
Naujausios
Mokinių mažėja, o darželinukai netelpa
Šiaulių rajono mokyklos šiemet sumažėjo dar 125 vaikais. Prie uždarymo ribos atsidūrė Gilvyčių mokykla, kurioje šiemet vienoje pamokoje dirbs visi vaikai nuo 1 iki 4 klasės. Aiškėja, kad prie mokyklos nykimo prisidėjo ir prastas kelias. Vilties rajonui teikia į darželius netelpantys mažiausieji.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Mažėjo, bet mažiau
Šiaulių rajono tarybos nariams pirmajame rudens sezono posėdyje Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė pristatė rajono mokyklų situaciją. Skaičiai dar gali nežymiai keistis, tačiau tendencijos aiškios.
Šiemet rajono mokinių skaičius, palyginti su pernai, sumažėjo 125, arba 3,6 procento. Mokinių mažėja nebe taip sparčiai. Pernai rugsėjo 1-ąją, palyginti su užpernai, rajone buvo sumažėję 201 mokiniu arba 5,5 procento.
J. Šertvytienė pastebėjo, kad pernai mokyklas pradėjo lankyti 315 vaikų, nors gimusių tais pačiais metais rajone buvo 415.
Šiemet į rajono mokyklas atėjo 317 pirmokų iš 423 tais pačiais metais rajone gimusių vaikų.
Didžiausios ir mažiausios mokyklos
Didžiausia rajono mokykla – Kuršėnų S. Anglickio, čia ugdomi 530 vaikų, Kuršėnų Pavenčių mokykloje-daugiafunkciame centre – 463, Kuršėnų L. Ivinskio gimnazijoje – 369, Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokykloje – 282, Gruzdžių gimnazijoje – 236, Kuršėnų Daugėlių mokykloje – 229.
Per vidurį – rajono mokyklos, kurios turi mažiau nei 200 mokinių.
Mažiausias mokinių skaičius iš pagrindinio ugdymo mokyklų yra Verbūnuose – 34 vaikai: 28 – 1–8 klasėse ir 6 – priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo grupėje. „Šiaulių kraštas“ jau ne kartą rašė, kad nuo 2019 metų rugsėjo Verbūnų mokykla-daugiafunkcis centras taps Kužių gimnazijos Verbūnų skyriumi.
Gilvyčių mokykloje mokslo metus pradėjo 35 vaikai: 30 vaikų 1–8 klasėse ir 5 ikimokyklinukai.
Raudėnų mokykloje-daugiafunkciame centre mokosi 47 1–8 klasių mokiniai ir 21 ikimokyklinukas ar priešmokyklinukas, iš viso 68 vaikai.
Vienur vaikų mažėjo, kitur – daugėjo
Labiausiai mokinių skaičius augo Aukštelkės mokykloje-daugiafunkciame centre, čia padaugėjo 17 mokinių, 10 mokinių padaugėjo Voveriškių mokykloje ir 9 – Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokykloje.
L. Ivinskio gimnazijoje sumažėjo 1 klasės komplektu – 31 mokiniu, tai, pasak vedėjos J. Šertvytienės, 4 gimnazijos klasėse šį pavasarį dvyliktokų buvo 123, o į pirmąją gimnazijos klasę atėjo 92 devintokai. Taip pat dalis mokinių po 10 klasės išėjo į Kuršėnų profesinę mokyklą.
Gruzdžių gimnazijoje sumažėjo 19 vaikų, nes ketvirtoje gimnazijos klasėje mokėsi 24 gimnazistai, kurie šiemet baigė mokyklą, o į 1 gimnazijos klasę atėjo tik 15 mokinių. Nors gimnazijoje dešimtokų, arba antroje gimnazijos klasėje mokėsi 30, o į trečiąją gimnazijos klasę ateis tik 23 vienuoliktokai.
Meškuičių gimnazijoje, pasak J. Šertvytienės, sumažėjo 18 vaikų ir šiemet mokysis 178. Ketvirtąją gimnazijos klasę baigė 13, o į pirmąją gimnazijos klasę atėjo tik 10. Dešimtokų pernai buvo 24, o vienuoliktoje mokslus tęs tik 16 vaikų.
Kužių gimnazijoje sumažėjo 9 vaikais ir iš viso čia mokysis 184 mokiniai. 10 klasėje šioje gimnazijoje mokėsi 23 vaikai, o vienuoliktoje mokslus tęs tik 17.
Kuršėnų Daugėlių mokykloje vaikų padaugėjo vienu klasės komplektu ir aukštesnėse klasėse jau mokysis po du klasių komplektus – iš viso 14 klasių komplektų, 229 mokiniai.
Kuršėnų S. Anglickio, Pavenčių mokyklose klasių komplektų skaičius nesikeitė.
Aukštelkės mokykloje – daugiafunkciame centre padaugėjus vaikų yra formuojama papildoma 4 valandų priešmokyklinio ugdymo grupė ir iš viso mokykloje mokysis 146 vaikai.
Bazilionų mokykloje – daugiafunkciame centre – 111 vaikų. Iš senų darželio patalpų viena ikimokyklinukų grupė perkeltą į sutvarkytas mokykloje patalpas.
Bubių mokykloje klasių komplektų skaičius nesikeitė, čia mokysis 163 vaikai.
Drąsučiuose, pasak vedėjos, ikimokyklinio ugdymo grupė pertvarkyta iš 4 į 10 valandų ugdymą ir čia iš viso bus ugdomi 125 vaikai.
Kairių mokykloje mokysis 121 vaikas, Naisių mokykloje – 71 vaikas, Pakapės mokykloje – 75 vaikai. Šakynos mokykloje atsirado jungtinių klasių, mokysis 104, Šilėnų mokykloje – 88 vaikai. Voveriškių mokykloje vaikų padaugėjo iki 137, Kurtuvėnų mokykloje–daugiafunciame centre – 8 mokiniai ir 34 darželio auklėtiniai.
Vienoje pamokoje jungs net keturias klases
Rajono Švietimo ir sporto skyriaus vedėja J. Šertvytienė teigė, kad Gilvyčių mokykloje vyksta dideli pokyčiai.
Šiemet čia nebeformuojamos 9 ir 10 klasės, kadangi į jas būtų ėję tik po du vaikus, o likusios klasės – jungtinės, tai reiškia, kad vienoje pamokoje dirbs po kelias klases.
„Pirmą kartą rajone turime atvejį, kad pamokoje dirbtų sujungtos net keturios klasės: vaikai nuo 1 iki 4 klasės yra mokomi viename klasės komplekte. Pagal galimybę pamokos bus iš dalies atskirtos, tėvai apie tokią situaciją informuoti...“ – dėl drastiškai mažėjančios mokyklos apgailestavo J. Šertvytienė.
Ji tikino pirmą kartą per savo 30 metų darbo patirtį rajono Švietimo skyriuje matanti tokį atvejį, kad vienoje pamokoje dirbs tiek skirtingo amžiaus vaikų.
Gilvyčių mokyklos direktorė Birutė Banienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad nei kaimo žmonėms, nei mokyklos bendruomenei nebuvo naujiena, kad mokykla traukiasi, nes vaikų atokiame kaime mažėjo ir tebemažėja.
Šiemet mokykla išleido septynis dešimtokus, o į pirmą klasę atėjo tik du mokiniai. Kaime tiesiog nebėra vaikų.
„Mažėja Gilvyčiuose žmonių, nebėra jaunų šeimų. Vaikų nuo 3,5 iki 6-erių metų į mokyklą vos surinkome 5. Tai reiškia, kad mokyklos ateitis terminuota. Priežastys? Kaip ir visoje Lietuvoje – daug šeimų išvyksta, pas mus jau daug namų parduodama, bet žmonės nelabai nori keltis čia dėl prasto kelio.
Viena priežasčių buvo kelias, dėl kurio kaimas nepatrauklus įsikurti ir gyventi jaunoms šeimoms. Vyresnieji gilvytiškiai pripratome, bet jauni žmonės nesįsivaizduoja, kaip čia galima gyventi dėl tokio kelio“, – sakė mokyklos direktorė.
„Šiaulių kraštas“ ne kartą yra rašęs apie gyventojų kančias dėl sunkiasvorių mašinų keliamų dulkių, duobių. Šiuo metu, pasak direktorės, jau yra išasfaltuota apie 3,5 kilometro žvyrkelio, bet dar liko apie 8 kilometrus žvyruoto kelio.
Eilės į darželius išlieka
J. Šertvytienės teigimu, optimizmo teikia tai, kad rajone padaugėjo ikimokyklinio amžiaus vaikų, todėl švietimo įstaigose padaugėjo ikimokyklinių ir priešmokyklinių grupių. Šį rugsėjį rajone atidarytos dar keturios naujos grupės – Drąsučių, Šakynos, Šilėnų ir Bazilionų mokyklose. Iš viso ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programoje rajone ugdysis 53 vaikais daugiau, nei praėjusiais metais.
„Nors rajone kasmet yra įsteigiama naujų ikimokyklinių ir priešmokyklinio ugdymo grupių (vienai grupei įkurti reikia 10 000 – 15 000 eurų, papildomai yra išlaikomi etatai), bet patenkinti poreikio dar negalime. Šiuo metu Kuršėnuose į darželius nepatenka 63 vaikai, o visame rajone – dar 84, iš kurių – į Ginkūnų lopšelį-darželį – 48 ir 22 – į Kairių lopšelį-darželį „Spindulėlis“, – skaičiavo eilėse į darželius laukiančius vaikus J. Šertvytienė.
Vedėja teigė, kad yra svarstoma priešmokyklinio ugdymo grupę perkelti į Kairių mokyklos pastatą, tačiau mokykloje tektų atlikti remontą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių rajono Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė sako, kad šiek tiek lėtėja vaikų mažėjimas mokyklose, nes pernai į rajono mokyklas atėjo 201 vaiku mažiau, nei užpernai, o šiemet 123 mažiau, nei pernai.