
Naujausios
TĘSIAME TEMĄ
Ekologas apie Ventos užtvanką: „Tokio baisaus vaizdo nesu matęs“
Į „Šiaulių krašto“ publikacijas apie užtvanką ant Ventos upės ir dėl to kylančias pasekmes sureagavo žymus Lietuvos ekologas, aplinkotyrininkas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, Lietuvos upių gelbėjimo aljanso „Mėlynasis vingis“ steigiamojo komiteto narys Romualdas JUKNYS.
Profesorius apie vaizdą prie upės sakė: „Tokio baisaus vaizdo nesu matęs“.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
– Beveik prieš dešimtmetį buvote vienas Lietuvos upių gelbėjimo aljanso „Mėlynasis vingis“ steigiamojo komiteto narių. Nuo ko gelbėjate upes, kas jas naikina?
– Labiausiai upėms kenkia užtvankos. Trąšų taip pat į upes paplauna, bet reali grėsmė ir žala upėms – tik užtvankos.
– Kaip vertinate tai, ką pamatėte Šilėnų malūno užtvankos nuotraukose, spausdintose „Šiaulių krašte“?
– Žinot, tokio baisaus vaizdo nesu matęs!... Su maišais, plėvele stabdoma upė, lyg kokiame laukinių krašte. Bjauriai atrodo ir tas betonas! Baisus vaizdas ir žemiau užtvankos – upė visiškai sudergta.
Tai pamatęs, aš pats susisiekiau su Aplinkos ministerijos specialistais. Mano nuomone, tokią užtvanką reikėtų iš viso nugriauti – tuo turi susirūpinti ir ministerija, ir aplinkosaugininkai.
– „Šiaulių kraštui“ buvo teigiama, kad Šilėnų hidroelektrinei turbina tik gaminama. Kai lankėmės Šilėnuose ir Kuršėnuose, su gyventojais, Kuršėnų seniūnu užfiksavome, kad vanduo ties Gedimino gatve buvo kritęs apie pusmetrį, matėsi prie kranto dumblo juosta. Žurnalistams išvykus jau kitą dieną kuršėniškiai ėmė skambinti į redakciją, kad vanduo vėl ėmė kilti. Kodėl vanduo tai pakyla, tai nusenka, jeigu hidroelektrinė, teigiama, neveikia, nes nesą turbinos?
– Labai keistai ir man tai pasirodė... Jeigu turbina neveikia, kodėl sukyla vanduo? Juk vanduo sukeliamas, kad suktų turbiną ir būtų gaminama elektra. Ten kuo skubiausiai turėtų vykti specialistai, kurie įvertintų situaciją ir pasižiūrėtų, kas ten yra ir ko nėra.
– Kokia situacija kitose Lietuvos upėse?
– Situacija buvo pradėjusi itin prastėti prieš keletą metų, kai ant Nemuno ketinta pastatyti net penkias užtvankas, taip pat ant Neries bei kitų mažesnių upių. Jau buvo pasigirdę oficialių pasiūlymų Seimui, buvo net Seimo narių ir mokslininkų, kurie bandė pagrįsti hidroenergetikos plėtrą, o tai reiškia – tvenkti upes bet kokiomis priemonėmis.
Dabar Europos Sąjungos požiūris yra toks: hidroenergetika, kuri buvo įrašyta į kitų atsinaujinančių energijos šaltinių sąrašą, yra išbraukta ir niekur apie hidroenergetiką nebekalbama, kaip apie atsinaujinantį energijos šaltinį. Kodėl? Išaiškėjo, kad iš jų daugiau žalos, nei naudos. Tai yra įrodyta ir Europos, ir Lietuvos mokslininkų.
Tokia pozicija, kad hidroenergetika yra žalinga, atsirado prieš kelerius metus, ja susidomėjo Europos Sąjungos struktūros, buvo pareikšta, kad hidroenergetiką reikia labai riboti ir naudoti tik išimties tvarka.
Yra aiški bendroji Europos Sąjungos Vandens direktyva, kurioje surašytos aiškios sąlygos, kada išimties tvarka galima būtų statyti hidroelektrinę, bet į tas išimtis Lietuva nepapuola ir statyti naujų hidroelektrinių Lietuvoje nesirengiama.
Tiesa, dar egzistuoja prieš keliolika metų sudarytas Lietuvos upių, kurių negalima buvo tvenkti, sąrašas. Tačiau, tame sąraše Ventos nėra, nes didelė jos dalis yra paversta kanalu, bėda, kad tuo ir pasinaudoja hidroelektrinių statytojai.
– Nuo užtvankų kenčia ir Ventos intakas Virvytė. Kodėl joje leista statyti hidroelektrines?
– Vienas iš aplinkos ministrų buvo pasakęs, kad gal geriau vieną ar dvi upes leisti užtvenkti – sugadinti, kad tik kitas paliktų ramybėje.
Virvytė dažniausiai rodoma, kaip baisiausias suniokotų Lietuvos upių pavyzdys, o dabar Virvytę vejasi ir Venta.
Ir, deja, vis dar pasigirsta Seime siūlymų atnaujinti hidroelektrinių plėtrą ant Lietuvos upių, nors dešimt hidroelektrinių pagamina elektros tik šiek tiek daugiau, nei viena vėjo jėgainė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Ventos upė. Užtvanka prie Šilėnų malūno.
„Šiaulių kraštas“ tęs žurnalistinį tyrimą dėl Šilėnų užtvankos ant Ventos upės netoli Kuršėnų (Šiaulių r.).
* „Užtvenkta Venta atplukdys eurus ar ekologinę nelaimę?“ ("Šiaulių kraštas“, 2018 06 26
* „Ar upės laukia balos likimas?“ ("Šiaulių kraštas“, 2018 07 12)
Simono Švitros (ELTA) nuotr.
Lietuvos upių gelbėjimo aljanso „Mėlynasis vingis“ steigiamojo komiteto narys profesorius, ekologas Romualdas Juknys teigia, kad su Venta pasielgta „barbariškai“.