
Naujausios
Pelnas ir nuostoliai – tarp turgaus ir knygyno
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pristatė devynių Savivaldybės įmonių 2017 metų veiklos rezultatus. Pranešta, kad Savivaldybė nebeužsiims knygų prekyba, o knygyną, pagal mažmeninės veiklos pobūdį, norima „reorganizuoti“ į turgų.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Nuostolius gesino ir biudžeto lėšomis
Administracijos direktorius A. Bartulis pristatė, kad 2017 metais nuostolingai dirbo dvi įmonės, pernai buvo trys, bet ne tos pačios, kaip šiemet.
Savivaldybės įmonė „Šiaulių oro uostas“, nors pernai ir dirbo nuostolingai, tačiau nuostolį gerokai sumažino. Kieno sąskaita? Įmonė gavo 270 000 eurų injekciją iš Savivaldybės biudžeto. Pačiai įmonei pernai pavyko beveik 62 tūkstančiais eurų padidinti pardavimų pajamas.
Dar viena pernai nuostolingai dirbusi įmonė – viešoji įstaiga „Šiaulių verslo inkubatorius“. Jo nuostolis siekė 1 990 eurų, nes šiek tiek sumažėjo pajamos už biuro patalpų nuomą, padidėjo darbo užmokestis ir išaugo sąnaudos dėl dalyvavimo projektinėse veiklose.
UAB „Saulės dominija“, vykdanti namų administravimą, 2017-aisiais grynojo pelno gavo 992 eurus. Skaičiai rodo, kad augo, palyginti su 2016 metais, įmonės pardavimo pajamos – jos buvo per 70 000 didesnės, nei užpernai.
UAB „Busturas“ pardavimo pajamos sumažėjo 186 678 eurais, tačiau bendrasis pelnas išaugo iki 266 716 eurų nuo pernai buvusio 22 000 eurų nuostolio. Pardavimo pajamos, aiškinama, sumažėjo todėl, kad nuo pernai liepos įmonė nebevykdė priemiestinio susisiekimo maršrutų.
O iš kur įmonėje atsirado pelno? Savivaldybės administracijos direktoriaus A. Bartulio pateiktoje lentelėje nurodoma, kad sumažėjo autobusų nusidėvėjimo sąnaudos. Įmonėje pernai metais gerokai sumažėjo ir darbuotojų – nuo 414 iki 376 bei sumažėjo viršvalandinis darbas, teigiama, kad dėl to 294 000 eurų sumažėjo darbo apmokėjimo sąnaudos. Per 100 000 eurų sutaupyta atsisakius išorinės įmonės objektų apsaugos ir „miesto kontrolės paslaugų teikimo“. Pelną, teigiama, padidino ir nuo pernai rugpjūčio įvesta 100 procentų savaitgalio bilietų lengvata senjorams, sulaukusiems 70 metų. Jų keliones kompensuoja Savivaldybė.
UAB Pabalių turgus pernai, palyginti su 2016 metais, pardavimų pajamas padidino daugiau nei 9 tūkstančiais eurų, grynasis pelnas padidėjo beveik 6 tūkstančiais eurų.
AB „Šiaulių energijos“ pardavimų pajamos pernai, palyginti su užpernai sumažėjo apie 1,45 milijono eurų, daugiau nei 1 milijonu eurų krito ir grynasis pelnas. Teigiama, kad pardavimų pajamos mažėjusios, nes „esminės įtakos turėjo“ 8,9 procento mažesnė šilumos kaina. O grynasis pelnas sumažėjo nuo 3,2 milijono iki 2,2 milijono, nes įmonė sunaudojo daugiau kuro, kuris dar ir brango. Taip pat pagaminta ir parduota mažiau elektros energijos.
2017 metais, palyginti su 2016-aisiais, sumažėjo UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ ir UAB „Šiaulių vandenys“ pelnai. Administracijos direktorius A. Bartulis aiškino, kad pelnai sumažėjo, nes įmonėms teko padidinti darbuotojų atlyginimus.
„Vis sunkiau sulaikyti darbuotojus, jeigu jie nemato perspektyvos ir su jais nesidalijama pelnu“, – sakė A. Bartulis.
„Šiaulių gatvių apšvietimo“ pardavimo pajamos pernai, palyginti su užpernai, išaugo beveik iki 300 000 eurų, nes didėjusios darbų apimtys. O grynojo pelno palyginti su 2016 metais sumažėjo per 15 tūkstančių eurų.
UAB „Šiaulių vandenys“ pardavimo pajamos pernai išaugo daugiau, nei 82 000 eurų. Tai lėmusios didesnės pajamos už vandens tiekimą ir nuotekų tvarkymą. Grynasis įmonės pelnas pernai sumažėjo per 163 000 eurų. Tai atsitikę todėl, kad buvo didesnės remonto ir eksploatacijos darbų sąnaudos, išaugo darbuotojų atlyginimai.
Pasak A. Bartulio, dividendų į miesto biudžetą iš Savivaldybės įmonių gauta per 700 000 eurų, suma panaši kaip ir pernai.
Nebe prekyba knygomis, o – patalpų nuoma
Pernai UAB „Žiburio knygynas“ dirbo nebe nuostolingai – vietoj užpernai turėto daugiau nei 25 000 eurų nuostolio, pernai turėjo beveik 30 000 eurų grynojo pelno. Iš kur jis atsirado? Parduotos patalpos Žemaitės gatvėje, sumažėjo veiklos sąnaudos bei prekių savikaina.
Pasak Administracijos direktoriaus A. Bartulio, UAB „Žiburio knygynas“ laukia dar didesnės permainos: Šiaulių turizmo informacijos centras (TIC) laimėjo konkursą nuomotis dalį laisvų knygyno patalpų. Jų Šiaulių TIC reikia vykdyti projektui „Baltų kelias“.
Direktorius įvardijo, kad rengiamos konkurso sąlygos ir artimiausiu metu bus skelbiamas konkursas išnuomoti kitą dalį patalpų – „knygyno veiklai“.
A. Bartulis paaiškino, kad „Žiburio knygynas“ siūlys patalpas didiesiems knygų pardavėjams – knygynų tinklams.
„Pamatėme situaciją – kai esi tik vieno knygyno savininkas, negali tikėtis nei nuolaidų, nei palankių sutarties sąlygų, nei konkuruoti knygų rinkoje. Bet užtikrinsim šiauliečiams, kad bulvare liks toks knygų centras“, – teigė A. Bartulis.
Jis pridūrė, kad konkurso sąlygose numatys „iki 20 procentų prekybinio ploto galėtų būti skiriama kitai veiklai, pavyzdžiui, skaityklėlei su kavinuke arba ką nutars pats knygų platintojas“.
„Per abi nuomas mes galėtume per mėnesį sugeneruoti iki 2 000 eurų ir tai leistų be problemų padengti likusius apie 17 000 eurų paskolos, nes kitą paskolos dalį jau grąžinome pardavę pastatą Žemaitės gatvėje“, – teigė A. Bartulis.
Galiausiai Administracijos direktorius atskleidė, kad „stabilizavus pajamas“ „Žiburio knygyno“ laukia ir kitas etapas: „Būtų visiškai tikslinga reorganizacijos būdu „Žiburio knygyną“ sujungti su UAB „Pabalių turgumi“, o Pabalių turgus perima patalpas, kuriose yra dvi nuomos sutartys ir būtų tos nuosavybės administratorius.“
A. Bartulio teigimu, kadangi „abi firmos“ – turgus ir knygynas – „dirba mažmeninės prekybos srityje, taip galėtume išspręsti knygyno klausimą“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Savivaldybė „Žiburio knygyną“ rengiasi išnuomoti, o vėliau „reorganizuoti“ per UAB Pabalių turgų.