Centrinis parkas: aistros dėl medžių ir estrados

Centrinis parkas: aistros dėl medžių ir estrados

Cent­ri­nis par­kas: aist­ros dėl me­džių ir est­ra­dos

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos sa­lė­je Cent­ri­nio par­ko re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­to ren­gė­jai tre­čia­die­nį ant­rą kar­tą vi­suo­me­nei pri­sta­tė pro­jek­ti­nius pa­siū­ly­mus. Dau­giau­siai dis­ku­si­jų ki­lo dėl va­sa­ros est­ra­dos ir ker­ta­mų 750 me­džių.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Šei­mos ir lais­va­lai­kio par­kas

Cent­ri­nio par­ko ir jo priei­gų komp­lek­si­nio re­konst­ra­vi­mo tech­ni­nį pro­jek­tą ren­gia UAB „In­fes“ iš Vil­niaus. Pir­mas vie­šas svars­ty­mas vy­ko praė­ju­sių me­tų bir­že­lį. Pris­ta­ty­mo da­ly­viai tą­kart pro­jek­tuo­to­jams tu­rė­jo ne­ma­žai pa­sta­bų ir klau­si­mų.

Tre­čia­die­nį vy­ku­sia­me svars­ty­me pro­jek­to va­do­vas Arū­nas La­ta­kas sa­kė, jog už­sa­ko­vas, Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja, at­si­žvel­gė į Kul­tū­ros cent­ro, pi­lie­čių pa­gei­da­vi­mus: bu­vo pa­ko­re­guo­ta pro­jek­ta­vi­mo už­duo­tis, kad iš­lik­tų va­sa­ros est­ra­da. Šių me­tų pra­džio­je vėl bu­vo pa­ko­re­guo­ta pro­jek­ta­vi­mo už­duo­tis – kad bū­tų iš­lai­ky­ta esa­mų ta­kų struk­tū­ra.

Spren­di­niai pro­jek­te iš­ski­ria­mi į eta­pus pa­gal fi­nan­sa­vi­mą. Pir­mu eta­pu bus su­tvar­ko­mi ta­kai, įren­gia­mos aikš­te­lės. Ant­ras eta­pas – va­sa­ros est­ra­da.

Cent­ri­nio par­ko re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­tą pri­sta­tė ar­chi­tek­tas Vy­te­nis Na­vic­kas. Pag­rin­di­nis par­ko ak­cen­tas – šei­mos ir lais­va­lai­kio par­kas.

Pie­ti­nė par­ko da­lis ski­ria­ma šei­moms, vy­res­nio am­žiaus žmo­nėms, for­muo­ja­ma ra­maus lais­va­lai­kio zo­na su šach­ma­tų sta­le­liais, tre­ni­ruok­liais.

Ar­čiau par­ko cent­ro for­muo­ja­mos vai­kų žai­di­mo aikš­te­lės, fon­ta­nė­lis, ku­ris trykš­tų iš dan­gos.

Ei­nant šiau­riau į par­ką, virš est­ra­dos, su­pro­jek­tuo­ta ak­ty­vaus lais­va­lai­kio zo­na, ten nu­ma­to­mas rie­du­čių par­kas, krep­ši­nio, tink­li­nio, te­ni­so aikš­te­lės, spor­to zo­na su tre­ni­ruok­liais, jau­ni­mo, paaug­lių žai­di­mo aikš­te­lė.

„Aikš­te­les sten­gė­mės įmon­tuo­ti plas­tiš­kai į griež­tą ta­kų sis­te­mą. Par­ke at­si­ran­da daug ta­kų pa­si­vaikš­čio­ti, bė­gio­ti, va­ži­nė­ti dvi­ra­čiais“, – sa­kė ar­chi­tek­tas.

Šiau­ri­nė­je par­ko da­ly­je nu­ma­ty­ta ra­di­jo ban­go­mis val­do­mų au­to­mo­bi­liu­kų tra­sa, šu­nų ve­džio­ji­mo aikš­te­lė. Sup­la­nuo­ta vie­ta disk­gol­fo aikš­ty­nui.

Prap­la­tin­tuo­se ta­kuo­se nu­ma­ty­ti dvi­ra­čių ta­kai, dan­ga – as­fal­tas.

Nu­ma­to­ma erd­vė lau­ko ka­vi­nei įreng­ti.

Va­sa­ros est­ra­dos ar­chi­tek­tū­ri­nis spren­di­nys pa­si­rink­tas at­si­žvel­giant į su­pan­čio py­li­mo for­mą. Sup­ro­jek­tuo­ta sce­na, est­ra­dai ap­tar­nau­ti skir­tos pa­tal­pos, vie­šie­ji tua­le­tai, nu­ma­ty­tos pa­tal­pos per­si­reng­ti spor­tuo­jan­tiems bei pa­tal­pos par­ko ap­tar­nau­jan­čiam per­so­na­lui ir tech­ni­kai. Est­ra­da tu­rė­tų tal­pin­ti 5 000 žmo­nių.

Kurs pei­za­ži­nį par­ką

Ar­chi­tek­tas Vir­gi­ni­jus Skar­džiu­kas ku­ruo­ja kraš­to­vaiz­di­nę, dend­ro­lo­gi­nę pro­jek­to da­lį. Jo tei­gi­mu, 2012 me­tais UAB „Žel­dy­nai“ pa­da­rė in­ven­to­ri­za­ci­jos pla­ną, ja­me su­skai­čiuo­ti 2 510 me­džių. Dau­giau­sia au­ga ber­žų, lie­pų, pie­ti­nė­je da­ly­je su­so­din­tas di­de­lis kie­kis ąžuo­lų. Spyg­liuo­čių par­ke yra tik ke­li vie­ne­tai.

„Bend­ras vaiz­das – kas met­rą, du au­gan­tys ka­mie­nai, ku­rie ne­tu­ri su­si­for­ma­vę sa­vo la­jų, bū­din­gų tai rū­šiai. Ka­mie­no vaiz­das tar­si nu­ska­by­ta pu­de­lio uo­de­ga.“

UAB „Žel­dy­nai“, iš­ty­rę bend­rą fi­zi­nę me­džių būk­lę, nu­sta­tė, kad apie 600 me­džių rei­kia ša­lin­ti ir dėl fi­zi­nės, ir dėl es­te­ti­nės bū­klės.

Pa­gal 2018 me­tų pro­jek­tą me­džiai ša­li­na­mi dėl funk­ci­nių reik­mių: nu­ma­ty­ta kirs­ti 150 me­džių. Me­džiai ker­ta­mi dėl per di­de­lio tan­kio ir pro­jek­ti­nių ele­men­tų, ku­riuos bū­ti­na par­ke su­mon­tuo­ti.

Įgy­ven­di­nus abu pro­jek­tus, bū­tų pa­ša­lin­ta 750 me­džių – apie 25 pro­cen­tus.

At­so­din­ti pla­nuo­ja­ma be­veik 600 au­ga­lų, bet „par­ko struk­tū­ra pa­si­keis­tų, ne­bū­tų tan­ki gi­ria, o pei­za­ži­nis par­kas, ku­ria­me bū­tų nu­ma­ty­ti spal­vo­ti žy­din­tys ir pa­gal me­tų lai­kus spal­vas su­tei­kian­tys au­ga­lai“.

Prio­ri­te­tas – ąžuo­lai, „pra­ktiš­kai ne­ker­tam nė vie­no“.

Pir­ma­ja­me fi­nan­si­nia­me eta­pe pir­me­ny­bė ski­ria­ma žy­din­tiems krū­mams, bū­tų so­di­na­mos lanks­vos, rau­gerš­kiai, aza­li­jos, rodo­do­dend­rai, si­dab­rak­rū­miai. Že­mo­je, drėg­no­je par­ko vie­to­je siū­lo­ma įreng­ti ro­dend­ra­riu­mą.

Ant­ra­ja­me eta­pe nu­ma­ty­ta so­din­ti spyg­liuo­čių, kad par­kas bū­tų at­rak­ty­vus ir žie­mą: bal­tų­jų eg­lių, kė­nių, po­cū­gių, juo­dų­jų pu­šų, eg­lių. Pa­gal par­ko tvo­ras bū­tų so­di­na­mi kuk­me­džiai.

Gė­ly­nuo­se do­mi­nuo­tų dau­gia­me­tės gė­lės: vien­die­nių, vilk­dal­gių, as­til­bių ko­lek­ci­jos.

Gin­čas dėl est­ra­dos

Po pri­sta­ty­mo pa­ki­lo ran­kų miš­kas pa­klaus­ti. Su­si­ti­ki­mą mo­de­ra­vo Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Ma­ri­jus Ve­lič­ka.

Pa­sak pro­jek­tuo­to­jų, par­ko priei­go­se esan­čioms skulp­tū­roms pla­nuo­ja­ma su­kur­ti nau­ją erd­vę, „jos tik­rai ne­bus su­nai­kin­tos“. Prie van­dens tel­ki­nio esan­čius tau­ti­nių ma­žu­mų suo­le­lius pla­nuo­ja­ma per­kel­ti į for­muo­ja­mą Vie­ny­bės alė­ją.

„Apž­val­gos ra­tas pa­puo­la į at­ski­rą skly­pą, ten yra sa­vi­nin­kas, tai yra už mū­sų spren­di­nių ri­bos. Bet, mū­sų ži­nio­mis, yra pa­reng­ti pro­jek­ti­niai pa­siū­ly­mai, kaip tą te­ri­to­ri­ją su­tvar­ky­ti, ir ra­to ne­liks“, – sa­kė A. La­ta­kas.

Tei­rau­ta­si, ko­kių pa­jė­gų rei­kė­tų re­konst­ruo­tam par­kui prie­žiūrėti. Pro­jek­tuo­to­jai pa­tei­kė Vil­niaus Ber­nar­di­nų so­do pa­vyz­dį: jį pri­žiū­ri apie 10 žmo­nių, mė­ne­siui iš­lei­džia­ma apie 20 tūks­tan­čių eu­rų. Šiau­lių cent­ri­nis par­kas yra tris­kart di­des­nis.

Gin­čas ki­lo dėl va­sa­ros est­ra­dos. Rei­ka­lin­ga sce­na ar ne? Ar vie­ta tin­ka­ma šo­kė­jams, cho­ris­tams, sim­fo­ni­niam or­kest­rui?

A. La­ta­kas pa­brė­žė, kad už­duo­tis su­for­ma­vo Šiau­lių kul­tū­ros cent­ras: jie nu­ro­dė, kiek žmo­nių tu­ri bū­ti su­so­din­ta, ko­kių rei­kia pa­tal­pų.

Sce­nos spindulys – apie 11 met­rų, ji yra pu­sap­va­lė. Sce­na nuo že­mės pa­kel­ta apie 90 cen­ti­met­rų.

Šiau­lių mies­to gar­bės pi­lie­tis Ze­no­nas Sa­ba­lys ke­lis kar­tus ak­cen­ta­vo, kad į par­ką tu­ri grįž­ti Dai­nų šven­tės: „Jei­gu ne­bus Dai­nų šven­čių, ki­tos dai­nuo­jan­čios re­vo­liu­ci­jos ne­bus.“

Pri­mi­nė pro­gi­nius me­džius

Šiau­lių gam­tos ir kul­tū­ros pa­vel­do ap­sau­gos klu­bo „Au­ku­ras“ pirmininkas Da­rius Ra­man­čio­nis kė­lė klau­si­mą dėl is­to­ri­nių par­ko žel­di­nių ir jų įam­ži­ni­mo.

„Tai nė­ra kul­tū­ros pa­vel­do re­gist­ri­nis ob­jek­tas, žel­di­niai nė­ra už­re­gist­ruo­ti kaip is­to­ri­niai. Yra pro­gi­nių žel­di­nių, bet čia rei­kia rink­ti iko­nog­ra­fi­nę me­džia­gą, nes įvai­rio­mis pro­go­mis šiau­lie­čiai tuos žel­di­nius so­di­no be tvar­kos“, – sa­kė V. Skar­džiu­kas.

Z. Sa­ba­lys in­for­ma­vo, kad var­di­nių me­džių ap­ra­šas ir pla­nas yra per­duo­tas "Auš­ros“ mu­zie­jui. Dau­giau­siai so­din­ta ąžuo­liu­kų.

Di­zai­ne­ris Da­rius Lin­ke­vi­čius klau­sė, ko­dėl ar­chi­tek­tai, siū­ly­da­mi konk­re­čios pa­skir­ties funk­ci­nes zo­nas par­ke, pa­tei­kia jas izo­liuo­tas, nors kal­ba­ma apie mu­lti­funk­ciš­ku­mą. Di­zai­ne­ris pa­si­ge­do zo­nų ry­šio su eg­zis­tuo­jan­čiais me­džiais: „Da­bar jos yra uni­ver­sa­lios ir ga­li bū­ti pa­tal­pin­tos bet ku­rio­je ap­lin­ko­je.“

„Zo­nos at­ski­ria­mos są­ly­gi­nai, at­ski­ria­mi ma­žiau­si vai­kai, ra­mio­ji zo­na. Dėl par­ko in­teg­ra­ci­jos į gam­tą – tai nė­ra ply­ni trin­ke­lių plo­tai, įterp­ti tarp ta­kų. Tarp pro­jek­tuo­ja­mų dan­gų in­teg­ruo­ti esa­mi me­džiai, dan­gos in­teg­ruo­tos į gam­tą. Par­kas pro­jek­tuo­tas at­si­žvel­giant į esa­mą rel­je­fą, nuo­ly­džius, ta­kus“, – sa­kė V. Na­vic­kas.

Šiau­lie­čiams rū­pė­jo, kas bus da­ro­ma su griu­vė­siais ša­lia par­ko, va­di­na­ma Gi­lo sta­ty­ba. „Dau­giau­sia, ką mes ga­li­me pa­da­ry­ti, pa­ra­gin­ti sa­vi­nin­ką su­si­tvar­ky­ti sa­vo tur­tą“, – sa­kė M. Ve­lič­ka.

Pa­tir­tis – pir­ma­sis par­kas

Vai­kiš­kų kny­gų ra­šy­to­ja Li­na Žu­tau­tė klau­sė, ar pro­jek­tuo­jant par­ką, bu­vo re­mia­ma­si par­kų ge­riau­siais pa­vyz­džiais, do­mė­jo­si, ko­kia ar­chi­tek­tų pa­tir­tis pro­jek­tuo­jant par­kus.

V. Na­vic­kas kaip pa­vyz­dį nu­ro­dė Birš­to­no par­ką. Šiau­lių cent­ri­nis par­kas – pir­ma­sis jo pro­jek­tuo­ja­mas par­kas. V. Skar­džiu­kas tu­ri 40 me­tų pro­jek­ta­vi­mo pa­tir­tį.

Ar­chi­tek­tas Vy­te­nis Ru­do­kas pa­si­ge­do erd­vi­nės struk­tū­ros, erd­vių kai­tos sce­na­ri­jaus: „Ar jūs pra­ty­lė­jo­te, ar čia yra tik esa­mos si­tua­ci­jos pa­švie­si­ni­mas?“

„Pro­jek­tu ban­do­me su­kur­ti pei­za­ži­nį par­ką, ku­ris bū­tų švie­ses­nis už tai, ką mes da­bar tu­ri­me. At­si­ras­tų kai­ta tiek nau­jai įren­gia­mais gė­ly­nais, tiek nau­jai so­di­na­mo­mis skir­tin­go­mis rū­ši­mis me­džių. Nau­jai pra­švie­sin­tos erd­vės su­kur­tų erd­vių kai­tą“, – sa­kė V. Na­vic­kas.

„At­sip­ra­šau, tur­būt tik­rai jau­čia­si, kad pir­mas jū­sų dar­bas, – rep­li­ka­vo V. Ru­do­kas. – Par­kų kū­ri­mo tra­di­ci­jo­se be­są­ly­giš­kai nau­do­ja­ma erd­vių kai­ta, tai ne­sie­ti­na su gė­ly­čių spal­va. Erd­vė pri­va­lo tu­rė­ti ak­cen­tą. Ko­dėl ne­kur­ti erd­vių ir neeks­po­nuo­ti to­kių žel­di­nių, ku­rie šian­dien bu­vo pa­mi­nė­ti, ar per­kel­tų skulp­tū­rų? Pa­si­gen­du erd­vių aiš­ku­mo.“

„Pa­ga­liau at­si­ra­do žmo­nės, ku­rie pri­pa­žįs­ta, kad par­ke tu­ri at­si­ras­ti at­vi­rų erd­vių“, – į V. Ru­do­ko žo­džius rea­ga­vo V. Skar­džiu­kas.

Ko­kia me­ro nuo­mo­nė?

Aist­ros ki­lo dėl me­džių. Šiau­lie­čiai sa­kė ne­no­rį, kad par­kas gra­žė­tų me­džių są­skai­ta, iš­sa­kė nuo­mo­nę, kad vie­to­je par­ko siū­lo­mas bo­ta­ni­kos so­das, pri­mi­nė, kad val­džia ker­ta ša­ką, ant ku­rios pa­ti sė­di.

„Par­ke di­džiau­sias gro­žis – di­de­li veš­lūs me­džiai, o mes var­dan šach­ma­tų sta­liu­ko no­ri­me iš­pjau­ti krū­vą me­džių“, – sa­kė L. Žu­tau­tė.

„Sau­go­ki­me Šiau­lių me­džius“ ju­dė­ji­mo da­ly­vis Alf­re­das Dau­lius tei­ra­vo­si, ko­dėl Cent­ri­nia­me par­ke ker­ta­mi kaš­to­nai. Paaiš­kin­ta, kad di­džio­ji da­lis kaš­to­nų au­ga su ąžuo­lais, jų vai­ni­kai su­si­py­nę: „Tu­ri­me nu­si­sta­ty­ti prio­ri­te­tą, kas svar­biau.“ Pa­sak V. Skar­džiu­ko, šių me­tų pro­jek­tu kaš­to­nai be­veik ne­lie­čia­mi: tai nu­ma­ty­ta 2012 me­tais dend­ro­lo­gų.

„Ar tu­ri­me rais­tą, ar par­ką – vi­suo­me­nė tu­ri nu­spręs­ti ir pa­si­rink­ti“, – sa­kė V. Skar­džiu­kas.

1962 me­tais Šiau­liuo­se pra­dė­jęs dirb­ti Z. Sa­ba­lys pri­si­mi­nė, jog so­di­nant me­džius tuo­met Ša­pi­ro pie­vo­se, ar­chi­tek­tai kal­bė­jo: te­gul užau­ga, o po to pa­pla­nuo­si­me, jei reiks iš­kir­si­me. „Ma­tyt, da­bar atė­jo tas lai­kas“, – svars­tė šiau­lie­tis.

Su­si­ti­ki­mą api­bend­ri­nęs M. Ve­lič­ka ža­dė­jo, kad iš­sa­ky­tos pa­sta­bos bus iša­na­li­zuo­tos: „Į vi­sas, kiek ga­li­ma, mak­si­ma­liai at­si­žvelg­si­me, jei neat­siž­velg­si­me, tu­rė­si­me mo­ty­vuo­tą at­sa­ky­mą, ko­dėl.“

„O me­ro nuo­mo­nę ka­da nors iš­gir­si­me? Mes rin­ko­me ne vi­ce­me­rą, o me­rą,“ – rep­li­ka­vo vie­nas iš su­si­ti­ki­mo da­ly­vių.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Cent­ri­nia­me par­ke pla­nuo­ja­ma iš­kirs­ti 750 me­džių. At­so­din­ti ža­da­ma ma­žiau ir „smul­kes­nio mas­te­lio“, kad par­kas tap­tų pei­za­ži­nis.

Pro­jek­to ren­gė­jams (iš kai­rės) Vir­gi­ni­jui Skar­džiu­kui, pro­jek­to va­do­vui Arū­nui La­ta­kui, Vy­te­niui Na­vic­kui te­ko at­sa­ky­ti į daug klau­si­mų.

Taip tu­rė­tų at­ro­dy­ti re­konst­ruo­ta va­sa­ros est­ra­da.

Re­konst­ruo­ta va­sa­ros est­ra­da tu­rė­tų tal­pin­ti 5 000 žiū­ro­vų.

Šiau­lie­čiai ak­ty­viai do­mė­jo­si Cent­ri­nio par­ko atei­ti­mi.

Ak­ty­viai dėl Kaš­to­nų alė­jos ko­vo­jan­tis Alf­re­das Dau­lius tei­ra­vo­si, ko­dėl ir Cent­ri­nia­me par­ke nu­ma­ty­ta kirs­ti kaš­to­nus.