
Naujausios
Prisikėlimo aikštė padovanojo lobį
Penktadienį Šiaulių Prisikėlimo aikštė užminė mįslę: rastas, spėjama, XVII amžiaus monetų lobis. Monetos aptiktos iškastose žemėse. Keletas jų gulėjo pavienės, kitos išliko audinio liekanose. Iš pirmo žvilgsnio skaičiuojama, kad lobyje – per 100 monetų, greičiausiai – Livonijos Kristinos (1632–1654) šilingai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Monetų būklė bloga
Šiaulių „Aušros“ muziejaus archeologė Virginija Ostašenkovienė rodo į dėžutes sudėtas monetas ir vilnonio audinio liekanas.
Radinys penktadienį priešpiet buvo aptiktas iškastose žemėse. Iš kurios tiksliai aikštės vietos jos buvo sustumtos, neaišku.
Muziejininkai, gavę informaciją apie kelias išbyrėjusias monetas, nuvykę rado ir surinko ne tik pavienes, bet ir susuktas į vilnonį audinį.
Monetos – susispaudusios kaip kumštis, ant kai kurių net matyti įsirėžęs audinys.
V. Ostašenkovienei vakar į pagalbą atskubėjo muziejaus numizmatikos specialistas Antanas Jankūnas.
Muziejininkas maunasi pirštines ir įdėmiai ima apžiūrinėti monetas. „Ar jos visos vienodos?“ – teiraujasi. V. Ostašenkovienė paaiškina, kad monetų būklė labai bloga, jos sukepusios, sulipusios, tad kol kas neaiškus ir jų skaičius. Faktas, kad monetų bus per šimtą.
A. Jankūnas bando pažaliavusiose, sukibusiose monetose įžiūrėti bent kokį įrašą ar ženklą. Abu muziejaus darbuotojai sutaria, kad vienoje iš monetų galima išskaityti, jog tai – Kristinos šilingas. Kristina buvo XVII amžiaus Švedijos karalienė.
Pirminiu A. Jankūno įvertinimu, greičiausiai radinys ir bus Kristinos laikų šilingai. Po išsamaus tyrimo paaiškės, ar tarp jų yra ir kitų monetų.
„Būtų lengviau, jei matytųsi, kas yra monetos viduryje: Vytis, erelis ar karūna“, – sako A. Jankūnas. Vienoje iš monetų galima įžiūrėti raides, jų trumpinys gali reikšti „Dievo malonę“ ir nurodyti valdovą.
„Ką galime atmesti, kad čia tikrai nėra rubliai, jie didesni“, – sako numizmatikos specialistas.
Rasti pinigai nukalti iš vario, greičiausiai, Rygos kalykloje.
Šių dienų vieno šilingo vertė – 1–2 eurai. Šios smulkios monetos dažnos, tad lobio vertė greičiausiai būtų apie 200 eurų.
Pasak A. Jankūno, šie šilingai buvo plačiai pasklidę, jų galėjo būti nukaldinta 1,2 milijardo vienetų.
Pasak V. Ostašenkovienės, dabar laukia didelis ir ilgas darbas: monetas pirmiausia reikės atskirti, nuvalyti, suskaičiuoti, nustatyti nominalą, išsaugoti vilnonį audinį. Šiuos darbus planuojama patikėti restauratoriams Vilniuje.
Radiniai taps eksponatais
„Toks kiekis monetų man – pirmas radinys. Visus nustebino. Archeologijoje taip būna: ten, kur tikiesi, gali nieko nerasti, o rasti ten, kur neturėtų būti“, – sako V. Ostašenkovienė.
Pusę metų, vykstant darbams, visi archeologų klausinėdavo, ar randa lobį. „Ramiai pasižadėdavau, kad kai tik rasiu, pasidalysiu, dabar dalytis nebesinori“, – juokiasi archeologė.
Atlikdami Šiaulių Prisikėlimo aikštės tyrimus, archeologai šiemet rado ir per penkiasdešimt pavienių monetų: nuo XVII iki XXI amžiaus, jos atiduotos prevenciniam konservavimui.
„Jų būklė irgi labai prasta, net carinės, ir tos, gerokai apsinešusios. Iki šiol seniausi buvo rasti Jono Kazimiero šilingai“, – sako archeologė.
V. Ostašenkovienė skaičiuoja, kad iš viso Prisikėlimo aikštėje surinkta per 10 tūkstančių radinių, jie plaunami, valomi, skaičiuojami.
Yra radinių ir Tilžės gatvėje. Aptiktos senojo užstatymo liekanos, kelių sluoksnių grindiniai. Pagal išlikusias struktūras bus galima nustatyti buvusį gatvės plotą.
Ateityje radiniai papildys „Aušros“ muziejaus ekspoziciją.
Prisikėlimo aikštėje archeologiniai darbai baigti, dabar archeologai prižiūri Tilžės gatvės atkarpą nuo Vilniaus iki Vytauto gatvės. Ši vieta jau toliau nuo centro, archeologiškai mažiau įdomi, bet užstatymai keliose vietose taip pat buvo užfiksuoti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Lobį sudaro smulkios monetos.
Rastos monetos – prastos būklės, sulipusios į krūvą, tad sunku iš karto nustatyti, kokios jos ir kiek jų yra.
Vilnonio audinio liekanos, jose buvo monetos.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus numizmatikos specialistas Antanas Jankūnas ir archeologė Virginija Ostašenkovienė stengiasi nustatyti, kokios monetos sudaro lobį.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus numizmatikos specialistas Antanas Jankūnas mano, kad rastos monetos gali būti Kristinos šilingai. Neatmetama, kad jame gali būti ir kitokių monetų.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus archeologė Virginija Ostašenkovienė sako, kad dabar laukia didelis ir ilgas darbas: monetas pirmiausia reikės atskirti, nuvalyti, suskaičiuoti, nustatyti nominalą, taip pat – išsaugoti vilnonį audinį.
Nustatyti, kokios rastos monetos, prireiks laiko.