
Naujausios
Fantastinį pasaulį kuria tušinuku
Vakar Pakruojo Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos salėje atidaryta „Šiaulių krašto“ žurnalistės Janinos Šaparnienės piešinių paroda „Čia ir anapus“. Siurrealistinį, simbolių kupiną pasaulį autorė kuria dviejų spalvų tušinuku.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Kruopštus ir ilgas darbas
Parodoje eksponuojama daugiau nei 20 darbų, sukurtų per dešimtmetį. Kūriniai nupiešti tušinuku dviem spalvomis – mėlyna ir juoda.
„Vienos darbų temos nėra. Gal labiau – simbolizmas. Man labai patinka siurrealistų darbai, fantastinė dailė“, – sako J. Šaparnienė.
Piešiniams dažnai įkvepia gamta, aplinka: net rastas keistos formos medžio gabalėlis ar atsilaupę suolelio dažai piešinyje virsta nežemišku sutvėrimu.
Darbai – nedidelės apimties, miniatiūros.
„Technika kaprizinga. Priemonėmis pigi, bet darbo imlumu... Per metus, jei darbai didesni, 20x30 centimetrų formato, galiu nupiešti 4–5. Trūksta laiko, nes reikia nepavargusių akių“, – sako J. Šaparnienė.
Piešti be poilsio pavyksta dvi valandas: kuriant ilgiau, gali sugadinti piešinį.
„Ši technika – nekomercinė, greitai nieko nepadarysi. Darbai turi savo specifiką – štricho nesimato. Uždėjus vieną sluoksnį spalvos, turi laukti, kad galėtum uždėti kitą. Norint, kad linijos būtų sulietos, primintų tapybą, turi laukti mažiausiai kelias valandas“, – sako parodos autorė.
Kartais kurti pradeda nuo eskizo. Yra ir kitų niuansų – ranka neturi liesti popieriaus.
Technikos J. Šaparnienė mokėsi pati, o piešimo gudrybių – iš draugės, baigusios dailės studijas. Daug išmoko Pakruojo dailės studijoje, kuriai vadovauja dailininkė Laimutė Veličkienė. Studiją lanko nuo įkūrimo pradžios – vienuoliktus metus.
Suaugusiųjų dailės studijoje išbandė įvairių technikų, bet grįžo prie savo – tušinuko.
J. Šaparnienė domėjosi, kas dar piešia šia technika. Rado autorių Naujojoje Zelandijoje ir Sankt Peterburge. Peterburgiečio štrichas griežtesnis – tarsi būtų piešta plunksnele tušu.
Piešimas – kaip meditacija
J. Šaparnienė yra surengusi aštuonias personalines parodas. Darbai eksponuoti ne tik Pakruojyje, bet ir Tauragėje, Panevėžyje, dar daugiau miestų aplankyta su grupinėmis parodomis.
Du darbai eksponuoti Šiauliuose, Lietuvos tautodailininkų sąjungos parodoje.
„Šitas darbas gyvena Anglijoje, šitas – JAV, Vokietijoje, Norvegijoje, Gruzijoje...“ – rodydama nuotraukų archyvą, vardija autorė.
Tušinuku moteris piešia tris dešimtmečius. Viskas prasidėjo nuo praktikos, mokantis Buivydiškių technikume zootechnikos ir jojimo trenerės specialybės: rašant dokumentą, reikėjo paryškinti pavadinimą. Tušinuku ėmė brūkšniuoti kaip pieštuku.
„Pagalvojau: neblogai atrodo, kodėl nepabandyti piešti? Piešti mėgau nuo vaikystės, mokykloje mokėmės įvairių piešinio technikų. Pabandžiau, patiko ir taip jau – trisdešimt metų. Jogai naudoja meditaciją, aš naudoju piešimą.“
J. Šaparnienei patinka būti mėgėja, nevaržoma jokių įsipareigojimų: pati gali rinktis temas ir laiką, kada piešti. Nepakęstų jokių kūrybos rėmų.
„Būna, nupiešiu, atrodo, viskas gerai, bet kažkas neduoda ramybės. Tada darbas keliauja į archyvą. Yra piešinių, kuriuos išsitraukiau po 10 metų, ir dabar žinau, ką reikia keisti.“ Anksčiau pieštų, o dabar „sutvarkytų“ darbų eksponuojama ir parodoje bibliotekoje.
Pirmutinį sukurtą darbą moteris išsaugojo. Žiūrėdama dabar, pasijuokia iš kompozicijos, šešėliavimo, šviesos, bet idėja liko įdomi.
„Nežinau, ar tai gali būti vadinama progresu, galbūt – pokyčiais, – lygindama ankstesnę ir dabartinę kūrybą, svarsto J. Šaparnienė. – Per tą laiką keitėsi temos, idėjos. Pats žmogus, aplinka keičiasi, visa tai ir susisieja.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Šiaulių krašto“ žurnalistė Janina Šaparnienė tušinuku kuria tris dešimtmečius.
Asmeninės nuotr.
Staigmena, 2015 metai. Šis darbas gimė Šventojoje pamačius įdomios formos medžio šaką.
Žvilgsnis, 2015 metai.
„Triada“, 2016 metai.
Piešiniuose realybė persipina su fantastika.
Janina Šaparnienė piešia siurrealistinį pasaulį.