
Naujausios
Šventėje paminėti du šimtmečiai – Lietuvos ir Sakartvelo
Šeštadienį Kelmės 38-oji liaudies meno šventė vyko kartu su tarptautiniu folkloro festivaliu „Ir pajauga žali leipa“. Šventės metu su valstybės šimtmečiu pasveikinti atvyko svečiai iš Sakartvelo – gegužės 26-ąją šalis minėjo Nepriklausomybės metines.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Skyrė šimtmečiui
Tarptautinio folkloro festivalio „Ir pajauga žali leipa“ atidarymo koncertas nuskambėjo šventės išvakarėse, penktadienį.
Dvi dienas vykusiame festivalyje koncertavo folkloro ansambliai iš Joniškio ("Kupars"), Šiaulių ("Rėda"), Vilniaus ("Ugniavijas"), Raseinių ("Degulė"), Kelmės ("Judlė“, „Ramočia“, „Taduja"), Šilalės ("Veringa"), Klaipėdos ("Senoliai") bei svečiai iš užsienio – latvių ansamblis „Artava“ ir kartvelų „Maspindzelo“.
Kartvelai Kelmėje viešėjo ypatingą dieną – jų šaliai minint šimtmečio šventę. Šeštadienį festivalio baigiamajame koncerte „Draugystės“ parke populiari liaudies daina „Suliko“ skambėjo ne kartą.
Kelmės liaudies meno šventė šiemet vyko 38-ą kartą ir buvo skirta Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui paminėti. Į šventę tradiciškai atvyko užsienio šalių, su kuriomis Kelmė bičiuliaujasi, atstovai.
Nuo šeštadienio ryto Vytauto Didžiojo gatvėje išsirikiavo tautodailės mugės palapinės.
Kelmės evangelikų liuteronų bažnyčios parkelyje įsikūrė Senųjų amatų miestelis ir Seniūnijų kiemeliai, grojo mėgėjų meno kolektyvai. Kaitrią dieną pavėsyje buvo galima pasimokyti amatų ir pasivaišinti bei atsigaivinti pas vaišingus seniūnijų atstovus.
Nuo žolynų iki instrumentų
Vidurdienį Juozo Liaudanskio dailės galerijoje atidaryta jungtinė Vilmos Marės, Viktorijos Bitinaitės-Stankevičienės, Alberto Martinaičio, Arūno Stankaus, Raimondos ir Vytauto Ramanauskų paroda.
Tekstilės dizainerės Vilmos Marės kolekcija supažindina su „Eglės žalčių karalienės“ mitu. Po parodos pristatymo kūrėja, gyvenanti Lietuvoje ir JAV, mokė kurti tekstilės dirbinius baltų raštų motyvais.
Vilnietė keramikė Viktorija Bitinaitė-Stankevičienė kuria skulptūras iš žolynų. Autorė savo kūrybą dėl archajiškumo, senoviškų simbolių, jautrumo lygina su dievdirbio Liongino Šepkos drožiniais.
Kūrybą iš žolių menininkė pradėjo nuo verbų. „Medžiaga labai švelni, suteikia gyvybės pajautimą – augalas amžinai stiebiasi į saulę, atgimsta. Pagoniška krikščionybė – viskas mumyse kartu“, – sakė V. Bitinaitė-Stankevičienė.
Mažeikiškių Raimondos ir Vytauto Ramanauskų rankose kūriniais virsta beržo tošis. „Kap žmuogus tur raumenis, kaulus, škūrą, taip ir tuošis. Čiupinieji ir nuorisi čiupiniet“, – žemaitiškai kalbėjo R. Ramanauskienė.
Šiaulietis kalvis Albertas Martinaitis parodą „Šalia mamos“ pateikė tarsi savo biografiją. Joje eksponuojami ne tik tradiciniai muzikos instrumentai, akmens, metalo juvelyrika, medžio dirbiniai, bet kartu ir daiktų istorijos.
Brauninkas, vilkiukai, ledžingos atkeliavo iš vaikystės – darė pamokytas mamos. Mamą A. Martinaitis vadina pirmąja mokytoja: „Ji nebegali ateiti, yra už penkių minučių kelio, penktame aukšte. Bet vis tiek yra šalia.“
Kai A. Martinaičiui buvo treji, senelis Sibire jam pagrodavo smuiku. Parodoje yra smuikas, skirtas seneliui pagerbti. Jo atminimui pagamintos ir šimtosios kanklės.
Parodos atidarymui A. Martinaitis apsirengė Sąjūdžio laikais pasisiūtais marškiniais. „Mama sakė, ką čia iš cukraus maišo siūni, reikia geros drobės!“ – juokėsi kalvis.
Jis prisiminė, kad parodą atidaro ten, kur anksčiau stovėjo giminaitės, dailininkės Linos Eitmantytės-Valužienės senelės namas – vieną žiemą, būdamas vienuoliktokas, jame gyveno.
„Kiekviena paroda man atima ramybę, jų vengiu. Man rodos, kad kūriniais negaliu parodyti svarbiausio“, – sakė autorius, etnokultūrą populiarinantis šiuolaikinėmis priemonėmis. Ne kartą išgirdęs frazę „prakalbinti akmenį“, pagamino čiulbančius paukščiukus, jie pateko į Dainų šventės programą. Yra padaręs ir du akmeninius lumzdelius.
A. Martinaitis nukala ir archeologinių pakabučių, amuletų, kalavijų – jais apdovanoja geradarius, etnokultūros skatintojus, puoselėtojus.
„Kodėl neužrišus ant geležinkelio bėgių penkiolikos mazgų? Paimu ir užrišu!“ – nemelavo kalvis.
A. Martinaitis parodoje padėjo skundų knygą bei plunksnakotį, kokiu pirmoje klasėje rašydavo dailyraštį. Skundą pats parašė „valstybės saugumo komiteto pirmininkui dr. Anušauskui“, išklodamas istoriją, kaip 1970 metais Kelmės vidurinėje mokykloje nupaišė Lenino galvą su dinozauro kūnu.
Žodį A. Martinaitis perdavė šiauliečiui Arūnui Stankui – „savo mokiniui ir mokytojui – vienas kitą mokome“.
A. Stankus, parodoje pristatęs tradicinius muzikos instrumentus, sakė, jog jo liaudišką klausą, gaminant lumzdelį, pirmasis patikrino A. Martinaitis.
A. Stankus – Šiaulių Dainų muzikos mokyklos muzikos mokytojas, vaikų folkloro ansamblio „Vieversėlis“ vadovas, Šiaulių kamerinio orkestro narys.
A. Martinaitis su A. Stankumi parodoje eksponatais-instrumentais ir užgrojo.
Ugnies misterija
Šventė vyko ir kitose miesto vietose. Kelmės kultūros centro kieme įsikūrė vaikų žaidimų kiemelis „Aš – tavo draugas“, priešais Laisvės Gynėjų aikštę išsirikiavo Šiaulių „Senų ratų“ klubo senosios mašinos.
Laisvės Gynėjų aikštėje koncertavo Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos kolektyvai.
Mėgstantiems pajudėti buvo siūloma zumbos treniruotė ir linijinių šokių kolektyvų pasirodymai.
Vakarinė programa persikėlė prie Kražantės upės, į Draugystės parką, kur koncertavo „The Good Time Boys“, Monika Marija Paulauskaitė su gyvo garso grupe, Samanta Tina, „el Fuego“.
Šventė baigėsi įspūdinga ugnies misterija „Pašlovinkim mirksnį būties“.
Mistišką nuotaiką, artėjant vidurnakčiui, ant plausto kūrė šiaulietis būgnininkas, audioperformansų kūrėjas ir atlikėjas Gintautas Gascevičius, folkloro, eksperimentinės muzikos atlikėjas Donis (Donatas Bielkauskas), liaudies dainų atlikėja Rasa Serra (Rasa Veretenčevienė).
Lydimi ritmingos muzikos, saulę, mėnulį kalbinančių dainų, į dangų nuo vandens šokinėjo ugnies liežuviai. Misterijos kulminacija – upės saloje užsiliepsnojęs besisukantis ugnies ratas. Dešimties stipinų vežimo ratas yra pavaizduotas Kelmės herbe.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Kelmės XXXVIII liaudies meno šventė vyko kartu su tarptautiniu folkloro festivaliu „Ir pajauga žali leipa“.
Parodos atidaryme užgrojo Arūnas Stankus ir Albertas Martinaitis.
Viktorija Bitinaitė-Stankevičienė. „Pieta“.
Senųjų amatų miestelyje buvo galima pasimokyti austi.
Kur šventė, ten ir muzika.
Šiemet Kelmės liaudies meno šventė buvo skirta valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti.
Sutemus šiaudinis ratas virto liepsnojančiu ugnies misterijos „Pašlovinkim mirksnį būties“ akcentu.
Alberto Martinaičio ledžinga.
Albertas Martinaitis. „Autoportretas“.
Juozo Liaudanskio dailės galerijoje atidaryta jungtinė paroda.
Viktorija Bitinaitė-Stankevičienė. "Šventas Jurgis".