
Naujausios
Deficito reliktas galvoje
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Nežinau, kaip pavadinti vieną savo būdo savybę – taupumu, šykštumu, senoviškumu ar dar kaip nors kitaip. Labai sunkiai atsisveikinu su jau nenešiojamu drabužiu arba kokiu kitu nauju pakeistu daiktu.
Atrodo, jog to daikto dar kada nors prireiks. Apynaujis išeiginis drabužis vėl taps madingas. Senas, bet dar nekiauras puodas ar virdulys dar patarnaus, kai prakiurs naujasis. Atliekama lėkštė pravers, kai susirinks daugiau svečių. Senu rankšluosčiu dar bus galima išplauti grindis. Iš nereikalingos suknelės bus galima padaryti servetėlių.
O gal kelyje pasitaikys padegėlis, koks vargingas žmogus, kuris džiaugsis gavęs naudoti dar tinkamą daiktą?
Panašiai elgiasi daugelis mano amžiaus moterų. Tik viena kita be gailesčio išmeta atitarnavusius daiktus. Mano akimis, jos savotiškai žavios, jaunatviškesnės ir šiuolaikiškesnės.
Su Nepriklausomybe vienmetė dukra labai lengvai atsikrato nepatinkančio arba nereikalingo daikto. Nors jis dar geras, tinkamas naudoti, pakeistas kitu bematant atsiduria konteineryje. Iš nupirkto seno buto į sąvartyną išvežė visą sunkvežimį senojo šeimininko baldų ir daiktų, nors daugelis dar galėjo tarnauti.
Tuo tarpu sovietiniais laikais gimusi ir tuo laiku paauglystės sulaukusi dukra jau elgiasi kitaip. Daiktą išmeta tik tuomet, kai jis visai netinkamas arba jam jau nebėra vietos namuose.
Galbūt todėl šiuos bruožus esu linkusi sieti su tarybiniais laikais, kai daugelis dalykų buvo deficitas. O gal šio reiškinio šaknys dar gilesnėje lietuvio praeityje. Juk taupūs buvo mūsų seneliai ir proseneliai. Nes nei jie, nei mes, sovietmečiu pusę savo gyvenimo praleidę žmonės, negyvenome pertekliaus visuomenėje.
Pamenu, senelis agrastus leisdavo skinti tik nuo jo parodyto krūmo. Nuo kito krūmo nuskintas uogas veždavo į turgų. Močiutės podėliuose taip pat viskas būdavo griežtai suskaičiuota. Valgė ne tai, kas skaniausia, o tai, ką reikia suvalgyti pirmiausia, kad nesugestų.
Išeiginis drabužis tarnaudavo bent dešimtmetį, nes buvo brangus, pasiūtas iš geros medžiagos. Dėl geros medžiagos mamos iš savo suknelių išrinkusios geresnius gabaliukus pasiūdavo sukneles savo mažoms dukrelėms.
Gyvendama Vilniuje troleibusuose dažnai girdėdavau mamas besitariančias, kaip pailginti dukrai išaugtą uniformą, įleidžiant gabalą medžiagos į liemenį ir įduriant po juostą medžiagos į rankoves.
Taigi, nors jau beveik trisdešimt metų gyename Nepriklausomybės sąlygomis, baldų, daiktų, buities technikos, maisto ir kitų dalykų perteklių, kai parduotuvės lūžta nuo visokiausių gėrybių, jaučiame gal tik keliolika metų.
Gal tai per trumpas laikas, kad įsisąmonintume, jog neateis laikai, kai parduotuvėse siautės deficitas?
Namus nuo nereikalingų daiktų išvalyti lengviau. Galvas nuo ten užsifiksavusių minčių ir baimių – gerokai sunkiau.
Antra vertus, tas greitas nusikratymas visko, kas nereikalinga ir per greitas daikto pavertimas nereikalingu, parduotuvėje vos tik pamačius geresnį ir tobulesnį, disonuoja su mūsų piniginėmis ir bendra ekonomine šalies būkle.
Pavyzdžiui, Vokietijoje bandelių kepykla be gailesčio išmeta šviežias, bet nestandartinės formos bandeles. Kavinės internete skelbia dienas, kai nemokamai bus atiduodami dar geri, bet jau su besibaigiančiu galiojimo laiku pyragaičiai. Parduotuvės vakarais išmeta daugybę produktų, kuriems tą dieną pasibaigė galiojimo laikas. Jų pasiimti ateina kukliau gyvenančių tėvų vaikai, studijuojantys miestuose.
Tokių reiškinių jau yra ir Lietuvoje. Bet mums sunku tai suvokti, kai dar tiek daug neasfaltuotų vieškelių, kai daug ko trūksta mokyklose ir ligoninėse.
Galiausiai savo gyvenimo būdą ir poreikius tenka derinti ir su savo asmeninės piniginės turiniu. O tas turinys daugelio Lietuvos žmonių piniginėse – skurdokas.
Ir vis dėlto, jeigu jau vietoj senojo nusipirkai naują daiktą, kodėl taip gaila senąjį išmesti?
Turbūt su mumis žaidžia dar ir nesaugumo jausmas... Kapitalizmo perteklius asmeniniame žmogaus gyvenime labai greitai gali virsti socializmo nepritekliumi. Gal neteksi darbo? Gal neturėsi sveikatos dirbti tai, ką dirbi? Gal reikės gydytis – ir viską išleisi vaistams? Gal išeisi į pensiją ir sunkiai versiesi?
Juk kapitalizmo nepriteklius – dar skaudesnis už socializmo deficitą. Socialistinis prekių ir daiktų deficitas buvo visuotinis reiškinys. Nebuvo, nematei – ir nereikėjo. Taupėsi pinigai.
Šiais laikais, kai parduotuvės pilnos tikro ir abejotino gerumo gėrybių, kai geras specialybes įgiję jauni žmonės arba neblogai aprūpinta šalies ir vietinio lygio valdžia gauna dešimt ar keliolika kartų didesnį atlyginimą už eilinį specialistą, dirbančiam už minimumą arba už labai kuklų vidutinį atlyginimą žmogui – labai skaudu ir nesaugu.
Kai televizijos laidos kaip pavyzdį rodo turtuolius, kai socialiniuose tinkluose prasikūrę lietuviai eksponuoja prabangų savo gyvenimą, jis turi su kuo palyginti skurdų savo būvį, ir tuomet jis atrodo dar skurdesnis.
Galbūt jo galvoje fomuojasi jau kitokia – ne daiktų, o pinigų deficito sąvoka?
Socialiniai darbuotojai pasakoja, jog kai kurios ir vargingai gyvenančios jaunos šeimos nebeskalbia labdaros gautų drabužių. Sudėvėtus išmeta ir pakeičia kitais. Sako, skalbti neapsimoka, nes brangūs skalbimo milteliai. Pigiau už eurą nusipirkti kitą dėvėtą drabužį arba apsivilkti kitą, gautą iš labdaros.
Taigi, kiekviena karta turi vis kitokį perteklių ir vis kitokį deficitą. Nelengva pakeisti santvarką. Tačiau sunku ištrinti ir tai, ką santvarka užsifiksuoja žmogaus mintyse ir gyvensenoje.
Bet vis tiek galvoje nuolat kirba iš praeities ar iš dabarties kylantis klausimas: ar kapitalistinis vartojimas nėra perteklinis?
1973 metai.
Aleksandro Ostašenkovo nuotr.