
Naujausios
Kaštonų alėja – su medžiais, bet be idėjos
Projektuotojai trečią, paskutinį, kartą viešai pristatė Šiaulių Kaštonų alėjos rekonstravimo projekto sprendinius. Alėjoje numatoma iškirsti keturiolika kaštonų, atsodinti vienuolika. Kritikos sulaukė siūlymas sodinti kitos kaštonų rūšies medžius, kad pateikiami sprendinių analogai „copy-paste iš interneto“, o ne realus vaizdas. Galiausiai pasigesta pačios idėjos.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Pakeistas projektas
Pirmadienio vakarą Šiaulių miesto savivaldybės Tarybos posėdžių salėje vykusioje diskusijoje dalyvavo per dvidešimt šiauliečių.
Kaštonų alėjos rekonstrukcija pavasarį aistras sukėlė paaiškėjus, jog planuojama iškirsti medžius ir alėją sodinti iš naujo. Kaštonų alėjai yra per šimtas metų, dabar augantys medžiai pasodinti 1946–1947 metais.
Po balandžio pradžioje alėjoje surengto gyventojų protesto Savivaldybė atsižvelgė į reikalavimus, buvo atliktas pakartotinis medžių būklės tyrimas.
Kaštonų alėjos būklės vertinimą atliko Lietuvos dendrologų draugija, Aleksandro Stulginskio universitetas, Kaštonų alėjos medžių ekspertizės autorė – Lina Straigytė. Įvertinta 68 medžių būklė.
Vidutinė ir patenkinama būklė buvo nustatyta 54 kaštonams, blogos būklės kaštonų rasta 14. Avarinės situacijos medžių nerasta nė vieno. Medžiams suteiktas antras šansas.
Dabar projektuotojai siūlo iškirsti 14 kaštonų, iš naujo pasodinti 11. Medžiai būtų sodinami tomis pačiomis dviem lygiagretėmis eilėmis, išlaikant alėjos želdinimo tradiciją.
Kaštonų alėjoje auga paprastieji kaštonai, o atsodinti siūloma geltonžiedžio kaštono sodinukais, atspariais kaštoninei keršakandei. Kad nestelbtų seni medžiai, planuojama naujus kaštonus susodinti 9 metrų tarpais. Esami medžiai susodinti 3,5 metro atstumu.
Dvaro sodybos istorinę tvorą rytiniame alėjos šone numatoma konservuoti, remontuoti. Pagal projektą šalia tvoros augantys, ją ardantys devyniolika medžių šalinami.
Projekte nurodoma, kad iš viso vykdant statybos darbus bus nukirsti 35 medžiai (14 kaštonų) ir išrauti (frezavimo būdu) 35 kelmai ir 10 dekoratyvinių krūmų. Diskusijoje buvo koncentruotasi tik į kaštonus.
Išsaugoti tokią, kokia yra
Šiauliečiai diskutavo: ar pavyks atsodintiems medžiams augti tarp senųjų? Vieni garantavo, kad medžiai skurs, kiti tikino, kad užaugs.
UAB „Kelprojektas“ projekto vadovas Dainius Gečas patikino, kad 9 metrų atstumas garantuoja, jog medžiai augs. Be to, bus sodinami 12 metų medžiai, 25–35 centimetrų apimties, pakankamai tvirti, kad rastų kelią į šviesą.
Muziejininkė, paveldosaugininkė Vilija Ulinskytė-Balzienė priminė, kad alėjoje jau yra sunykusių, išpjautų medžių, todėl atsodinamų medžių santykis su pašalintais nėra tikslus.
V. Ulinskytė-Balzienė pabrėžė, kad klasikinė alėja yra formuojama tankiai – kaip želdinių siena, kad lajos sudarytų vientiso želdinių tunelio įspūdį. Jos nuomone, į alėją turėtų būti žiūrima ne tik iš dendrologinės, gamtinės pusės, bet ir iš paveldosauginės. Jei pagal specialųjį planą numatyta atkurti alėją, turi būti išlaikyta ne tik erdvės struktūra, bet ir želdinių veislės istorija – atsodinami tos pačios veislės želdiniai. Kitu atveju, ateityje užkoduojama istorinės alėjos transformacija: „Paveldosauginiu požiūriu tai yra neteisinga.“
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Marijus Velička akcentavo, kad alėja nepatenka į paveldosauginę teritoriją, todėl pakanka išlaikyti alėjos koncepciją.
„Alėja patenka į apsaugos nuo fizinio poveikio pozonį. Apsaugos režimas yra identiškas: atkurti pagal istorinius tyrimus, o ne sukurti kažką naujo“, – sakė V. Ulinskytė-Balzienė. Ji pabrėžė, kad dirbdama Kultūros paveldo departamente pati braižė dvaro sodybos teritorijos ribas. Kultūros paveldo vertinimo taryba manė, kad apsaugos nuo fizinio poveikio pozonio režimo užtenka šios teritorijos apsaugai – jeigu jo bus laikomasi.
UAB „Urbanistika“ atstovas, kultūros paveldo specialistas Augis Gučas stebėjosi Kaštonų alėjos statusu: „Reikia maksimaliai išsaugoti tokią alėją, kokia ji yra. Iš tikrųjų alėja turėjo būti vertybės teritorijoje. Mes į ją savo darbe žiūrime kaip į vertybės teritoriją.“
Kaštonai, A. Gučo teigimu, keičiami ne dėl to, „kad mes sugalvojome“, o dėl ekspertų išvadų ir siūlymų.
Ydinga praktika
Alfredas Daulius, iniciatyvinės grupės „Saugokime Šiaulių medžius“ narys, atkreipė dėmesį, kad dendrologės išvadose blogos būklės medžiams nebuvo skirtas mirties nuosprendis. Dendrologės darbą stebėjęs šiaulietis klausė, ar nebūtų proga tuos medžius bandyti išsaugoti, kreiptis pagalbos į arboristus.
M. Velička patikino, kad dendrologei buvo formuojama užduotis išsaugoti medžius, kiek yra įmanoma. Pagrindinės problemos – puvinys ir karščio pažeidimai. Šalinti rekomenduojama, kad ateityje nekiltų saugumo problemų.
Knygų autorė ir iliustratorė Lina Žutautė papildė, kad dendrologės išvadose nurodoma, jog vertėtų išsaugoti vieną-kitą karščio paveiktą medį dėl pažinimo, kaip ilgai po gaisro gali gyventi kaštonai: „Gal būtų unikali vieta?“
M. Velička žadėjo pasidomėti tokia galimybe.
Dizaineris Darius Linkevičius ydinga vadino praktiką, kai viešinimo momentu rodomi ne galutiniai sprendimai, o tarpiniai, „copy-paste iš interneto“. Kai projektai pradedami realizuoti, nebėra jokios galimybės laiminti ar prieštarauti.
„Po to bus patogu sakyti, kur jūs buvote“, – nuskambėjo replika salėje.
Pasak UAB „Urbanistika“ architektės Aistės Jakubauskienės, analogai pateikiami, kad būtų galima įsivaizduoti, „kaip daugmaž turėtų atrodyti ta vieta“. Konkretūs sprendiniai bus pateikti techniniame projekte.
D. Linkevičius kritikavo, kad kraštovaizdžio, mažosios architektūros elementai paimti iš konteksto, neatsižvelgta į geografinę padėtį.
Dizaineris kėlė klausimą, ar reikalingas alėjai kioskas, abejojo dėl alėjos apšvietimo, siūlė medžius apšviesti dvigubai – ir iš apačios.
Pasak architektės, kioskas gali būti moderni transformuojama erdvė, jame atsirastų knygos ar kava – traukos elementas jaunimui. Kioskas nepatenka į apsaugos zoną.
Dėl netinkamai parinktos vietos ir medžiagos kritikuotą mažosios architektūros elementą A. Jakubauskienė pavadino tik pasvarstymu: „Galbūt kažkada kažkas jį galėtų panaudoti.“
Alėjos suolelių ir apšvietimo analogai yra suderinti su kultūros paveldo specialistais – turi derėti su visa dvaro teritorija.
Pasigedo idėjos
Architektas Vytenis Rudokas apibendrino: nebekalbama apie idėją. Medžius jis įvardijo trečdaliu teritorijos problemos. O kitos problemos, jo galva, nesprendžiamos.
„Pripažinkime, tai yra komunalinis uždavinys, pavadinkime jį paprasčiausiai remontu ir nekelkime visų šitų reikalavimų, tiesiog apsišluokime, sutvarkykime medžius. Jei kalbame tokiomis kategorijomis „estetika“, „žmogus“, reikėjo pradėti nuo idėjos: ką mes norime padaryti.“
V. Rudokui pritrūko „paprasto aiškumo": kas yra šalia tranzitinės erdvės? „Nesukursime individualių dizainų dėl elementarios priežasties: tam nebus skirta tiek pinigų, laiko.“
Architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Rūta Stuopelienė palaikė idėją atkurti Kaštonų alėją „kuo arčiau autentiškumo“.
Architektė turėjo pastabų dėl apšvietimo, abejojo, ar „didelės liktarnos“ apšvies alėją, nes šoniniai takai neapšviesti, nenumatytas tvoros apšvietimas. R. Stuopelienei abejonių sukėlė ir danga. Architektė ragino Savivaldybę prisidėti savo lėšomis, nes rekonstrukcija daroma 50-iai metų: „Ne tik medžiai. Yra ir estetinė problema.“
R. Stuopelienė priminė, jog Architektų sąjunga su Šiaulių miesto savivaldybe yra pasirašiusi sutartį, bet į profesionalus nesikreipta.
„Ar po visų rekonstrukcijų trečiadienį Kaštonų alėjoj blusų turgus veiks?“ – nuskambėjo salėje finalinis klausimas.
M. Velička atsakė nemanąs, kad bus keičiami susiformavę miestiečių įpročiai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Trečiasis svarstymas dėl Kaštonų alėjos nebesulaukė tokio susidomėjimo, koks buvo kilęs balandį, kai kilo grėsmė, jog kaštonai bus iškirsti.
Muziejininkė, paveldosaugininkė Vilija Ulinskytė-Balzienė įsitikinusi, jog į Kaštonų alėją reikia žvelgti ir iš paveldosauginės pusės.
Dizaineris Darius Linkevičius kritikavo ydingą praktiką, kai svarstymų metu pateikiami sprendinių analogai, o ne galutiniai sprendiniai.
Iniciatyvinės grupės „Saugokime Šiaulių medžius“ narys Alfredas Daulius klausė, gal būtų galima išsaugoti dar daugiau medžių, pasitelkus arboristus.
Kaštonų alėjos projektiniai pasiūlymai pristatyti trečią kartą.