
Naujausios
ŠU žingsniuoja į VU
Vakar Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas profesorius Eugenijus Jovaiša vakariniame posėdyje pateikė parlamentui nutarimo projektą dėl pritarimo Šiaulių universiteto reorganizacijai. Projekte numatyta, kad Šiaulių universitetas būtų „reorganizuojamas prijungimo prie Vilniaus universiteto būdu“. Abiem universitetams siūloma iki spalio 10 dienos Seimui pateikti universitetų reorganizavimo planą ir sąlygas. Po reorganizacijos Šiaulių universitetas taps Vilniaus universiteto Šiaulių akademija.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
„Šiaulių universitetui bus tik geriau!“
„Šiaulių kraštas“ klausė, kaip prasidėjusį Seime procesą ir Šiaulių universiteto ateitį vertina Šiaulių universiteto profesorius, vienas iš universiteto reorganizacijos šalininkų ir architektų Seimo narys Arūnas GUMULIAUSKAS.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
– Šiaulių universiteto reorganizacija dar užsitęs, nes dabar įvyko tik šio projekto pateikimas, dar bus svarstymas ir tik po to priėmimas. Tai gali užsitęsti iki birželio, tačiau seniai buvo aišku, kad kito kelio Šiaulių universitetui nėra.
Sakantiems, kad Šiauliai po šios reorganizacijos nebebus universtitetinis miestas, noriu pasakyti, kad Šiauliai kaip tik išliks universitetiniu miestu. Manau, kad Šiaulių aukštoji mokykla su savo mokytojų rengimo centru grįš prie savo senųjų, pamatinių mokytojų rengimo tradicijų, ko neturi Klaipėdos universitetas. Grįš į Šiaulius iš Klaipėdos ir maždaug prieš 30 metų iš Šiaulių paimtos specialybės. Šiauliams nematau jokio praradimo.
Lyginant situaciją, kokia Šiaulių universitete buvo iki šiol, manau, kad kaip tik Šiauliuose yra sustiprinamos pozicijos.
Ne vėliavoje esmė, o turinyje. O turinys ateityje keisis į gerąją pusę. Todėl manau, kad labai didelis klausimas, ar Klaipėdos universitetas, nusprendęs išlikti nepriklausomas, turės geras pozicijas. Manau, kad po kurio laiko ir Klaipėdos universitetas paseks tokiu pat keliu, kaip tai daro Šiauliai, bet Klaipėdai tai padaryti bus sunkiau ir sudėtingiau.
Nuogąstaujantiems, kad kažkada ateityje „didysis brolis“ gali suvalgyti „mažąjį“, turiu aiškiai pasakyti, kad yra sudėti saugikliai – įstatyme yra aiškiai parašyta, kad Lietuvoje yra trys mokytojų rengimo centrai – Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose. Niekas Šiaulių neišbrauks iš įstatymo.
Pastaruosius dešimt metų, kol dar pats dirbau Šiaulių universitete mes visada su baime laukdavome vasaros – išgyvensime iki rugsėjo 1-osios, ar neišgyvensime. Po reorganizacijos toks klausimas nebekils. Žmonės, kurie dirba Šiaulių universitete, pagaliau pajus pastovumą. Pastovumo jausmas – labai geras dalykas. Tai mažins įtampą, kuri tvyrojo kolektyvo viduje. Juk, pavyzdžiui, žmonės, iki šiol dirbę universitete, netgi negalėdavo pasiimti paskolos, nes nežinodavo, ar nuo naujų mokslo metų pradžios turės paskaitų, ar ne.
Tai, manau, vienareikšmiškai gerai ne tik dėl darbuotojų, bet ir dėl studijų kokybės. Jeigu būtume nieko nedarę, per dvejus-trejus metus, prognozuoju, viskas būtų visiškai iširę.
O koks likimas laukia universiteto vadovybės – ne Seimo, o universiteto vidaus reikalas. Pagal Statutą vyks rinkimai ir ne Seimas reguliuoja, kas vadovaus Vilniaus universiteto Šiaulių akademijai.
Šiaulių akademijoje bus rengiami ne tik mokytojai, bus ir kitų specialybių, bet prie jų išlaikymo turės prisidėti ne tik miestas, bet ir Šiaurės Lietuvos savivaldybės pagal tai, kokių jiems specialistų reikės.
Didžiausia vertybė yra tai, kad pagaliau atsirado aiškumas. Šiaulių universiteto žmonės, anksčiau su nepasitikėjimu žiūrėję į šias permainas, dabar skambina ir sako, kad kuo greičiau baigtųsi ta reorganizacija ir prasidėtų normalus darbas ir stabilizuojama situacija, kai jau gali planuoti ateitį, dėstytojų sudėtį, vystymosi perspektyvas.