darėsi interviu ir pastebėjo, kad ekonominė plėtra ir investicijų pritraukimas miestiečiams ir verslui rūpi. Konsultantas akcentavo, kad vyksta naujas vadybinis procesas, kai aplink stalą susėdę ekspertai diskutuoja tiek, kiek reikia, kol randa sprendimą.
„Tai, kad šis procesas vyksta, jau yra gėris, nors rezultato dar neturim. Tam dar neatėjo laikas“, – sakė A. Jaržemskis.
O laikas ateis dar po gero pusmečio, nes strategija turi gimti iš viso po 9 mėnesių darbo.
Administracijos direktorius informavo, kad šio dokumento rengimas miesto biudžetui kainuos 100 tūkstančių eurų. Kokiais finansiniais resursais prisidės verslas, kurio atstovai padėjo parašus po ketinimų protokolu?
Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius Alfredas Jonuška sako, kad prisidėjimas bus simboliškas.
„Galvojate, kad tam reikia daugiau negu 100 tūkstančių?“ – klausimu atsako A. Jonuška.
„Ne, nereikia“, – pasiskubino patvirtinti „Smart Continent LT“ direktorius.
ŠPPAR vadovas sakė klausęs Savivaldybės, kur čia reikalingas prisidėjimas. Gavo atsakymą, kad jis bus simbolinis, galbūt vėliau reikės viešinimo paslaugų.
Prireikė trejų metų
Kodėl toks dokumentas imtas rengti tik baigiantis šios valdžios kadencijai? Šiauliai bendrame šalies kontekste tiesioginėmis užsienio investicijomis gerokai atsilieka nuo kitų didžiųjų miestų ir daugelio mažesnių.
Pasirodo, Šiaulių miesto ekonominės plėtros ir investicijų pritraukimo strategijai parengti pinigai buvo skirti dar 2016 metų biudžete. Tačiau, anot Administracijos direktoriaus A. Bartulio, Savivaldybė užtruko su procedūromis. Beveik metų prireikė išsiaiškinti, kokio dokumento Savivaldybei reikia – kokia bus techninė užduotis. 2017 metais vienas viešojo pirkimo konkursas buvo atšauktas, kitas užtruko pusmetį. Šių metų birželį su laimėtoju pasirašyta sutartis.
Daugiau įmonių su didelėmis algomis
Po pirmojo darbinio susitikimo su ekspertais, UAB „Smart Continent LT“ direktorius pakomentavo, kad nors procesas dar tik pradinėje stadijoje, jau kristalizuojasi kai kurie bendri taškai. Vienas pagrindinių – skatinti, kad mieste kurtųsi kuo daugiau įmonių, mokančių savo darbuotojams didesnį nei vidutinį atlyginimą ir taip sudarančių galimybes grįžti į miestą emigrantams.
Konsultantai pristatė informaciją apie tai, kad Šiaulių ekonomikos vyraujančios verslo šakos – apdirbamoji pramonė, prekyba, logistika. Tai tos šakos, kurios generuoja žemą arba vidutinę pridedamąją vertę, yra imlios darbo vietoms, plotams, mažiau – inovacijoms. Ieškant didesnių atlyginimų, būtina ieškoti kitų verslo šakų, kurios kurtų brangesnį ir inovatyvesnį produktą – aukštą pridėtinę vertę.
Anot A. Jaržemskio, senėjanti visuomenė bei augantis automobilių poreikis pasaulyje diktuoja metalo, gumos produkcijos poreikį. Jos daugiausiai yra besivystančiose šalyse, kuriose yra pigi darbo jėga. „Jei mes turėsime konkurencinį pranašumą tik pigią darbo jėgą, niekada neturėsime laimingos valstybės su didelėmis algomis. Turime ne įsivelti į lenktynes, kas pigiau pagamins, o ieškoti, kas sukurs naujesnį, inovatyvesnį produktą“, – sakė A. Jaržemskis.
Vitalio LEBEDŽIO nuotr.
UAB „Smart Continent LT“ direktorius A. Jaržemskis tvirtino, kad tik pritraukę inovatyvių produktų gamintojus galime sukurti laimingą valstybę su didelėmis darbuotojų algomis.