
Naujausios
Išradėjai tarpukariu stebino ir glumino
Nuo Šiauliuose išrastos silkių valymo mašinėlės iki požeminio tanko – tokius netikėtus tarpukario Lietuvos išradimus apžvelgė Valstybės Nepriklausomybės stipendijos laureatas daktaras Norbertas Černiauskas. Pasak istoriko, nors Lietuva tarpukariu savojo Edisono neatrado, svarbiausia, kad išlaisvino visuomenės kūrybinę vaizduotę.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Lietuviško Edisono paieškos
N. Černiauskas paskaitą „Nuo silkių skutimo mašinėlės iki požeminio tanko: išradimų kultūra tarpukario Lietuvoje“ skaitė Chaimo Frenkelio viloje, kur muziejus organizuoja viešų paskaitų ciklą „Šimtmečio naratyvai“. Pirmąją paskaitą viloje skaitė profesorius Liudas Mažylis, balandžio 13 dieną paskaitų ciklą pratęs profesorius Egidijus Aleksandravičius.
Kalbėdamas apie išradimų kultūrą tarpukario Lietuvoje, N. Černiauskas pirmiausia išskyrė 1922 metais pradėjusį veikti Lietuvos universitetą. Technikos fakultete studijuojančiųjų skaičius nuo 1922 iki 1933 metų išaugo beveik penkis kartus.
1935 metais buvo pastatyta geriausia Pabaltijo laboratorija tituluota moderni Krašto apsaugos ministerijos ginklavimosi valdybos tyrimų laboratorija.
Antrosios pramonės revoliucijos bangos neaplenkė Lietuvos, permainų šerdis buvo elektra, mašinos. Lietuvoje skelbta, kad reikia sparčiai elektrifikuoti šalį. Išradimai pradėjo paliesti ir kiekvieno žmogaus kasdienybę.
Tarpukario spaudoje keltas klausimas, kada Lietuva turės savo išradėjų ir išradimų, pasigirsdavo raginimų surasti „lietuviškąjį Edisoną“.
Simboliniu kultūriniu lūžiu N. Černiauskas vadina 1931 metais konservatyvaus visuomenės kritiko kunigo Adomo Dambrausko-Jakšto iškeltą savų išradimų bado klausimą. Jis rašė, jog „išradimai ne koks liuksusas, bet gyvas Lietuvos reikalas, sakyčiau, net pačios mūsų nepriklausomybės būtina sąlyga.“
Oficialūs išradimai pagal patvirtintas išradimų registravimo taisykles Lietuvoje pradėti registruoti nuo 1923 metų gegužės.
1928 metais sukurta lietuviška įstatyminė išradimų ir išradėjų teisinė bazė.
Tiesa ar pramanai
Pasak N. Černiausko, valstybinė išradingumo, novatyvumo skatinimo propaganda neapsiribojo vien pramone ar miestais. Amatininkai taip pat skatinti ieškoti naujovių, išradimų, kurie palengvintų gyvenimą.
Spaudoje gausėjo pranešimų apie tikrus ir tariamus išradimus ir jų išradėjus. 1932 metais pasirodė žinutė, kad šiaulietis mechanikas išrado vasarines čiūžes, kuriomis galima pasiekti 30–40 kilometrų per valandą greitį.
Rašyta ir apie dar vieną šiaulietį Petrylą, išradusį spyruoklinius batus, jais galima šuoliuoti 20 kilometrų per valandą greičiu bei peršokti aukštesnę tvorą ar kitą kliūtį. Autorius prognozavo, kad dėl šito išradimo ateityje prasmės neteks daugelis transporto priemonių – autobusai, automobiliai.
Minėtas išradėjas pranešė, kad konstruoja ir kitą prietaisą – oro dviratį – žmogaus jėga varomą skraidyklę, kuri galės išvystyti iki 60 kilometrų per valandą greitį.
Išradėjas Petruitis skelbėsi išradęs hermetišką langą, „itin tinkantį kiekvieniems namams priešcheminei apsaugai karo metu, kai priešas pradeda mėtyti dujines bombas“.
Spaudoje aprašytų čiūžių, batų N. Černiauskas patentų bylose nerado, bet hermetiškas langas išties egzistavo: patentų registracijos knygoje jis įvardytas kaip „priešcheminis patalpų įrengimas ir slėptuvių bei blindažų uždarymas su automatinių prietaisų komplektais“.
Įdomi naujiena pranešta iš Raseinių, kur vietos mokytojas apsiskelbė perpratęs paukščių skraidymo paslaptis ir konstruojąs lėktuvą, kuris galės pakilti ir nusileisti bet kurioje vietoje. Manyta, kad įgyvendinus išradimą sumažės aerodromų reikšmė.
1931 metais rašyta apie netoli Radviliškio gyvenusį keistuolį, išradusį paslaptingus spindulius, kurie galėjo fotografuoti žemės sluoksnius, kuriuose atsispindėtų viskas, kas buvo nutikę žemės paviršiuje nuo Cezario ir Kleopatros laikų.
1939 metais šaltkalvis mechanikas iš Kauno paskelbė išradęs tanką, kuris gali užsikasti žemėje iki 6 metrų gylyje, veikdamas kurmio principu šliaužti požemiais 8 kilometrų per valandą greičiu. Rašyta, kad išradėjui beliko įtikinti potencialius investuotojus.
N. Černiauskas archyve atrado diplomatinį susirašinėjimą tarp Lietuvos ir Čekoslovakijos pareigūnų: „Škodos“ gamykla iš tiesų buvo gavusi pasiūlymą iš Lietuvos inžinieriaus pagaminti požeminį tanką. Čekoslovakai persiuntė pasiūlymą į Lietuvą klausdami, koks tai išradimas.
Spaudoje netrūko ir žinių apie smulkesnius išradimus: prietaisą, kuris sumažina motociklo ūžesį ir pliauškėjimą, paslepiamąją lovą, išlankstomą iš knygų spintos „naudingą mažų būtų savininkams, ypač viengungiams“, dėžę kiaušiniams pervežti, pagalvėlę maudantis vonioje. Skelbta ir apie žieminį dviratį, maišelį ant nosies, saugantį nuo nušalimo.
Domėjosi japonai?
Tarpukario spaudoje ne kartą rašyta apie Balį Vaiciekauską (kitur – Vaicekauską) iš Šiaulių, užpatentavusį ne vieną išradimą. Vienas iš straipsnių skelbė, jog šiaulietis paskutiniu kūriniu sudomino net užsieniečius. Jis išradęs ir išbandęs kostiumą, „kuriuo apsirėdžius galima žygiuoti per upes ir ežerus be jokios baimės“.
Spaudoje skelbta, kad šio išradimu susidomėjo net Japonijos kariuomenė. Pasak N. Černiausko, rasti patvirtinimą apie Japonijos interesus dėl išrasto kostiumo tikriausiai nepavyks, bet patentų biuro registracijos žurnale užfiksuotas įrašas, kad 1929 metų pabaigoje šiauliečiui iš tiesų buvo išduotas patentas: „gelbėjimosi kostiumas (kelnės), kuriuo galima eiti vandeniu (gidrosferas)“.
Keletą išradimų buvo patentavęs ir Chaimo Frenkelio sūnaus Jokūbo įkurta akcinė bendrovė „Batas“. „Aušros“ muziejaus saugo fabriko gamintos produkcijos pavyzdžių.
Su pasimėgavimu, sensacingai periodikoje buvo aprašomi Perpetuum mobile – amžinųjų variklių išradimai. Spauda turėjo ir etatinių rašytojų, kurie ne tik aprašydavo, bet ir sukurdavo sensacingų istorijų.
Pasak N. Černiausko, žodis „išradimas“ palaipsniui įgavo vis didesnę vertę, imtas naudoti skelbimuose, prekių, paslaugų reklamose.
Istorikas citavo šalia Žagarės gyvenusio meistro savireklamą: virš jo dirbtuvių puikavosi užrašas „nevedęs išradėjas“.
Iš Paryžiaus – į muziejų Šiauliuose
1939 metais žurnalas „Amatininkas“ išspausdino svarbiausių pasaulio technikos išradimų nuo XVI amžiaus istorinį sąrašą. Sąvadas prasidėjo kišeninio laikrodžio išradimu, baigėsi ultratrumpų bangų panaudojimu medicinoje.
N. Černiauskas nustebo tarp garsiausių technikos išradimų ties 1933 metų data pamatęs paminėtą Lietuvą: transatlantinį S. Dariaus ir S. Girėno skrydį.
„Skrydžio įtraukimas į šį sąrašą parodo, kaip intensyviai ir desperatiškai Lietuvoje buvo bandoma rasti išradėjų ir išradimų, kurie rodytų lygiavertį pasaulinį technologinį potencialą“, – sako istorikas.
Galimybė pasitikrinti ir pademonstruoti pažangą tarptautinėje arenoje atsirado ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje, kai Lietuva sudalyvavo populiariose pasaulinėse parodose.
1937 metais Paryžiaus parodos motto buvo modernus gyvenimas, technikos pažanga ir menas. Lietuva parodoje akcentavo tautodailę, tradicijos ir modernybės sintezę.
Šiaulių „Aušros“ muziejus saugo eksponatų, kurie buvo rodyti parodoje Paryžiuje. Šiuo metu jie eksponuojami Ch. Frenkelio viloje veikiančioje parodoje „Sveika, Nepriklausomoji! Tautiškumo ir modernumo ženklai tarpukario Lietuvoje“.
N. Černiauskas citavo 1940 metų pradžios dienraštį „XXI amžius“, kuris rašė, jog visgi Lietuvoje esama savų edisonų, kurių išradimai plačiai pritaikomi buityje: kelmų rovimo mašina ar silkių valymo prietaisas.
Apie 1933 metais šiauliečiui Karoliui Vaineikiui išduotą šio prietaiso patentą pranešė "Vyriausybės žinios". Kaip šis prietaisas atrodė, istorikui nepavyko aptikti.
Simboliškas paskutinis laisvos Lietuvos metais užregistruotas išradimas: 1940 metais kaunietis Juozas Šalmukas patentavo gesintuvo patobulinimą.
„Apibendrinant tarpukario laikotarpį, reikėtų pripažinti, kad Lietuvai nepavyko atrasti savojo Edisono, kaip ir nepavyko atlikti išradimo, kuris nustebintų šalį ir pasaulį. Nepaisant to, valstybėje buvo atlikti žymiai svarbesni dalykai ir darbai – techninio mokslo centro sukūrimas, teisinės išradimų apsaugos bazės sudarymas, pramonės modernizacija, savarankiškai įgyvendinti inžineriniai techniniai projektai“, – sakė N. Černiauskas.
Svarbiausias atradimas, mano istorikas, išlaisvinta visuomenės kūrybinė vaizduotė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Svarbiausiais tarpukario išradimas – išlaisvinta visuomenės kūrybinė vaizduotė, tikriausiai dar kažkiek laiko, ir būtume turėję savąjį Edisoną“, – sako Vilniaus universiteto Naujosios istorijos katedros lektorius dr. Norbertas Černiauskas.
Giedriaus BARANAUSKO repr.
Kaunietis Antanas Pundžius 1937 metais sukūrė specialų prietaisą vandens sportui. Išradėjas teigė, kad paprastą dviratį ar motociklą per 5–10 minučių įmanoma paruošti vandens sportui, pritvirtinant prie specialiai sukonstruotos platformos.