
Naujausios
Savivaldybės „biznis": 120 000 eurų knygynui numarinti
Prieš kelias savaites Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pranešė, kad nuostolingai dirbančią Savivaldybės UAB „Žiburio knygynas“ ketinama likviduoti. Bendrovė neatlaikė konkurencijos su didžiausiais knygynais. Bet paaiškėjo, kad rugsėjo 6 dieną miesto Tarybos bus prašoma didinti „Žiburio knygyno“ įstatinį kapitalą 120 tūkstančių eurų. Dar viena investicija tam, kad numarintų?
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Skolų kupra išaugo
Savivaldybės administracijos Strateginės plėtros ir ekonomikos departamento direktorė Vaida Kalasevičienė patvirtino, kad pirmiausia reikia likviduoti įmonės įsiskolinimus. Tada bus galima uždaryti ir ją pačią.
Bendrovės įstatinis kapitalas šiandien siekia beveik 344,7 tūkstančio eurų. Iš esmės jo vertę sudaro pastatas miesto Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare. Savivaldybei norint jį išsaugoti, būtina padengti „Žiburio knygyno“ finansinius įsipareigojimus. Kitaip jų atsikratyti būtų galima tik pardavus pastatą.
Ant bankroto slenksčio šis knygynas atsidūrė praėjusių metų pradžioje. Jau tada buvo kalbama, kad nuostolingos įmonės veikla nesietina su savivaldos funkcijomis, todėl ją reikėtų parduoti arba uždaryti. Miesto valdžia nusprendė ją gelbėti.
Tuomet vos kelis mėnesius bendrovės direktore dirbusi Rima Ignatavičienė pristatė politikams planą, kaip išplės knygyno veiklą renginiais, kavinuke ir kitais dalykais. Taryba patikėjo gražiais ketinimais ir 2017 metų kovą skyrė 50 tūkstančių eurų įstatiniam kapitalui didinti.
Be to, buvo leista septyneriems metams iki 100 tūkstančių eurų pasiskolinti iš kitos Savivaldybės įmonės „Šiaulių energijos“ apmokėti įmonės skolas tiekėjams. Šią skolą susimažinti direktorė žadėjo pardavusi knygyno nereikalingas patalpas Žemaitės gatvėje.
Nežiūrint, kad visi direktorės norai buvo patenkinti, ji greitai „Žiburio knygyną“ paliko, o rūpintis juo pavesta UAB „Pabalių turgus“ direktoriui Žydrūnui Augustinui.
„Mes įvairiai dėliojome, kaip čia teisingai pasielgti. Kadangi išėjus iš darbo direktorei naujos veiklos knygyne taip ir nebuvo pradėtos vykdyti, manome, kad netikslinga pinigus naudoti kitai paskirčiai“, – pakomentavo V. Kalasevičienė ir paaiškino, kad praėjusių metų sprendimas dėl įstatinio kapitalo didinimo naikinamas.
Arba duos pinigų, arba praras pastatą
Miesto politikams pateiktame administracijos direktoriaus A. Bartulio rašte įvardijama, kad „Žiburio knygyno“ kreditoriniai įsiskolinimai sudaro 62,5 tūkstančio. Be to, bendrovė 32 tūkstančius yra įsipareigojusi investuoti į patalpų remontą, apie 10 tūkstančių prireiks atleidžiamų darbuotojų atlyginimams ir išeitinėms kompensacijoms išmokėti, o mokestinėms prievolėms ir kitoms išlaidoms padengti trūksta dar 15,5 tūkstančio eurų.
„Žiburio knygynas“ šių metų pradžioje dalį savo patalpų išnuomojo Šiaulių turizmo informacijos centrui (TIC) ir patalpų nuomos sutartyje įsipareigojo atlikti jų remontą. Patalpos turi būti pritaikytos projektui „Tarptautinis kultūros turizmo kelias „Baltų kelias“, kuris finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo bei biudžeto lėšomis. Projekto vertė beveik 250 tūkstančių eurų.
Bendrovė patalpų remontą turi atlikti iki lapkričio mėnesio, tačiau nėra pajėgi tai padaryti. Šią naštą teks prisiimti Savivaldybei. Administracija perspėja politikus, kad nepriėmus sprendimo investuoti į UAB „Žiburio knygynas“ 120 tūkstančių, kyla grėsmė netekti turto už 314 tūkstančių eurų (pastatas). Kadangi TIC nebegalės tinkamai įgyvendinti projekto, turės grąžinti visas ES skirtas lėšas. Tada bendras nuostolis išaugtų iki 504,4 tūkstančių.
O kad mažai nepasirodytų, administracijos rašte nurodoma, kad Taryba, investuodama į bendrovės turtą, atitiks labai aukštus kriterijus.
Pavyzdžiui, taip bus „skatinamas Lietuvos ekonominis augimas, stiprinamas ekonominis savarankiškumas ir (ar) tarptautinis konkurencingumas“. Žadama, kad tai užtikrins „ilgalaikį ekonominį tvarumą“.
Tik tas tvarumas, ko gero, ilgai netruks. Departamento direktorė patvirtino, kad Tarybai priėmus sprendimą investuoti į įmonę 120 tūkstančių, jau kitą mėnesį jai bus teikiamas sprendimas „Žiburio knygyną“ likviduoti.
Šiaulių mero pavaduotojas Justinas Sartauskas patvirtino, kad bendrovę likvidavus prieš metus, jos skolų našta būtų buvusi mažesnė. Buvo bandoma ieškoti investuotojų, tačiau knygynu niekas rimtai nesusidomėjo. Šiuo metu įmonė kiekvieną mėnesį generuoja 3 tūkstančių eurų nuostolį.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
„Žiburio knygynas“ – Savivaldybės finansinio raštingumo pavyzdys: į merdinčią veiklą investuoja šimtus tūkstančių, kol suvokia, kad geriausia – likviduoti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Strateginės plėtros ir ekonomikos departamento direktorė Vaida Kalasevičienė tikino, kad investicijos į „Žiburio knygyną“ iš miesto biudžeto būtinos tam, kad vėliau jį galėtų likviduoti.
Vicemeras Justinas Sartauskas sakė, kad politikai patikėjo buvusios „Žiburio knygyno“ direktorės vizijomis. Be to, buvo bandoma ieškoti investuotojų, vedamos derybos, tačiau knygynu niekas rimtai nesusidomėjo.