
Naujausios
Trijų šalių kūrėjai šimtmečiui skyrė „Dovaną“
Šiaulių universiteto Dailės galerijoje valstybingumo šimtmečiui dovaną parengė Lietuvos, Latvijos ir Estijos autoriai. „Dovana“ pavadintoje parodoje Marytė Collard iš Šiaulių pristato skiautinius, Marite ir Aleksandrs Djačenko iš Jelgavos – keramiką, Helga Koger iš Pernu – rankdarbius. Šiauliai su Jelgava ir Pernu yra susigiminiavę miestai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Aplankė Baltijos šalis
Tarptautinė tekstilės ir keramikos paroda apkeliavo visus tris miestus: sausį „Dovana“ buvo pristatyta Pernu, kovą – Jelgavoje. Šiaulių universiteto Dailės galerijoje kūrinius galima pamatyti iki rugsėjo 5 dienos.
Galerijos salėse į vieningą ekspoziciją susijungia skiautinių menas, senieji Estijos rankdarbių raštai ir latvių keramika. Suburti trijų šalių kūrėjus padėjo šiaulietė žurnalistė Nijolė Veršinskienė.
Ekspozicijos pradžioje pasitinka trys M. Collard skiautinių technika sukurtos Baltijos šalių vėliavos.
„Visi skelbia, kad šimtmečiui reikia dovanoti dovanas. Labai norėjosi, kad į parodą įsijungtų visi trys susigiminiavę miestai: Šiauliai, Pernu, Jelgava“, – apie parodos idėją sako M. Collard.
H. Koger iš Pernu kuria rankdarbius pagal senąsias Estijos tradicijas. Pasak M. Collard, lietuvių mergaitės kraitį turėjo išsiausti, estės – išsisiuvinėti.
Ilgametė žurnalistė H. Koger važinėjo po Estijos muziejus, rinko medžiagą apie tradicinius rankdarbius ir išleido pirmąją knygą „Nostalgiškas siuvinėjimas“. Dabar H. Koger – ne vieno albumo autorė, padariusi milžinišką darbą: plačiai apžvelgusi atskiras rankdarbių rūšis, sukūrusi brėžinius, pavyzdžius. Šiuo metu estė rašo dar vieną knygą.
Parodoje galima pamatyti H. Koger kūrybos pavyzdžių: ne tik siuvinėjimo, nėrimo, bet ir Saremų salai būdingo mezgimo. Vienas iš darbų – kilimas ant sienos – siuvinėtas ant XIX amžiaus pabaigos milo.
Latviai Marite ir Aleksandrs Djačenko – įdomūs autoriai, kartu parodose dalyvaujantys nuo 1972 metų. Jų darbai buvo eksponuoti parodose Jelgavos G. Eliaso istorijos ir meno muziejuje, Rygoje.
Įkvepia gamta ir kelionės
Parodos simboliu buvo pasirinktas M. Collard lino skiautinys „Lukšių tarka“.
„Pernai lankiausi plenere Zyplių dvare, ten susipažinau su netoliese gyvenančiu kalviu. Kiek pas jį pamačiau surūdijusių gelažų! Važiavau, užraugiau su rūdimi medžiagas, o už kelių dienų išvyniojau. Čia – rezultatas“, – rodo į originalų skiautinį, kuriame įsispaudė tarka, autorė.
Dažniausiai M. Collard skiautinių motyvų, spalvų semiasi iš gamtos, nuotraukų. Skiautiniuose pražysta aguonos, piliarožės, hortenzijos, žydi ir vaisius nokina rojaus obuoliukai, žvaigždėmis mirksi vasaros dangus, liejasi lava. Skiautiniais kūrėja nepiešia tikroviško paveikslo: judesį, nuotaiką, vaizdinį kuria pasitelkdama detales – linijas, formas, spalvas. Audinius kūriniams autorė dažo pati.
Šiemet M. Collard įkvėpimo pasisėmė kelionėje po Naująją Zelandiją. Nedideliuose skiautiniuose galima pamatyti salų valstybės Ramiajame vandenyne gamtos akcentus: sidabrinį papartį – Naujosios Zelandijos simbolį, toitoi – aukštą žolę, primenančią dideles smilgas.
Parodos centre – du darbai, kurie keliaus į Ganą. Jų istorija prasidėjo, kai amerikietė, nusipirkusi porą M. Collard skiautinių, parašė padėką ir pagyrimą. Paaiškėjo, kad moteris yra bažnyčios „Oasis of love“ pastorė. 2002 metais šios bažnyčios bendruomenė įkūrė misiją Ganoje ir atidarė mokymų centrą vaikams ir moterims, kad padėtų susikurti pragyvenimo šaltinį, suteiktų žinių. Moterys centre mokosi batikos, siūti, turi internetinę parduotuvę.
Amerikietė pasisakė, jog kasmet iš Ganos parsiveža medžiagų, bet niekas jai nepasiuva skiautinio. O ji turi viziją: centro fojė pakabinti vieną ar du darbus.
M. Collard sutiko skiautinius pasiūti dovanai: „Jei jūs gerą darbą darote, ir aš galiu.“
Taip į Šiaulius atkeliavo medžiagos iš Ganos. M. Collard pradėjo ieškoti, kas būdinga Ganos tekstilei. Pasirinko siauromis staklėmis audžiamą kentę. Dovaną į Ganą M. Collard planuoja nuvežti pati.
M. Collard yra Latvijos skiautinių asociacijos narė, Amerikos skiautinių draugijos narė ir SAQA – tarptautinės meno skiautinių draugijos narė. Jos skiautiniai eksponuoti Latvijoje, Estijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Kanadoje, JAV, Kinijoje, Rusijoje, buvo įtraukti į tarptautines kolekcijas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulietė Marytė Collard sukūrė du skiautinius, kurie iškeliaus į Ganą. Autorei teko pasukti galvą, kaip sudėlioti piešinį iš atsiųstų medžiagų, ir įdėti daugybę kruopštaus darbo.
Aleksandro Djačenko iš molio sukurtos „Apkalbos“.
Marytės Collard skiautinys „Lukšių tarka“ sukurtas pasitelkiant rūdis.
Estės Helgos Koger tautiško stiliaus vaikiškas kostiumas.
Kilimą estė Helga Koger išsiuvinėjo ant XIX amžiaus milo.
Tarptautinė tekstilės ir keramikos paroda „Dovana“ prasideda nuo Marytės Collard sukurtų skiautinių – Lietuvos, Latvijos, Estijos vėliavų.
Marytės Collard skiautiniai „Gana: Kente raštai“ papuoš Ganoje veikiantį mokymų centrą.