
Naujausios
Tėvynę stiprina tvirtos šeimos
„Esu tik mažas paukštelis ir dangų laikau tiek, kiek pajėgiu“, – kukliai apie savo gyvenimą ir savo vaikams bei mokiniams skiepijamą patriotizmo jausmą kalba Kelmės „Kražantės“ progimnazijos direktorės pavaduotoja Jurgita Seselskienė.
Ji yra daugelio patriotinių akcijų organizatorė. Už patriotinį auklėjimą progimnazijos bendruomenę apdovanojo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Lietuvos vėliavos spalvas mokinius skatinanti pamilti, švenčių prasmę pajusti mokanti ir pasididžiavimą savo valstybe skiepijanti pedagogė įsitikinusi, jog patriotinis ugdymas turi prasidėti šeimoje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Sodyba su vėliava
Jurgitos ir Andriaus Seselskų sodyba – pačiame Kelmės pakraštyje. Kieme plevėsuoja Lietuvos trispalvė. Kai jauna šeima šioje vietoje nusipirko seną apleistą namą, daugelis stebėjosi: „Ką jūs darote?“.
Juk jau buvo įsitvirtinę Šiauliuose. Turėjo butą. Savo rankomis jį suremontavo. Jurgita dirbo užklasinio darbo organizatore Gytarių mokykloje. Andrius turėjo savo verslą. Šiauliuose gimė jų vaikai Jonas ir Urtė.
Bet jiedu išsinuomojo butą Kelmėje. Griovė senąjį, statė naują namą, kurį vadina kukliai – namuku, nes iš tiesų jis neprimena dvaro. Norėjo savo namuko, savo kiemo. Jurgita – kelmiškė. Ją traukė sugrįžti namo. Gal, kad nuo meilės savo žemės lopinėliui, savo kiemui, savo gimtinei prasideda meilė Lietuvai?
Dabar jie džiaugiasi kitapus gatvės besiganančiomis karvėmis, kaimynų gaidžio giedojimu kiekvieną rytą, į kiemą atskrendančiomis šarkomis.
„Buvo sunku, – mena Jurgita. – Trūko lėšų. Daug dirbome patys. Bet nekilo minčių važiuoti į užsienį. Kabinomės į gyvenimą čia. Nesiblaškėme. Viską darėme nuosekliai.
Tai buvo jau antrasis mūsų bandymas įsitvirtinti Lietuvoje. Šiauliuose pradžia taip pat nebuvo lengva. Pamenu, kaip varsčiau Šiaulių mokyklų duris ir siūliausi į darbą. Sugrįžus į Kelmę, teko persikvalifikuoti, kadangi čia netrūko pradinių klasių mokytojų. Pradėjau dėstyti tikybą.“
Bendravimui nereikia daug pinigų
Nors pati niekuomet nepaliktų Lietuvos, J. Seselskienė nesmerkia tų, kurie išvažiavo. Galbūt jie tikrai neturėjo kitos išeities? Pažįsta daug lietuvių emigrantų šeimų. Išvykę jie dirba sunkiausius ir paprasčiausius darbus, bet puoselėja lietuvybę, ilgisi Tėvynės ir svajoja sugrįžti atgal.
„Gal mums tenkintis tuo, ką galime pasiekti Lietuvoje, padeda iš senelių ir tėvų paveldėti kuklūs poreikiai, mokėjimas suktis. Iš paprasčiausių ir pigiausių medžiagų statyti, iš paprasčiausių produktų išvirti valgį, – svarsto Jurgita. – Juk per Valentino dieną galima išvirti miltinių „švilpukų“, papuošti juos širdutėmis – ir bus šventė.“
Moteris sako, jog patys smagiausi jų šeimos prisiminimai nesusiję su didelėmis išlaidomis. Vaikai prisimena ne tą dieną, kai tėvai nupirko naują televizorių, o tą vakarą, kai visa šeima sėdėjo prie laužo arba sekmadienio pusryčiams terasoje kepė širdutės formos blynus.
Jų šeima neatostogauja užsienyje ar brangiame Lietuvos pajūryje. Bet kiek nuostabiausių Lietuvos kampelių galima pamatyti per vieną sekmadienio išvyką!
Ne pirmos jaunystės automobiliu jie su vaikais keliauja beveik kiekvieną sekmadienį. Pasiima arbatos termosą, sumuštinių ir apvažiuoja kelis piliakalnius, pavaikšto po nedidelius miestelius, aplanko Moluvėnus, apeina Šaukėnų Juodlės pažintinį taką.
Bendrauja. Parsiveža ne kičinių suvenyrų, o brangių potyrių. Tai labiausiai suvienija šeimą. Suteikia laimės pojūtį. Beje, šiemet į daugelį vietų vežėsi ir Lietuvos trispalvę. Su ja fotografavosi aplankytose vietose.
Pedagogė apgailestauja, kad daugelis lietuvių šeimų nemoka verstis su turimomis pajamomis. Nori gyventi prabangiau negu leidžia galimybės. Ima dideles paskolas. Arba vardan euro važiuoja vergauti į užsienį. O iš tiesų žmogui reikia ne taip ir daug: stogo virš galvos, duonos ir kuo prisidengti kūną.
Svarbiausia nenuleisti rankų
2002 metais magistro studijas Šiaulių universitete baigusi Jurgita jau keliolika metų dirba mokyklose. Jos įsitikinimu, stipri Lietuva prasideda nuo stiprios šeimos.
Neseniai startavo naujas Seselskų projektas stiprinantis ir palaikantis šeimą. „Darbas ir karjera – labai svarbu. Tačiau grįžęs iš darbo turi būti laukiamas šeimoje, – sako Jurgita. – Tik stebint pro langą kieme žaidžiančius savo vaikus sustiprėja prasmė gyventi.“
Jauna moteris tikina, jog šeimoje reikia labai daug bendrauti, kalbėtis. Keista, jog kai kurios šeimos tarpusavyje beveik nebendrauja. Grįžę namo išsiskirsto po savo kampus.
Darni šeima – taip pat sudėtingas kasdienis darbas. Visur kyla konfliktų, reikia nuolat galvoti, kaip juos taikiai išspręsti. Reikia daug nuolankumo, vardan šeimos kai ko atsisakyti.
Jurgita ir Andrius Seselskai buvo viena iš pirmųjų Kelmės šeimų, kuri į valstybinių švenčių minėjimus atsivesdavo mažus vaikus, o jie mojuodavo iš popieriaus padarytomis trispalvėmis vėliavėlėmis.
„Vaikams įdomu, kai kultūros centro kieme kyla trispalvė, kai ją salvėmis pagerbia kariškiai. Taip kaupiasi jų patirtis, praktinis šalies istorijos supratimas“, – sako Jurgita.
Po kelerių metų vestis į renginius vaikus ir mojuoti ne pačių darytomis, o pirktinėmis trispalvėmis vėliavėlėmis išdrįso ir kitos šeimos. Tik tų jaunų šeimų Kelmėje ne tiek daug.
„Žmonės burnoja: „Kas ta Lietuva? Mažai uždirbam. Sunku pragyventi. Blogai.“ Bet kalba, Lietuvos atributika nėra tas pats, kas politika. Nereikia plakti valstybės valdymo ir mojavimo vėliavėlėmis. Mes patys turime kurti šviesą, kovoti už savo gerovę. Vaikams negalime sakyti:"Kuo greičiau važiuokit iš čia!“, – svarsto Jurgita.
„Kražantėje“ patriotizmo nepaslėpsi
Jurgita Seselskienė šiuo metu dirba direktorės pavaduotoja Kelmės „Kražantės“ progimanzijoje. Jos rūpestis – popamokinė veikla. Daug dėmesio skiria patriotiniam auklėjimui. Su džiaugsmu prie įvairiausių akcijų prisideda visa progimnazijos bendruomenė.
„Vaikai nemėgsta ilgų kalbų ir paskaitų. Jiems reikia veiksmo, žaismės. Pasvarstėme, jog reikėtų pradėti nuo spalvų. Vaikai turi pamilti savo valstybės vėliavos spalvas“ – pasakoja pedagogė.
Progimnazijoje pastatyta iš medžio išpjaustyta žmogaus figūra, nuspalvinta raudonai, žaliai, geltonai. Vaikai ant jos surašė savo vardus.
Vėliavos spalvų karpiniais vaikai puošia kabinetų duris ir langus. Patys į mokyklą per šventes ateina pasipuošę trispalviais rūbais arba bent segėdami kokį nors trispalvį atributą.
Iš pradžių vaikai ar šventėse dalyvaujantys jų tėvai nedrįsdavo paimti į rankas trispalvių popierinių vėliavėlių. Dabar paima kartais ir dvi. Nusiunčia broliams, seserims, vaikams į užsienį.
Progimnazijoje pasiūta didžiulė, keliolikos metrų ilgio trispalvė. Ją nešdami mokiniai keliauja į valstybinių švenčių minėjimus miesto centre. Į vėliavą įsikibę eina dešimtys mokinukų ir jų tėvų.
Kelmėje kalbama, jog „Kražantės“ progimnazijoje patriotiškumo nepaslėpsi. Pamatė jį ir Prezidentė, apdovanojo progimnazijos bendruomenę.
Vasario 16 -ąją ir Kovo 11 -ąją visi 500 progimnazijos mokinių gieda valstybės himną. Per pertraukas dainuoja liaudies dainas ir šoka liaudies šokius.
„Tas jausmas užgniaužia kvapą. Kai matai, jog vaikai jau patys atsineša vėliavėles ir iš penkių šimtų širdžių liejasi himno žodžiai“, – sako Jurgita.
Sausio 13 -ąją prieš pamokas progimnazijos kieme užkuriamas laužas, kiekvienam tą dieną žuvusiam patriotui uždegamos žvakutės. Keli šimtai vaikų sugeba tas akimirkas ramiai išstovėti.
Progimnazijos pradinukai iš savo piešinių sukūrė 61 metro knygą. Joje piešė Lietuvą.
Paskui gimė namų su vėliavomis projektas. Padarytas Kelmės miesto maketas su bažnyčia, kirche ir daugybe namų. Vaikai tuos namus spalvino ir prie kiekvieno priklijavo po vėliavą. Taip suvokė, jog mūsų namai – Lietuvoje, ir juose turi kabėti valstybės vėliava.
„Vaikų patriotizmas ir suvokimas apie Tėvynę formuojamas per simbolius, – sako Jurgita. – Kai kiekvienas prisideda prie bendro darbo, jaučiasi reikalingas, labiau tai, ką pats sukūrė, tausoja ir saugo.“
Asmeninės nuotr.
Jurgitos ir Andriaus Seselskų šeima tvirtybės semiasi bendraudama ir daug laiko praleisdama drauge.
Kelmės „Kražantės“ progimnazijos direktorės pavaduotoja Jurgita Seselskienė sako, jog mokinius mylėti Tėvynę moko per simbolius.