
Naujausios
Tryliktas aukcionas
Savivaldybė skelbia, kad objektas parduotas tik iš trylikto karto, jį fizinis asmuo nusipirko už 256 657 eurus. Aukcione dalyvavo vienas dalyvis.
Pasak Savivaldybės Strateginio planavimo ir ekonomikos departamento Ekonomikos ir investicijų skyriaus Turto valdymo poskyrio vyr. specialistės Angelės Poplevičienės, pradinė kaina siekė 454 600 eurų, o pirmasis aukcionas vyko dar 2016 metų gruodžio 7 dieną. Per tą laiką objekto kaina buvo ir mažinama, ir paliekama ta pati, tačiau pirkėjo vis nepavykdavo sulaukti. Nuo 2016 metų pastatas stovėjo nenaudojamas.
"Į sutartį įrašėme, kad pastatas turi architektūros paveldui būdingų vertingų savybių, požymių, todėl gali būti inicijuojamos įtraukimo į kultūros vertybių registro apskaitą procedūros. Esminis pastato tūrio, fasado keitimas, sklypo užstatymas neturėtų būti planuojamas, yra apribojimų, jeigu ką darys, turės derinti su kultūros paveldo specialistais", – apie kai kuriuos apribojimus sakė vyr. specialistė Angelė Poplevičienė.
Garbingos giminės palikimas
Trakų gatvės 14 namas siejasi su Šalkauskių giminės istorija. Trakų gatvėje gyveno daktaras Julijonas Šalkauskis, jo namas stovėjo buvusio "Palydovo" kino teatro teritorijoje, o vyriausias sūnus teisininkas Kazimieras Šalkauskis buvo įsikūręs būtent Trakų gatvėje 14.
J. Šalkauskis (1849– 1933) 1905 metais buvo išrinktas miesto burmistru. Šias pareigas ėjo 10 metų. Per Pirmąjį pasaulinį karą pasitraukė į Maskvą, grįžęs iš Rusijos beveik iki mirties dirbo miesto savivaldybės gydytoju.
J. Šalkauskis su žmona Barbora išaugino devynis vaikus, kurie tapo žinomais lietuvių visuomenės, mokslo, kultūros veikėjais. Vienas iš jų – Stasys, filosofas, profesorius, ateitininkų vadas.
S. Šalkauskio vardu 1990 metais buvo pavadinta gatvė, jungianti Trakų ir Ežero gatves. Šioje gatvėje veikia ir Stasio Šalkauskio gimnazija.
Dar prieš dešimtmetį buvo kilusios iniciatyvos privatizuoti K. Šalkauskio namą. Tada Stasio Šalkauskio sūnus dr. Julius Šalkauskas iš "Šiaulių krašto" sužinojęs, kad ketinama privatizuoti buvusį dėdės namą, sakė, jog dėdė palikuonių neturėjo.
J. Šalkauskas tada prisiminė, jog dėdės namas stovėjęs ant senelio žemės, kuri užėmė didelį plotą – iki kapinių, iki ežero. Buvęs didžiulis sodas. Tą žemę senelis po truputį pardavinėjęs, ir už gautus pinigus siuntęs vaikus gydytis nuo džiovos.
Anot J. Šalkausko, jo dėdė K. Šalkauskis, žymus advokatas ir teisininkas, apie 1930 metus iš Šiaulių išsikėlė į Kauną, profesoriavo Vytauto Didžiojo universitete.
Kam atitekęs dėdės namas Šiauliuose, jis gerai nežinojęs, tačiau svarstęs, kad galėjo ir dovanoti miestui, "nes užsiėmė labdara". Šalkauskių palikuonys į senelių žemę nepretendavo.
"Šiaulių krašto" inf.