
Naujausios
Gyventojai pakilo į protestą dėl Bazilionų mokyklos
Šiaulių rajono Bazilionų mokyklos-daugiafunkcio centro mokinių tėvus, miestelio bendruomenę ištiko šokas, kai tik iš „Šiaulių krašto“ sužinojo apie nuspręstą Bazilionų mokyklos ateitį – čia nebeliks vidurinio mokslo. Gyventojai pasipiktino mokyklos „reformatoriais“ , kurie nematė reikalo su jais apie tai diskutuoti.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Peticiją pasirašė šimtai žmonių
Istorinis Bazilionų miestelis ūžia it avilys – išplatinta peticija, renkami parašai, piktinamasi, kad mokykloje nebebus teikiamas vidurinis išsilavinimas.
Aktyvi Bazilionų mokyklos mokytoja Jūratė Formanskė pasakojo, kad daugelį ištiko šokas perskaičius „Šiaulių krašte“, kad rajono politikams net nepasikalbėjus su gyventojais, mokinių tėvais, jau viskas nuspręsta ir ant mokyklos „dedamas kryžius“.
Bazilionuose kelerius metus veikia mokykla – hibridas: mažėjant mokinių, viduriniam mokslui teikti buvo įkurtas Gruzdžių gimnazijos padalinys, o Bazilionų mokykla virto mokykla-daugiafunkciu centru, kuriame teikiamas išsilavinimas nuo paruošiamųjų darželio grupių iki dešimtokų.
Šiaulių rajono taryba kovo 27 dienos posėdyje nubalsavo, kad šių metų rugsėjį Gruzdžių gimnazijos Bazilionų skyriuje nebebus komplektuojama trečioji gimnazijos klasė, o tai reiškia, kad naujaisiais mokslo metais Bazilionuose nebeliks dvyliktokų. Nuo 2019 metų iš viso likviduojamas Gruzdžių gimnazijos padalinys Bazilionuose, o artimiausia mokykla, teikianti vidurinį išsilavinimą už 23–25 kilometrų – Šiauliuose arba Kelmėje.
Peticijoje bazilioniškiai reikalauja sustabdyti Tarybos sprendimą dėl Gruzdžių gimnazijos padalinio Bazilionuose naikinimo ir šio skyriaus veiklą Bazilionuose pratęsti iki 2023 metų.
Peticijoje, kurią pasirašė jau per 300 žmonių, rašoma, kad uždarius Gruzdžių gimnazijos skyrių, Bazilionų krašte dar labiau sustiprės emigracija, regionas taps nepatrauklus gyventi jaunoms šeimoms.
„Labiausiai pažeidžiamos bus jaunos šeimos, turinčios du ir daugiau vaikų, gyvenančios ir pačiame miestelyje, ir aplink Bazilionus. Dėl to didinama socialinė atskirtis, nes mokinių tėvai neturi ir neturės galimybės leisti vaikus mokytis į miesto mokyklas“, – argumentuojama bazilioniškių peticijoje.
Keli aktyvūs tėvai, išgirdę šią žinią, važiavo į rajono Švietimo skyrių. Sužinoję, kad apie vidurinio mokslo naikinimą turėjęs pranešti mokyklos direktorius.
„Viena yra pranešti – skaičius, kad mažėja vaikų, daugelis žinojo. Bet visai kas kita yra pasikalbėti su bendruomene tiems, kurie kelia rankas. Skaičiai dar nėra viskas. Juk taip žlunga bet kokia miestelio vizija ir ateitis“, – „Šiaulių kraštui“ tvirtino bazilioniškiai.
Jie peticijos tekste teigia, kad mokykla – tai „įrankis, pristabdyti regionų nykimą, todėl rajono švietimo institucijos turėtų atstovauti mokinių interesus ir ieškoti būdų išsaugoti mokyklas, kurios yra toli nuo miesto.“
Mokyklos direktorius Rimantas Gorys „Šiaulių kraštui“ ne kartą viešai kalbėjo apie pavojus miesteliui, jeigu mokykloje nebebus teikiamas vidurinis išsilavinimas.
„Dabar visus argumentus atrėmė skaičiai. Kelerius metus pagal mokinių skaičių, labai liūdna, bet patenkame į duobę“, – „Šiaulių kraštui“ sakė direktorius.
Permainos ir mokiniams, ir vadovams
Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė „Šiaulių kraštui“ teigė, kad „sprendimai buvo įkelti į Savivaldybės tinklapį“, kalbėtasi su mokyklos vadovu apie susidariusią situaciją.
„Galbūt šiek tiek pritrūko to žmogiškojo faktoriaus, bet skaičiai kalba, kad kitaip elgtis neįmanoma“, – sakė vedėja. Jos teigimu, atvykusioms protestuoti mamoms vedėja parodė „akivaizdžiai, ką jos atima iš savo vaikų labai norėdamos laikyti vaikus prie namų“.
Ji sakė, kad „16–17 metų žmogui nuvažiuoti 25–30 kilometrų, kad gautų žymiai didesnį pasirinkimą, tikrai nėra kažkas neįveikiama“.
Vedėja vardijo, kad Bazilionų mokykloje „nėra socialinių mokslų pasirinkimo, visi vaikai mokosi istoriją, kai tuo tarpu galėtų mokytis ir geografijos, o iš trijų gamtamokslinių dalykų jie visi turi mokytis tik biologiją“, kad vaikai mažoje mokykloje neturi galimybių „pasimatuoti sau vieną ar kitą patinkantį dalyką, galėsiantį tapti profesija, socializuotis didesnėje bendruomenėje“.
„Kai mokyklėlėje belikę apie 120 vaikų su darželinukais, tai jau yra vidurinio mokslo imitavimas“, – sakė Švietimo ir sporto skyriaus vedėja.
Jos teigimu, mokyklos laukia dar vienas išbandymas, nes, atsiradus etatiniam apmokėjimui, planuojama, kad „130 mokinių reikės tik vieno įstaigos vadovo etato, kai dabar yra du – vadovas ir pavaduotojas“.
Vedėjos teigimu, įvedus etatinį apmokėjimą planuojama sujungti ir klases, nes etatinio apmokėjimo finansavimas bus skiriamas klasėje esant 9 ir daugiau vaikų. Jau dabar tokio skaičiaus nesiekia daugelis klasių.
Steigti darželinukų grupes ir ieškoti bendrystės
„Reikėtų stiprinti bent tai, kad mažiukai vaikai nebūtų išvežami į miestą. Reikia užsiauginti savo mokyklai vaikus“, – teigė J. Šertvytienė.
Ji tikino, kad nebeformuojant dvyliktų klasių, atsilaisvins patalpų, kuriose reikia rengti ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo grupes. Senose nepritaikytose patalpose gali veikti tik viena darželio grupė, o eilėje dar laukia keliolika vaikų, kuriuos tėvai norėtų vesti į darželį Bazilionuose.
„Savivaldybė padės – skirs papildomas lėšas, kad būtų perkelta jau esama darželio grupė iš kito pastato. O kitais metais atidaryti dar atskirą lopšelio grupę vienerių–dvejų metų vaikams, nes kitais metais nebebus ir vienuoliktokų Bazilionuose“, – planuoja Švietimo ir sporto skyriaus vedėja.
Jos teigimu, toks modelis buvo pritaikytas Ginkūnuose, Pavenčiuose, šiemet planuojama tokį modelį taikyti Šakynos, Šilėnų, Drąsučių mokyklose.
„Gyventojų, bendruomenės ir rajono valdžios, politikų diskusija turi vykti ne atskirai dėl mokyklos, o dėl bendros miestelio vizijos – kultūros, švietimo. Apytuščiai kultūros namai, kur pusė patalpų nešildoma, tuštėjanti mokykla. Juk mokykla tiek daug daro su istorija, muziejininkyste – galbūt kai kurias veiklas reikėtų plėtoti drauge. Reikėtų platesnio požiūrio, o ne – čia aš, čia mano ir gyvenam atsidaliję", – sakė J. Šertvytienė.
Ji teigė, kad tėvams pažadėti papildomi mokyklinio autobuso reisai atvežti vaikus į Bazilionus iš aplinkinių kaimų, iš kur jie maršrutiniais autobusais nuvažiuotų į miesto mokyklas siekti vidurinio išsilavinimo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Bazilionų mokyklos nuotr.
Šiaulių rajono švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė mano, kad Bazilionų mokyklos likimą lemia akivaizdūs skaičiai, o ne diskusijos su valdžia.
Bazilionų mokykla-daugiafunkcis centras nebetenka vidurinio mokslo.
Bazilionų mokytojai, minint Lietuvos valstybės 100-metį, trispalvę iškėlė ypatingoje miestelio vietoje – Žilinskų sodyboje, kur buvo įsikūrusi pirmoji Bazilionų krašte veikusi pradžios mokykla.