
Naujausios
Ąžuolo stiprybės pakanka ir kipšiukui, ir „eurovizijai“
Kai centrinėje, istorinėje Šiaulių miesto dalyje buvo pradėti kirsti senieji miesto medžiai, aktyvūs miesto piliečiai, ėmę ginti medžius nuo sunaikinimo, pradėjo lankyti istorinius medžius ir priminti visuomenei apie išsaugotą gamtos turtą. Buvo prisimintas ir seniausias Šiaulių rajone ir galbūt antrasis pagal amžių valstybės saugomas unikalus Kybarčių (Rusteikų) ąžuolas. Jis siūlomas dalyvauti medžių „eurovizijoje“.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Paragino dalyvauti konkurse
Vos porą šimtų metrų nuo kelio Aukštelkė – Sauginiai sankryžos su keliu į Gilaičių kaimą yra išlikęs Kybarčių (Rusteikų) ąžuolas. Tikėtina, jis gali būti antras pagal dydį ir amžių iš valstybės saugomų Lietuvos ąžuolų.
Pirmojo ir seniausiojo titulas neabejotinai priklauso Stelmužės ąžuolui, kurio amžius gali būti apie 1 500 metų, o apimtis prie žemės – 13 metrų.
Kybarčių ąžuolas 2013 metais yra paskelbtas valstybės saugomu botaniniu gamtos paveldo objektu, taip pat ypatingas.
1,3 metro aukštyje, jei būtų sveikas kamienas, kamieno apimtis siektų – 8,4 metro, aukštis – apie 14 metrų. Lajos plotis – 11 – 13 metrų.
Kybarčių ąžuolas išskirtinis dar ir tuo, kad vidus yra išdegęs, ir galingas kamienas – tuščiaviduris. Tik viena ąžuolo kamieno dalis yra gyvybinga ir subrandina vešlią žalumą. Ąžuolo amžius gali siekti apie 700 metų.
Dokumentus, kad šis ąžuolas būtų pripažintas gamtos paveldo objektu dar 2012 metais yra parengęs Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo tuometis vadovas Darius Ramančionis. Jis su menotyrininke Salomėja Jastrumskyte, fotografu Aldu Šarausku, dar keliais bendraminčiais, kovojančiais prieš medžių kirtimą Šiauliuose, susirengė aplankyti Kybarčių galiūną.
Parsivežę įspūdingų Kybarčių ąžuolo nuotraukų, jas patalpino socialiniame tinkle „Facebook“. Įspūdingo perpus skilusio ąžuolo nuotraukos bematant sudomino daugybę žmonių.
Galiūno nuotraukas pastebėjo ir Lietuvos arboristikos centro vadovas Algis Davenis. Būtent Lietuvos arboristikos centras kasmet rengia "Metų medžio" konkursą, kuriame renkamas Lietuvos medis, atstovausiantis Lietuvai ateinančių metų Europos medžio konkurse.
Konkurso tikslas yra identifikuoti vertingiausius medžius, pasižyminčius įspūdinga, unikalia išvaizda, turtinga istorija, kultūrine raida, svarba vietos bendruomenių ir visos Lietuvos gyventojų istorinei sąmonei ir tapatumui, taip pat populiarinti žmogaus ir medžio bendrystę, skleisti informaciją ir didinti sąmoningumą apie medžius kaip savitus kraštovaizdžio elementus. Konkurso nuostatose skelbiama, kad jo tikslas yra „dalintis žiniomis ir patirtimi, kaip medžiui suteikti profesionalią, veiksmingą ir tikslingą ilgalaikę priežiūrą bei apsaugą“.
„Dalyvavimas medžių „eurovizijoje“ – puiki proga atkreipti visuomenės ir ir valdžios dėmesį į augalo gyvenimą ir likimą. Teikite!“ – ragindamas parodyti Lietuvai ir pasauliui unikalų Kybarčių kaimo galiūną socialiniame tinkle rašė Algis Davenis.
Paraiškas Metų medžio konkursui galima teikti iki gegužės 30 dienos.
Karieta – aplankyti giminės ąžuolo
Senasis ąžuolas turi du oficialius pavadinimus. Kybarčių ąžuolu jis vadinamas dėl Kybarčių kaimo pavadinimo, o Rusteikų – dėl čia gyvenusių dvarininkų Rusteikų pavardės.
Senoji Rusteikų dvaro sodyba jau nebeprimena dvaro. Sukame į kitoje kelio pusėje maždaug už puskilometrio nuo senosios dvarvietės esančią sodybą, kuri iš tolo pasitinka iškaltu užrašu – Rusteikų sodyba.
Čia, prie savo giminės šaknų, prie porą šimtmečių menančios Rusteikų giminės koplyčios, dabar gyvena Viktoras Rusteika su žmona Nijole. Poniai Nijolei dar reikia miesto, o Viktoras atvirai sako, kad jo jau niekas kitas netraukia – tik savo žemė.
Rusteikų svetainėje, XX amžiaus pradžią menančiuose rėmuose įrėminti du „Šiaulių krašto“ laikraščiai su straipsniais apie dvarininkų Rusteikų ąžuolą ir senąją koplyčią, kuri išlikusi iki mūsų dienų. Abu straipsnius rašęs kraštotyrininkas Danielius Balčiūnas.
Ant kitos sienos – dvarininkų Rusteikų palikuonių giminės susitikimų nuotraukos. Jos vyksta Nijolės ir Viktoro sodyboje. Jeigu į susitikimą atvažiuoja Viktoro, brolio Henriko ir sesers Onos šeimos – susidaro per dvidešimt žmonių.
Pirmiausia visi giminės nubrenda per javų lauką prie senojo Rusteikų ąžuolo. Parymo, paglosto senolio, mačiusio jų protėvius, kamieną, pasižiūri, kiek dar ąžuolo šakos turi žaliosios gyvybės.
Tada eina link Rusteikų koplyčios-mauzoliejaus, kuri mačiusi pirmuosius XIX amžiaus metus. Viktoras su Nijole pasakojo, kad Rusteikų koplyčia – dvarininkų maldos ir amžinojo poilsio vieta, atkurtą Lietuvos nepriklausomybę pasitiko be langų, be stogo, su išsimėtytais protėvių kauleliais, kurie buvo palaidoti šešiose koplyčios kriptose.
Aplankę koplyčią Rusteikų palikuonys pro buvusią dvarvietę sugrįžta vakaroti į Viktoro ir Nijolės namus. Kartais visą šį maršrutą apvažiuodavo karieta, kol Viktoras laikė arklį. Dabar liko tik karieta.
Legendų kipšiuko nesutiko
Rinkdamas medžiagą ąžuolą pripažinti valstybės saugomu gamtos paveldo objektu, D. Ramančionis yra užrašęs ir netoliese vaikystę leidusio žinomo šiauliečio disidento Alberto Špoko pasakojimą, kad į ąžuolą dažnai trenkdavęs žaibas. O ąžuolo drevėje esanti skylė veda į pragarą ir ten tupi kipšiukas. Kai tik Perkūnas trenkiąs žaibu į velniuką, tas spėjantis pasislėpti skylėje.
Apie senąjį savo giminės ąžuolą Viktoras Rusteika sako legendų negirdėjęs, tik senelių, tėvų pasakojimus. Tai buvo pasakojimais apie jo didybę ir Rusteikų šaknis, pasakojamos Sibiro tremtyje. Trys Rusteikų kartos matė Sibirą. Išvežti buvo Viktoro seneliai, tėvai. Viktoras ir gimė 1951 metais tremtyje.
Kolūkio laikais ąžuolas stovėjo dirbamuose laukuose, prie jo šaknų ir lajos buvo ariami laukai.
„Visą sovietmetį tas ąžuolas buvo nulio vietoje. Nei kas jo saugojo, nei jis kam įdomus buvo“, – mena Viktoras.
Kad kipšiukas ąžuolo skylėje gali „gyventi“ iki šiol, įsitikiname ir peržiūrėdami parsivežtas nuotraukas. Iš toli – puiki kokybė, iš arčiau – „dūmai“.
Gyvybės kiautas
Dabar prie ąžuolo nepasilenkęs iki žemės ar net nepašliaužęs pilvu – nepateksi. Tą ir darome, o bešliauždami iš kišenių pasėję ir automobilio raktus, ir diktofoną. Kai Kybarčių galiūnas buvo paskelbtas valstybės saugomu gamtos paveldo objektu, tik tada buvo aptvertas storų rąstų tvora.
Ąžuolą juosiančioje tvoroje įtaisyta lentelė perspėja – po laja, negiliai žemėje esančios smulkiosios šaknys medžiui yra labai svarbios! „Grunto sutrypimas šaknims labai kenkia ir kelia didelę grėsmę medžio gyvybingumui“. Todėl prašoma nevaikščioti po laja esant drėgnam gruntui.
Gruntas sausas. Išdrįstame prieiti arčiau, paglostyti jo rievėmis – tarsi storomis gyslomis išvagotą – kamieną.
Ąžuolo kamienas viduje – tuščias, stovi galiūnas tarsi ant savo odos kiauto, kuria ir geria gyvybę. Viena kamieno dalis jau atrodo panaši į nulūžusį dantį, neberodantį jokios gyvybės. O kita kiauto pusė, nors ir sunku patikėti, yra gyvybinga, maitinanti didžiulį, žalią ir vešlų vainiką. Pakėlęs galvą į dangų, iš galingų krumplėtų šakų nė neįtarsi, kad tai tuščiavidurio galiūno gyvybė.
Viduje – nemažas akmuo. Kažkieno įridentas gal pagoniškoms apeigoms, o gal tiesiog vietoje suoliuko. Medienoje žymūs ir degimo ženklai. Nežinia, kas – žmogus ar Perkūnas buvo padegęs.
Viduje yra ir negyvos medienos, bet jos, teigiama informacinėje lentelėje valyti nedera, nes taip „būtų sutrikdyta natūrali medžio gynybinė sistema, priklausanti nuo mikroorganizmų veiklos“.
Jeigu ne kraugeriai uodai, būtų galima ramiai pasiklausyti senojo ąžuolo žalumos šlamėjimo ilgėliau.
Grįžtame prie vieškelyje paliktų automobilių. Iš tolo nelabai įtarsi senojo ąžuolo didybės ir ypatingojo kiauto gyvybingumo. Kol neprieini arčiau ir neįsižiūri.
Autorės nuotr.
Nijolė ir Viktoras Rusteikos prie Kybarčių (Rusteikų) ąžuolo ateina kasmet per giminės susitikimą.
Nijolė ir Viktoras Rusteikos – prie giminės simbolio ąžuolo.
Nijolė ir Viktoras Rusteikos lydi per išdžiuvusią žemę prie išlikusių iki mūsų dienų giminės simbolių – medžio, koplyčios–mauzoliejaus. Norint pasiekti esminiais Rusteikų dvaro simbolius tenka pereiti ir dulkėtus vieškelius, ir sovietmečio fermas.
Aldo ŠARAUSKO nuotr.
Prieš kelias savaites kovotojai prieš medžių naikinimą buvo nuvažiavę prie Kybarčių ąžuolo, kol dar nebuvo susprogę lapeliai, kol aiškiai matėsi jo tuščiavidurio kamieno siluetas.